Poniedziałek 18-02-2019, imieniny Bernardety, Konstancji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co łączy Makuszyńskiego i Herberta?

 
Elbląg, Co łączy Makuszyńskiego i Herberta?
fot. nadesłana
Rek

27 listopada był dniem Święta Szkoły w Zespole Szkół nr 1 w Elblągu. Już po raz trzeci jest ono okazją do wspominania patronów: Szkoły Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 4, czyli Kornela Makuszyńskiego i Zbigniewa Herberta oraz propagowania wyznawanych przez nich wartości.

W przygotowanie obchodów święta szkoły zaangażowali się zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, począwszy od najmłodszych - z klas zerowych, a skończywszy na gimnazjalistach.
     Święto Szkoły w Szkole Podstawowej nr 11 obfitowało w niezwykle radosne wydarzenia. Najmłodsi uczniowie działali wraz ze swoimi nauczycielami nad stworzeniem „Księgi klasy”, która miała być zapisem twórczości maluchów: rysunków, plakatów na temat twórczości patrona – Kornela Makuszyńskiego, wierszy, rymowanek, zdjęć, listów. Wszystkie fantastyczne dzieła zostały wraz listem od dzieci, zamknięte na pięć lat w „wehikule czasu”. Ciekawe, jak się spodobają autorom po tym czasie? Podczas zabawy nie mogło zabraknąć „oficjalnego spotkania”, podczas którego tradycyjnie odśpiewano hymn szkół kornelowskich, a na koniec utworzono kolorowy, żywy napis: Makuszyński.
     Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej w tym dniu propagowali ideę czytania w myśl hasła: „Zakładam, że czytasz”. Przed wszystkim debiutowali młodzi poeci, prezentując wiersze dla patrona. Cała społeczność szkolna odśpiewała hymn szkół kornelowskich. Po raz pierwszy w tym roku przyznano wyjątkowe wyróżnienie: Order Dobroci - za wielkie serce i poświęcenie dla uczniów i spraw naszej szkoły - wyjątkowemu człowiekowi, panu Jackowi Tomczakowi. W darze Kornelowi Makuszyńskiemu uczniowie wszystkich klas ofiarowali balonowe bukiety. Honorowy patronat nad świętem w Szkole Podstawowej nr 11 objęło Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.
     Młodzi „kornelowcy” niezwykle kreatywnie potraktowali wyznaczone im zadania. Spod ich ręki wyszły nietuzinkowe, dające do myślenia zakładki do książek, galeria portretów patrona oraz „kornelowskie kalendarze uśmiechu”. Zwieńczeniem imprezy był żywy Korowód Dobrych Serc, który oplótł wszystkie szkolne korytarze.
     Gimnazjaliści z „Czwórki”, wziąwszy pod uwagę, że w 2014 roku przypada 90. rocznica urodzin patrona, Zbigniewa Herberta, mieli ustalić, co sprawiłoby poecie przyjemność. Postanowiono w hołdzie patronowi wykonać kwiaty opisane przez niego w bardzo ciekawym eseju pt. „Gorzki zapach tulipanów” oraz zająć się twórczo „zupełnie oszałamiającym i całkowicie samodzielnym i samorządnym stworzeniem, czyli kotem” (Z. Herbert). Powstały wspaniałe papierowe tulipany, żartobliwe panegiryki na cześć kota, interesujące rzeźby i opowiadania inspirowane utworem „Kot”.

 


     Uczniowie mieli okazję poszerzyć wiedzę o życiu i twórczości patrona, przygotowując zagadki, rebusy, krzyżówki. Poznawali niełatwą w odbiorze twórczość Zbigniewa Herberta, rysując komiksy do jego prozy i realizując inscenizacje utworów mistrza. Można było dostrzec wielką wrażliwość i zaangażowanie młodych aktorów .
     Wszystkie prace zostały wyeksponowane w „galerii” na korytarzach i w hallu szkoły oraz w specjalnym wydaniu gazetki szkolnej. Autorom należą się wielkie podziękowania za kreatywność w przygotowanie wystawy.
     Specjalnym przedsięwzięciem mającym na celu uczczenie okrągłej rocznicy urodzin patrona było zorganizowanie I Jesiennego Biegu im. Zbigniewa Herberta. Zgłosiło się wielu chętnych biegaczy, którzy, nie zważając na aurę, stawili czoła wyzwaniu i pokonali dystans około 5 kilometrów. Na koniec z dumą mogli odebrać przygotowane nagrody i słowa uznania.
     Doskonale bawiąc się i ucząc jednocześnie, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 4 w Elblągu uczcili dwóch patronów: Kornela Makuszyńskiego i Zbigniewa Herberta.
     

Dyrekcja i nauczycieli Zespołu Szkół nr 1
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szafka RTV pod telewizor Remo Biała 170 cm
AMK Kuchnia 11
Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 4