UWAGA!

Co zrobi Cue?

 Elbląg, Cue wystarczy zaprogramować?
Cue wystarczy zaprogramować? (fot. Anna Dembińska)

Podanie na skrzydło, tam do piłki dobiega Cue (czyt. Kiu), powoli podąża w kierunku bramki, zaraz padnie gol... Takie sytuacje mogą mieć miejsce na lekcji... robotyki, bowiem Cue jest robotem, który „przy okazji” uczy angielskiego.

Cue nie musi być tylko piłkarzem, w zależności od inwencji uczniów może być też np. tancerzem.
       - Zrobiliśmy już taki pokaz, w którym uczniowie naszej szkoły zaprogramowali roboty, tak aby tańczyły synchronicznie – mówiła Ewelina Bagdziun, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu, w której odbywają się nietypowe lekcje.
       W zasadzie nie ma ograniczeń, co Cue może zrobić – wystarczy go zaprogramować. Ale trzeba to zrobić w języku angielskim, w ten sposób uczniowie poznają tajniki języka Szekspira. Pewną ciekawostką jest fakt, że robot również może odpowiadać (oczywiście po angielsku) na polecenia użytkowników. Jest wyposażony w sztuczną inteligencję i ma cztery „osobowości”. W zależności od tego, czy jest akurat odważny – współczujący, czy może świetny w rozwiązywaniu problemów, żartowniś, a może poszukujący przygód naukowiec, zachowuje się inaczej. Jak wygląda lekcja z takim towarzyszem?
       - To nie jest typowa lekcja przyrody, czy matematyki. Uczniowie w języku angielskim „podają” robotowi różne sekwencje: gdzie ma dojść, co zrobić, a także „rozmawiają” z nim. Dla nas jest to o tyle fajne, że dzieci nabywają dodatkowych kompetencji językowych oraz przezwyciężają strach przed używaniem języka obcego – zwróciła uwagę Ewelina Bagdziun.
       Cue jest nowym nabytkiem Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu. Oprócz niego do „dziewiętnastki” przyjechały Lofi – roboty, które uczniowie będą mogli sami poskładać i zaprogramować oraz gry rozwijające umiejętność tworzenia algorytmów.
       - Chcemy przygotować dzieci do wykonywania zawodów, których istnienia jeszcze nie podejrzewamy. Kiedy nasi wychowankowie rozpoczną swoją karierę zawodową: takie zawody jak lekarz czy farmaceuta będą prawdopodobnie polegać na czymś innym niż ma to miejsce dziś – mówił Mateusz Paradowski, nauczyciel robotyki w SP 19.
      
SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama