Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Piecze z dołu i z góry. Piecze z dołu i z góry.

Co młodzież wie o HIV i AIDS?

Elbląg, Co młodzież wie o HIV i AIDS? (fot. PS)

12 grudnia (piątek) o godzinie 12 w Gimnazjum nr 7 ul. Lotniczej 12 w Elblągu odbędzie się VIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS dla szkół gimnazjalnych.

Tematyka konkursu dotyczy profilaktyki uzależnień i profilaktyki zakażeń HIV/AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. Picie alkoholu lub zażywanie narkotyków to bardzo ryzykowne zachowania, które często sprzyjają podejmowaniu przygodnych kontaktów seksualnych, do których nie doszłoby bez używania środków odurzających. W takich okolicznościach łatwo o zakażenie, jednocześnie chorzy często nie pamiętają, od kogo się zakazili. Nadużywanie alkoholu i narkomania łączą się także z innymi zjawiskami społecznymi, chęć zdobycia pieniędzy na „flaszkę” lub „działkę” często popycha do prostytucji.
     W Polsce główną drogę zakażeń HIV stanowią obecnie ryzykowne zachowania seksualne. Najczęściej zakażają się osoby młode, będące w grupach wiekowych od 18 do 29 lat oraz od 29 do 39 lat.
     W tym roku podjęto też kampanię profilaktyki AIDS „Wróć bez HIV” skierowaną przede wszystkim do osób młodych i aktywnych seksualnie – żyjących w związkach formalnych, nieformalnych i nieposiadających stałego partnera. Osoby młode są też najbardziej mobilne. Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, najliczniejszą grupę osób wyjeżdżających z Polski, na co najmniej 2 miesiące stanowią osoby między 18 a 35 rokiem życia, stanu wolnego, mające, co najmniej średnie wykształcenie i wyjeżdżające zarówno w celach zarobkowych (ponad 80%), jak i turystycznych. Grupę tę charakteryzuje duża aktywność seksualna i gotowość do poszukiwania lub zmiany partnera seksualnego. Często wyjazd oznacza rozłąkę ze stałym partnerem. Przekazy kampanii są skierowane, także do osób przemieszczających się na terenie kraju.
     Polacy mają wiedzę na temat „HIV/AIDS”, nie stosują jej jednak w życiu codziennym. Brakuje im wyobraźni do zrozumienia konsekwencji ryzykownych zachowań. Nie odnoszą możliwości zakażenia HIV do siebie.
     O czym mówi kampania „Wróć bez HIV”?
     - Nieważne, kim jesteś, gdzie jesteś, co robisz, jakie masz wykształcenie, czy też przekonania – HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie.
     - Zawsze i wszędzie unikaj ryzykownych zachowań.
     - HIV i AIDS nie zna granic.
     - Seks, tak jak podróż, to wspaniałe przeżycie, może dawać dużo satysfakcji i szczęścia, jeśli zadbamy o swoje bezpieczeństwo.
     - Wykorzystuj wiedzę o HIV w praktyce. Negocjuj techniki bezpieczniejszego seksu, używaj prezerwatywy. Nie bój się rozmawiać o przeszłości seksualnej partnera, choćby przypadkowego.
     - Zrób test na HIV, dowiedz się, jaki jest Twój status serologiczny.
     Badania w kierunku HIV wykonuje anonimowo i bezpłatnie Punkt Konsultacyjno Diagnostyczny w Olsztynie, ul. Żołnierska 16 (w budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie) parter, pokój nr 15: we wtorki i czwartki w godz. 15 – 18 i dodatkowo z okazji Światowego Dnia AIDS 1 grudnia w godz. 15 – 18.

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble Szafka pod RTV 1
AMK Meble Terrarium
AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3
AMK-Zabudowa przedpokoju