Poniedziałek 23-07-2018, imieniny Brygidy, Apolinarego
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co dalej z asystentami osób niepełnosprawnych

W piątek (7 marca) Urząd Miejski ogłosił konkursu na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Chodzi o świadczenie usług asystenckich na terenie miasta. Kto będzie realizował to zadanie na razie nie wiadomo. Wiadomo jednak, że termin realizacji ograniczają daty od 7 kwietnia do 31 grudnia 2014 roku.

W budżecie Miasta Elbląga na dofinansowanie realizacji zadania „świadczenie usług asystenckich dla osób niepełnosprawnych” planuje się przeznaczyć w tym roku kwotę 50.000 zł. Nie jest to kwota zbyt wielka, biorąc pod uwagę, że podobne programy działają już w innych miastach od lat, a samorządy przeznaczają na nie dużo większe środki. Liczy się jednak fakt, że radni elbląscy problem dostrzegli i udało się „wyskrobać” na tę, jakże potrzebną usługę, wspomnianą kwotę.
     
     Kto zorganizuje asystentów

     Osób z odpowiednim wykształceniem w Elblągu jest wiele. Są przecież absolwenci i studenci kierunków medycznych i rehabilitacyjnych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wynagrodzenie za tę, jakże odpowiedzialną pracę nie będzie wysokie, choć w regulaminie konkursu zaznaczono, że „kwota wydatków na wynagrodzenia osób świadczących usługi asystenckie nie może być niższa niż 90 proc. dotacji”. Przyjmując, że całe miasto od kwietnia obsługiwać będzie np. 4 asystentów to ich wynagrodzenie miesięczne nie przekroczy 1250 zł. Przy czym pamiętać trzeba jeszcze o kosztach ubezpieczenia OC dla tych osób oraz kwocie jaką będzie trzeba przeznaczyć na dojazdy do osób niepełnosprawnych, które mieszkają przecież w różnych częściach miasta.
     10 proc. kwoty przeznaczonej na ten rok na realizację usług asystenckich, czyli 5000 zł w skali roku może być wykorzystane na koordynację projektu (np. dyspozytor odbierający zgłoszenia) i obsługę kadrowo-finansową. Co warte podkreślenia, według regulaminu konkursu „w ramach usług asystenckich nie mogą być prowadzone usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej”. Na szczęście w naszym mieście funkcjonuje kilka organizacji pozarządowych, które w swoich celach statutowych (misji) mają zapisaną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, która wpisuje się w wymagania konkursowe. Mają też doświadczenie w pracy na rzecz osób z różnorakimi rodzajami niepełnosprawności. Oferty można konsultować u Pełnomocnika Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych w Urzędzie Miasta Elbląga, tel: 055 239 34 49 w godz. 7.30 – 15.30, lub w Departamencie Społecznym Urzędu Miejskiego w Elblągu tel. 239 30 18, w godz. 7.30 – 15.30. Oferty konkursowe można składać do 27 marca. Kto będzie realizował program dowiemy się na początku kwietnia. Wtedy osoby niepełnosprawne pod opieką asystentów będą mogły wybrać się do teatru, kina, czy urzędu.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna