Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Choroba niepamięci

Nie zapominajmy o tych, którzy zapomnieli. W czwartek 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Choć zdefiniowano ją przed stu laty, to nadal nie znamy przyczyny jej powstawania, za to coraz doskonalsze są sposoby leczenia i diagnozowania. I bardziej docenia się niefarmakologiczne metody wspomagania chorych.

Niebagatelną rolę ma tu grupowa terapia, jej efekty cenią sobie zarówno sami chorzy, jak i ich najbliżsi. Tak jak podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Podgórnej.
     Z choroby Alzheimera niejeden z nas robi sobie niewybredne dowcipy. Może nie rażą one samych chorych, bo często nie rozumieją oni ani cienkich aluzji, ani „grubych” żartów. Przykro jest za to dzieciom czy wnukom zmieniających się w miarę postępów choroby babć czy dziadków.
     - Moja babcia zrobiła się agresywna, zaczęła chować jedzenie, często płacze - mówi dwudziestokilkuletnia Marta. - Wcześniej była wyjątkowo łagodną i miłą osobą. Dziś nie radzimy sobie z nią. Ciągle ktoś musi jej pilnować.
     I tak właśnie przy tej chorobie często się zdarza. Przykuwa ona do chorego jego najbliższych - żonę, męża, dzieci czy wnuki. Czasem muszą sprawować nad nim opiekę nawet kosztem pracy zawodowej i własnej rodziny. Wyjściem jest znalezienie placówki, która przez kilka godzin dziennie przejmie kłopotliwego seniora.
     - W naszym domu mamy specjalistów-terapeutów i pielęgniarki neuropsychiatryczne - mówi Jadwiga Kubacka, kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Podgórnej. - Codzienna, żmudna terapia pozwala na poprawę stanu zdrowia naszych podopiecznych lub spowalnia nieuchronny proces postępu choroby.
     Dzień rozpoczyna się zawsze tak samo - podopieczni chóralnie przypominają sobie datę, dzień, miesiąc i rok. Po kolei , krok po kroku odtwarzają w pamięci ważne dla nich informacje. Ta powtarzalność jest ważna, chorzy nie lubią żadnych zmian. Ich zajęcia wyglądają jak zwykłe spotkanie starszych ludzi - siedzą sobie przy stole, rozmawiają, śpiewają. Tylko niektórzy mają nieobecne spojrzenia. Nie oznacza to jednak całkowitego wyłączenia się z rzeczywistości. Nawet tak z pozoru bierna obecność ma sens.
     - Bardzo lubię tu przychodzić, to dla nas jest drugi dom - śmieje się pani Maria, od ośmiu lat korzystająca z usług Domu. - Mnie to bardzo pomaga, myślę, że koleżankom też.
     Wszyscy chorzy mają świadomość tego, jakie schorzenie ich dotknęło, mówią o tym otwarcie i bez wstydu. Doceniają też pomoc, dzięki której ich gasnące umysły walczą z niepamięcią.
     W Elblągu działa też Stowarzyszenie dla Osób z Chorobą Alzheimera. Można tam uzyskać wszelkie porady na temat pomocy chorym, ale też skorzystać z grupy wsparcia dla rodzin. Spotkania odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz.15 przy ul. Podgórnej 1 (tel. 055 233 22 21).
     Materiał Marty Hajkowicz:
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • tak pamietałam o tym spotkaniu no i.....zapomniałam,jednak to choroba i to bardzo ciężka....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zapominalska(2006-09-23)
 • cyt "Wszyscy mają świadomość jaka choroba ich dotkneła" to gdzie ta niepamięć.Zaniepokojona
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-09-24)
 • Do zaniepokojonej - zbyt długo trzeba by pisać "gdzie ta niepamięć" więc proszę najpierw poczytać o tej chorobie a nawet odwiedzić Ośrodek przy uL. Podgórnej w pierwszy czwartek m-ca na spotkanie grup wsparcia rodzin opiekujących się chorymi i odpowiedź będzie widoczna. Przykro, że nie mając wiedzy zadaje się takie pytanie..... Moja mama też jest chora na Alzheimera w stopniu już znacznym to jednak są dni - że wie, iż jest chora i na co i mówi o tym, chociaż za chwilę już nie pamięta tego .....zdrowym trudno to pojąć ale tak właśnie jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  H.S(2006-09-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia klasyczna