Poniedziałek 20-05-2019, imieniny Aleksandra
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ciepła świetlica z Internetem

Już wkrótce mieszkańcy podelbląskiej wsi Jagodnik będą mieli ogrzaną świetlicę, a w niej bezpłatny dostęp do Internetu. Wszystko dzięki projektowi napisanemu przez Towarzystwo Przyjaciół Wsi Jagodnik.

Do konkursu „Nasza świetlica II” organizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi w Warszawie zgłoszono 808 projektów z całej Polski. Tylko 57 otrzymało dofinansowanie. Wśród nich znalazł się projekt z Jagodnika „Mamy świetlicę - nie nudzimy się”. Wieś otrzymała tyle pieniędzy, ile chciała - prawie 12,4 tys. zł. Za te pieniądze zrealizowane będą dwa ważne przedsięwzięcia: budowa nowego ogrzewania kominkowego w świetlicy oraz zapewnienie stałego dostępu do Internetu poprzez nowy zestaw komputerowy.
     Świetlica w Jagodniku jest swoistym centrum edukacyjno-kulturalnym wsi. Młodzi ludzie mogą tu liczyć np. na pomoc swoich starszych kolegów przy odrabianiu lekcji. - Świetlica to również miejsce ciekawych zabaw, które przy okazji pełnią role edukacyjne - mówi Hanna Skrobotun, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Wsi Jagodnik. Pani Hanna wspomina eksperyment, podczas którego młodzież z Jagodnika stworzyła w świetlicy kawiarnię. - Dzieci utworzyły menu, niektóre przebrały się za kelnerów i kelnerki. Jedna z dziewczynek nawet popłakała się, gdy zapomniała, co klient zamówił - opowiada pani Hanna. - To dowodzi, jak bardzo nasze dzieciaki angażują się w to, co robią.
     Do tej pory świetlica zimą była niedogrzana. Stary piec nie zapewniał komfortu osobom w niej przebywającym. Teraz to się zmieni - nowy piec w ciągu godziny podnosi temperaturę pomieszczenia o powierzchni 60 m kw. z 10 do 25 stopni Celsjusza.
     - Można będzie w cieple wypić herbatę, a przy okazji ciekawie i pożytecznie spędzić czas - cieszy się Hanna Skrobotun.
     Oprócz nowego pieca, świetlica otrzyma również całkiem nowy sprzęt komputerowy. - Komputer z oprogramowaniem umożliwi sporządzanie podań lub wniosków do urzędów i ich drukowanie - dodaje wiceprezes. - Do tej pory mieszkańcy musieli jechać do miasta, aby skserować ważne dokumenty czy pisma, a to pociągało za sobą koszty. Teraz zrobią to za darmo na miejscu.
     Ważnym wydarzeniem w życiu wiejskiej świetlicy będzie również uruchomienie stałego, całodobowego dostępu do Internetu. - Wcześniej mogliśmy korzystać z dobrodziejstw Internetu jedynie przez 15 godzin w ciągu miesiąca. To bardzo mało. Nie dość, że strony wczytywały się wolno, to trzeba było uważać, by nie wyczerpać limitu zbyt wcześnie.
     Całodobowy dostęp do Internetu powinien przyciągnąć do świetlicy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Młodym umożliwi zdobywanie wiedzy, a dorośli będą mogli dokonywać opłat przy pomocy komputera, szukać pracy i zdobywać nowe umiejętności. Zaprzyjaźniony z Jagodnikiem informatyk już obiecał przeszkolić mieszkańców z obsługi komputera oraz poruszania się po Internecie.
     Realizacja przedsięwzięcia potrwa do kwietnia 2007 r.
     
     
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena .pl
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych