UWAGA!

Creative Commons: Mniej piractwa w sieci - posłuchaj!

 Elbląg, Creative Commons: Mniej piractwa w sieci - posłuchaj!

- Creative Commons to odpowiedź na ograniczenia prawa autorskiego. To trzecia droga - między restrykcyjnym prawem autorskim, a zupełnym brakiem takiego prawa - mówi w radiowej rozmowie Kamil Śliwowski z Creative Commons Polska.

Dziś trudno sobie wyobrazić życie bez internetu i bez treści, jakie można znaleźć w sieci. A także, niestety, bez piractwa. Na całym świecie, także w Polsce, coraz popularniejsze stają się licencje Creative Commons. Opierają się one na zasadzie pewne prawa zastrzeżone.
       Autor lub inny właściciel praw autorskich do danego dzieła, np. instytucji czy organizacji, może samemu zdefiniować zakres ochrony. Dzięki wyraźnemu oznaczeniu zakresu ochrony i przejrzystym zasadom systemu internauta ma pełną świadomość tego, co może robić i jakie ma swobody w zakresie korzystania z dzieła, np. ze zdjęcia czy materiału filmowego.
       - Każda osoba czy instytucja może sobie wybrać model, w którym chce publikować chronione treści, to, czy chce być otwarta bardziej lub mniej. Stosowanie licencji Creative Commons jest zgodne z polskim prawem. To wygodny, skuteczny i bezpieczny model, bardzo dobry dla instytucji - mówi Kamil Śliwowski w rozmowie z Agnieszką Jarzębską:
       Posłuchaj.
      
eswiatowid.pl

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • By musieli wsadzić dopudla 40.000.000 Polaków, bo u kazdego można znależc jakąś piracka płytę, grę itp.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MR.BIGOS(2011-01-12)
  • Warto zauważyć że powstają ciekawe inicjatywy takie jak np jamendo.org która skupia twórców udostępniających (w tym przypadku) swoją muzykę na licencji creative commons. Myślę że dobrze było by gdyby został opublikowany artykuł w celu szerzenia takich ciekawych przedsięwzięć i wiedzy o prawie autorskim w jednym. Także do dzieła drodzy redaktorzy :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Wojciech Duda(2011-01-18)
Reklama