UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Czy Nowa będzie jak nowa?

 
Elbląg, Mieszkańcy od lat bezskutecznie domagają się od władz gminy, by ulica Nowa miała lepszą nawierzchnię
Mieszkańcy od lat bezskutecznie domagają się od władz gminy, by ulica Nowa miała lepszą nawierzchnię (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Szutrowa, wyboista, pełna dziur i wybrzuszeń. W czasie deszczu grząska i pełna błota, w upały ginie w tumanach kurzu. Taka jest ulica Nowa w Jegłowniku. Pośrednie rozwiązania proponowane przez gminę nie satysfakcjonują mieszkańców, którzy nie dają za wygraną. Czy doczekają się wkrótce nowej ulicy?

Ulica Nowa, która jak na ironię nowa wcale nie jest, nie była gruntowanie remontowana od dziesięcioleci. Jej kraniec prowadzi do przykościelnego cmentarza, stąd jest dość często uczęszczana. W porze deszczowej tonie w błocie, latem unoszą się nad nią tumany kurzu, co zakłóca życie mieszkańców.
       - Mieszkam na tej ulicy od 1960 roku i tam nic się nigdy nie robiło – mówi Bogdan Dobrowolski, mieszkaniec ulicy Nowej. - Na sąsiednich ulicach Kościelnej i Elbląskiej wylano asfalt. Na naszą uliczkę nie ma pieniędzy. Składamy w gminie pisma i bez żadnego skutku. Cały czas odpowiedź jest odmowna. Bez przerwy nie mają pieniędzy na wyasfaltowanie ulicy, a inne ulice się robią – żali się.
       Przy tej ulicy mieszka także rodzina z niepełnosprawnym niespełna dwuletnim dzieckiem, które wkrótce będzie musiało poruszać się na wózku inwalidzkim. O samodzielnym przedostaniu się do centrum wsi będzie mogło jedynie pomarzyć.
       - Wcześniej, gdy nie miałam niepełnosprawnego dziecka, bagatelizowałam problem stanu tej drogi – mówi Magdalena Madeja, mieszkanka Nowej. - Ubierałam kalosze i przemierzałam ulicę utaplana po kolona w błocie. Odkąd jest na świecie nasz synek, droga stała się dla nas większym problemem. Nie sposób przedrzeć się wózkiem przez zalegające często na ulicy błoto. Na drodze tej jest też pełno dziur i wybrzuszeń. Nie wiem, jak moje dziecko będzie poruszało się w przyszłości po tej drodze na wózku inwalidzkim.
       Mieszkańcy kilkukrotnie zwracali się z prośbą do gminy o naprawienie drogi. Wójt Gronowa Elbląskiego zapowiedział, że droga będzie sukcesywnie naprawiania, jej nawierzchnia wyrównywana za pomocą specjalnego kruszywa tak, by maksymalnie poprawić jej przejezdność. Na wylanie ją asfaltem – jak twierdzi wójt - obecnie nie ma szans, obiecuje jednak, że w kolejnych latach będzie zabiegał o gruntowne wyremontowanie drogi.

  Elbląg, Czy Nowa będzie jak nowa?
(fot. MS)


       - Intensywnie poszukujemy środków z zewnątrz na dofinansowanie remontów dróg, lecz wszystkie programy, w które jako gmina możemy się wpisać, posiadają bardzo restrykcyjne kryteria, z których najważniejsze to: bezpośrednie połączenie danej drogi z drogą "wyższej kategorii", co w wielu przypadkach „z góry” eliminuje nas w ubieganiu się o środki pomocowe dla większości dróg zlokalizowanych w Jegłowniku – informuje Marcin Ślęzak, wójt Gronowa Elbląskiego. - Ulica Kościelna, jak i ulica Elbląska mają bezpośrednie połączenie z drogami wyższej kategorii, tj. ulicą Nogatu (droga powiatowa) i ulicą Malborską (droga krajowa). Niestety ulica Nowa łączy się bezpośrednio z drogą gminną, czyli tej samej kategorii, a tym samym nie spełnia kryterium projektu. Poza tym ulica Nowa posiada nawierzchnię szutrową – jest to forma utwardzenia powszechnie występująca w nomenklaturze branży drogowej. Moim marzeniem jest wyasfaltowanie wszystkich głównych ciągów komunikacyjnych, lecz zadania, które zostały wykonane, jak również zadania, które obecnie są do wykonania zmuszają do „katalogowania” zadań inwestycyjnych i określania hierarchii priorytetów. Budżet gminy nie poradzi sobie bez wsparcia z zewnątrz, a wsparcie to (oparte na konkretnych rozporządzeniach) ma swoje ścisłe kryteria, które trzeba spełnić. Często jest tak, że konkretna droga (wydawać by się mogło idealna do podjęcia kroków inwestycyjnych) nie wpisuje się w żaden program, w żadne dofinansowanie. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników, dołożę wszelkich starań aby w miarę posiadanych sił i środków, sukcesywnie poprawiać stan nawierzchni ulicy Nowej – obiecuje wójt.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A chopina i sklodowskiej ? Kogo interesuje jakas nowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 8
  (2018-04-04)
 • Ślepa ulica na wsi wiec czego Wy tam oczekujecie? Może niech Wam zrobią drogę klasy S do Wiercin lub Jazowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 12
  Kazik.2000(2018-04-04)
 • a ja mieszkam na Chopina i nawet dobrze że tam są takie fale asfaltu bo wszyscy grzecznie jadą, a jest wąsko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  (2018-04-04)
 • Jak byście mieli p. Wróblewskiego /obecny włodarz Elbląga / to by zapewne i tunel i mostek Wam wybudował, a co. .. takie ma pomysła - na bogato, czyż nie tak?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 5
  wist(2018-04-04)
 • Niech zmienią nawę ulicy na np. starą, wyboista lub bagienną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2018-04-04)
 • Uważam, że każdy ma prawo walczyć o lepszą sytuację w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, jednak wydaje mi się (po zamieszczonych zdjęciach które robione pewnie były w okresie po roztopach) że sytuacja nie jest taka zła jak jest opisywana. A ludziom często się wydaje że jak płacą podatki to im się należy. Tylko warto zaznaczyć w jakiej wysokości płacą podatek a jaki jest koszt wybudowania kawałka drogi. I tą brakującą różnicę skąd wziąć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  (2018-04-04)
 • Nie jest tak, że nic w tym rejonie przez dziesiątki lat się nie zmieniło. .. Zarówno ja, jako mieszkanka, jak również wszyscy chodzący na cmentarz, zauważamy, że nie chodzą po nagrobkach już kury i nie ma w bliskim sąsiedztwie łajna, gówna, obornika i totalnego bałaganu. Zaczynając coś krytykować, TRZEBA ZACZĄĆ OD SIEBIE, chociażby placem ruszyć. Kiedy zwracało się uwagę na problem kur była tylko BUTA, BUTA, BUTA. .. fuj!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  zdegustowana(2018-04-04)
 • Jedno pytanie! Czy Ci mieszkańcy w ogóle nie korzystają z nowych odcinków dróg??? Jeśli korzystają, to nasuwa się kolejne pytanie, czy tylko interesuje ich nieruchomość, na której mieszkają? A inne drogi?? Przecież Pani o nazwisku z artykułu pracowała podobno w Gminie na wnioskach unijnych, proszę zatem odpowiedzieć!! Jaki projekt udało się Pani zrealizować?? nic, kompletnie nic, pustka, a przepraszam wtedy należało sprawę bagatelizować, zwracam honor.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  mieszkanka(2018-04-04)
 • Zmienić nazwę na Kaczyńskiego i asfalt zaraz przywiozą :-).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2018-04-04)
 • Rozumiem, że te kury należały do konkretnego mieszkańca? A tak, przypominam sobie ten "porządek" rzeczywiście fuj. .. od 1960 roku, hihihi, ciekawe co dano od siebie dla społeczności i ulicy, pamiętam tylko kłótnie i wyzwiska o te kury między innymi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  ulicazJegłownika(2018-04-04)
 • a mnie zastanawia jedna rzecz. .. .wjeżdżając do Jegłownika od strony Elbląga po prawej jest nowe osiedle domków jednorodzinnych - tam są wyasfaltowane ulice z oświetleniem - kto to finansował? - bo jeśli gmina to wydaje się to bardzo dziwne. .. .bo inne o wiele starsze ulice asfaltu się nie doczekały przez dziesięciolecia. Może ktoś wie dlaczego taka sytuacja ma miejsce?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  Gagatek(2018-04-04)
 • @Gagatek - Do znudzenia było mi to wyjaśniane setki razy na zebraniach wiejskich! Trzeba było uczestniczyć i zadawać pytania, a gdyby w pierwszej kolejności wyremontować ulicę Nową? Wówczas padały by pytania, np: jak mamy dojechać do głównej drogi?? Na Kościelnej, Elbląskiej też była katastrofa. .. Sam niejednokrotnie ugrzązłem. Jeśli Gmina wytycza nowe działki, zgodnie z Planem Zagospodarowania i je sprzedaje, musi urządzić teren. .. To bardzo logiczne. Jest Szkolna, Elbląska, Kościelna, pewnie będzie Nowa, Polna i Młyńska. .. Procedury kolego!! Nowe drogi to pieniądze, pieniądze to podatki, podatki to inwestorzy i tu. .. Kiedy jest możliwość pozyskania pieniędzy z podatków (farmy wiatrowe, biogazownia etc) mieszkańcy ulicy Nowej zbierają podpisy przeciw. .. .Ulica Nowa - na końcu!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  mieszkaniecJegłownika(2018-04-04)
Reklama