Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Coraz więcej dobra wśród nas

Elbląg, Coraz więcej dobra wśród nas
Magdalena Stryjek (fot.WS)

W westernie jak w życiu – trzeba walczyć o to, by dobro zawsze pokonywało zło. Poza tym, tak samo jak w filmie „Siedmiu wspaniałych” – wystarczy niewielu, by wiele zmienić. To proste przesłanie stało się inspiracją do rozpoczęcia w 1993 roku konkursu „Ośmiu wspaniałych”. Dziś (17 kwietnia) w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu odbyła się uroczysta Gala XIV Lokalnej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu wspaniałych”. Zobacz fotoreportaż.

Celem konkursu jest promowanie pozytywnych postaw wśród młodzieży, zachęcanie do aktywności społecznej oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu. Obecnie konkurs odbywa się w 85 miastach Polski. Elbląg dołączył do niego w 1998 r., obecnie konkurs jest organizowany przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego, a od dwóch lat także przez Młodzieżowy Dom Kultury.
     Do tegorocznej elbląskiej edycji konkursu wpłynęło 28 wniosków indywidualnych z dwunastu elbląskich szkół. Kandydatów oceniało jury w składzie: Marek Pruszak (przewodniczący), Wojciech Karpiński, Maria Leszczyńska, Marta Maciejewska oraz Karol Pięknik.
– Trudno było nam wyłonić spośród 28 osób tę ósemkę, bo wszystkie te osoby zasługują na ogromne wyróżnienie. Głównym kryterium był fakt, czy była to pomoc systematycznie udzielana konkretnym ludziom, od wielu lat. Patrzyliśmy także na staż w wolontariacie oraz skierowanie uwagi na najbardziej potrzebujących. Nie chodziło nam o ilość działań w różnych akcjach, bardziej zwracaliśmy uwagę na systematyczność w służbie ludziom – przyznał Marek Pruszak, przewodniczący jury konkursu.
     Wszystkim uczestnikom gratulowała także Grażyna Kluge, wiceprezydent Elbląga.
– Sam fakt, że było aż tylu kandydatów do ośmiu nagrodzonych miejsc wskazuje, że coraz więcej dobra jest wśród nas. Niech się to rozrasta na jak największe obszary – mówiła Grażyna Kluge. – Wszystkim, którzy zostali zaproponowani do tego konkursu, gratuluję, bo to oznacza, że swoją postawą, swoim działaniem oraz uczestnictwem w życiu szkolnym i społecznym legitymujecie się tym najwyższym z możliwych wzorów. Czynicie to, co czynić należy, a o czym niestety nie wszyscy pamiętają. Gratuluję wygranym, bo to bardzo piękna nagroda, także dla wszystkich tych, którzy na tę nagrodę wspólnie z wami zapracowali. Mam na myśli waszych rodziców, bliskich, ale także wasze szkoły oraz waszych nauczycieli, bo są to miejsca, gdzie kształtujemy swoje postawy. Wy potrafiliście w tych środowiskach, w których dorastaliście, zaprezentować to, co w was najlepszego.
     
     Magda
     
Elbląg w ogólnopolskich eliminacjach konkursu, które odbędą się w Warszawie, reprezentować będzie Magdalena Stryjek z V Liceum Ogólnokształcącego. Po raz pierwszy zetknęła się z wolontariatem w I klasie gimnazjum. Sytuacja życiowa Magdy pokierowała ją do hospicjum, gdzie poznała specyfikę placówki. Tam wzięła udział w akcji „Żonkilowe pola nadziei”. Inną płaszczyzną działań Magdy jest wolontariat w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Od lutego 2011 r. zaangażowała się w działalność „Klubu wolontariusza”, będącego częścią projektu „Od wykluczenia do usamodzielnienia”, który realizuje elbląski MOPS.
– Zaczęło się od szkoły i różnego rodzaju kwest, później moje drogi życiowe zbiegły się z hospicjum, tam leżała moja mama… Poznałam personel, placówkę. Później, kiedy stało się tak, że jej zabrakło, poczułam, że muszę coś dla niej zrobić. Akurat wtedy zaczynało się szkolenie w hospicjum, zgłosiłam się i zostałam. „Wciągnęłam” do wolontariatu masę ludzi, przede wszystkim moich najbliższych znajomych, powoli „wciągam” też siostrę. Nie traktuję gali głównej jako rywalizacji, bo ja już robię tyle rzeczy, daje mi to wiele radości i myślę, że to największa nagroda za to wszystko. Ale skoro już się tam dostałam, to mam nadzieję, że sprostam zadaniu i będę godnie reprezentować naszą „Ósemkę”. Warto jest robić coś poza obowiązkami, daje to ogromną satysfakcję, poczucie własnej wartości, spełnienia. Uśmiech tych ludzi napędza do pracy i sprawia, że aż chce się tam wracać – opowiada Magdalena Stryjek.
     
     „Ośmiu wspaniałych” w Elblągu:
     
– Anna Barchanowicz z IV Liceum Ogólnokształcącego
– Paulina Żurkowska z IV Liceum Ogólnokształcącego
– Marta Jeżewska z Zespołu Szkół Gospodarczych
– Sylwia Matura z II Liceum Ogólnokształcącego
– Joanna Nowak z Technikum Ekonomicznego
– Natalia Wojciechowska z Technikum Ekonomicznego
– Agnieszka Stanecka z III Liceum Ogólnokształcącego
– Magdalena Stryjek z V Liceum Ogólnokształcącego.
     
     Laureatki, a także ich bliscy, otrzymali listy gratulacyjne od Prezydenta Miasta, złote znaczki „ósemki” oraz szereg innych nagród.
     Ogólnopolskie eliminacje konkursu „Ośmiu wspaniałych” odbędą się w Warszawie 19 i 20 kwietnia, zaś Wielka Gala, kończąca ogólnopolską edycję konkursu odbędzie się od 1 do 3 czerwca w Białymstoku.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • tak, tak, tylko gdzie ono jest
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-17)
 • DuoFruo Dobra Madzia na zdjęciu! Gratuluję! :)))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  DuoFruo(2012-04-18)
 • Magda- ciepła, uśmiechnięta, wyciszona i zawsze niosąca pomoc innym. Taką cię pamiętam. Pomimo tylu zakrętów na Twojej drodze jesteś wspaniałym, czułym człowiekiem. Dziadkowie i rodzeństwo musi być dumne z ciebie. Gratuluję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  czuła na los innych(2012-04-19)
 • Serdeczne gratulacje dla wspaniałych wolontariuszek: Pauliny Żurkowskiej i Sylwii Matury. Jesteście wielkie! Obie dziewczyny znam osobiście i wiem jak wielkie mają serca dla chorych, bezbronnych dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex W3 Multi
Clinex Stronger
Pieczątki Trodat
Clinex Dispersion Soft