UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czeka mnie jeszcze dużo pracy

 
Elbląg, Cezary Miecielica
Cezary Miecielica (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Cezary Miecielica jest tegorocznym maturzystą, uczniem Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych. Od kilku lat prowadzi działalność wolontarystyczną: jest honorowym dawcą krwi, bierze aktywny udział w wydarzeniach kulturalnych. Po koniec maja został jednym z  „Ośmiu Wspaniałych” w Elblągu, a także Laureatem Ogólnopolskim. 

Został odznaczony przez Ministerstwo Zdrowia tytułem „Zasłużony Dawca Przeszczepu”, jest honorowym dawcą krwi, bierze aktywny udział w wydarzeniach kulturalnych. Organizował wystawy o tematyce historycznej, animacje dla dzieci podczas Elbląskiego Święta Chleba, był także wolontariuszem podczas MŚ w piłce siatkowej dla osób niepełnosprawnych. Od 16 do 18 czerwca w Gdańsku odbył się XXIII Finał Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, który promuje i upowszechnia działania młodzieżowego wolontariatu. Wśród najlepszych znalazł się elblążanin Cezary Miecielica.
       - Moja przygoda z wolontariatem zaczęła się cztery lata temu, kiedy do mojej szkoły przyszedł przedstawiciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, prosząc o zaangażowanie przy pomocy służb informacyjnych. Później działałem przy Orkiestrze jeszcze przez trzy kolejne lata i mam zamiar działać dalej m.in. przy organizacji ochrony sceny, banku WOŚP i kawiarenki, a także w rożnych innych akcjach takich jak Caritas, zbiórki żywności, Żonkilowe Pola Nadziei czy wirtualna adopcja. Po ukończeniu 18 lat zarejestrowałem się również w fundacji DKMS i już dwukrotnie byłem dawcą szpiku – tłumaczy laureat konkursu.
       Jak tłumaczy pierwszy przeszczep się nie przyjął, dlatego trzeba go było powtórzyć. 
       – Wiem, że pomogłem kobiecie z Węgier, znam tylko jej wiek i w tej chwili nie mogę otrzymać więcej informacji z kliniki ze względów bezpieczeństwa. Jak tylko zakończy się leczenie, będzie nawet możliwość spotkania - o ile obie strony wyrażą taką chęć – mówi Cezary. - Metod oddawania szpiku kostnego jest kilka: pierwsza to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga, bardziej inwazyjna, ze szpiku kostnego. W moim przypadku zastosowana była metoda właśnie z krwi obwodowej. Gdy przyszła informacja, że znalazł się mój bliźniak genetyczny, to w głowie pojawiły się myśli, że to jednak boli i jest to ingerencja w ciało. Poprosiłem nawet o uzupełnienie tych informacji związanych z rzekomym bólem. W odpowiedzi otrzymałem dużo informacji na temat metod wykonywania zabiegu, np., że dziś szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, co nie powoduje takiego bólu i ryzyka jak wtedy, gdy szpik pobierany jest z kręgosłupa. Po przeczytaniu tych informacji zdecydowałem się podjąć wyzwanie i pomóc drugiemu człowiekowi – tłumaczy Cezary.
       Jakie ma plany na przyszłość?
       - Zawodowo nie planuję iść w kierunku wolontariatu, ale też nie zamierzam z niego rezygnować. Gdy ktoś raz się z tym zetknie, to już w tym zostaje i ma potrzebę pomocy innemu człowiekowi. Jeśli się uda to chciałbym studiować na Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu, jest to związane z profilem, na którym byłem w technikum. Zobaczymy co z tego wyjdzie, wiem, że czeka mnie jeszcze dużo pracy - dodaje Cezary. 
Agnieszka Pawowicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama