Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy synod coś zmieni w kościele elbląskim?

Elbląg, Czy synod coś zmieni w kościele elbląskim? fot. diecezja.elblag.pl

Podczas sesji organizacyjnej I Synodu Diecezji Elbląskiej, która odbyła się niedawno w elbląskim seminarium duchownym powstały cztery komisje. Będą zajmować się one poszukiwaniem rozwiązań m.in. duszpasterskich odpowiadających naszym czasom, z poszanowaniem tradycji przodków mieszkających i przybyłych na te ziemie. O ambitnych celach i założeniach synodu rozmawiamy z ks. profesorem Stefanem Ewertowskim.

Marta Kowalczyk: - I Synod Diecezji Elbląskiej wszedł w fazę przygotowawczą. Jesienią prace ruszą pełną parą. Jaki jest cel synodu?
     Ks. prof. Stefan Ewertowski: Każdy człowiek, a także każda wspólnota od czasu do czasu robi remanent, przygląda się osiągnięciom i porażkom, analizuje swoje mocne i słabe strony. Bez tej swoistej procedury autokorekty i samooceny wszystkim grozi pobłądzenie. Ks. biskup elbląski pragnie byśmy przyjrzeli się naszej "dojrzałości w wierze i życiu". Odkrycia mogą być zaskakujące i oby tak było w imię prawdziwego spojrzenia na siebie, jako życia w prawdzie oraz wypełnianiu zadań jakie nieustannie musi podejmować Kościół. Z jednej strony korzystamy z doświadczeń pokoleń, a z drugiej strony, każde pokolenie od początku musi przejść chrześcijańską formację. A więc, czy jesteśmy na właściwym kursie, czy też trzeba dokonać tylko korekty, a może zmienić kierunek? „Przyjrzyjcie się waszej dojrzałości w wierze i życiu, w zwierciadle Ewangelii!”. Taki uczciwy "rachunek sumienia" może być ożywiający i owocny.
     
     - Na ostatnim spotkaniu przygotowawczym powstały cztery komisje tematyczne. Nominacje na przewodniczących otrzymali: ks. dr Andrzej Kilanowski - komisja znaków czasu, ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki - komisja tradycji i historii, ks. dr hab. Marek Karczewski prof. UWM - odnowa życia kościoła i ks. wikariusz generalny Walenty Szymański – odnowy prawa kościelnego. O czym będą decydować te komisje?

     - Komisje nie decydują, jedynie mają się przyjrzeć, badać, opisywać, owszem stawiać diagnozę, jaka jest ta nasza dojrzałość w wierze i życiu? Wcale nie jest łatwa taka refleksja, jeśli trzeba sięgnąć do źródeł i przyczyn naszej dojrzałości, która można to założyć, nigdy nie jest ostateczna. Właściwy opis sytuacji jest podstawą głębszych poszukiwań. Komisje będą rekomendować do przemyślenia pewien materiał, który w zbiorowym namyśle winien być doskonalony, by był dojrzałym, odpowiedzialnym owocem. Same komisje będą się wsłuchiwać w poszczególne głosy i propozycje. Opracują ankiety, zadadzą pytania, będą rekomendować biskupowi elbląskiemu uzyskany materiał, przedstawią tezy, będą współpracować z zespołami synodalnymi.
     
     - Postanowienia synodu mogą mieć wpływ na życie diecezjan, bo grupy synodalne powstawać mogą w każdej parafii. Wśród poruszanych tematów znaleźć się mogą m.in. kwestie dotyczące komunii św. dla osób rozwiedzionych żyjących w kolejnych związkach, funkcjonowania parafii czy diakonatu mężczyzn żonatych. Czy problemy do rozważenia mogą przedstawiać wszyscy, czy tylko określone osoby?

     - Wyjdźmy od tego, że praktyka synodalna znana jest w Kościele od wieków. Pierwsze synody pojawiły się już pod koniec II wieku. Wiele spraw z życia Kościoła w różnych regionach i prowincjach, choćby tylko z racji trudności komunikacyjnych, uzyskało rozstrzygnięcia na synodach lokalnych. Czasem synod był zwoływany na wniosek legata papieskiego, lecz zwykle obrady inicjował biskup. Synod był potrzebny, gdy trzeba było wprowadzić reformy kościelne uwzględnić różnice kulturowe, ale tak, by zachować jedność z Kościołem powszechnym. Rozwiązywano bieżące problemy. Tak tworzyła się tradycja życia kościołów lokalnych, krajowych. Praktyka synodalna na celu miała potwierdzenie jedności wiary, doskonalenie chrześcijańskiego życia, ujednolicenie wspólnych praktyk kanonicznych, a także praktyk liturgicznych. Nie jest moim zadaniem przesądzić, jakie problemy w naszym życiu religijnym obecnie są najważniejsze. Być może komisja odnowy pochyli się nad statusem i możliwością pełniejszego, głębszego udziału w życiu religijnym ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych. Na obecnym etapie synodalnego startu, właściwie wszystkie zagadnienia mają jednakową rangę i znaczenie. Z czasem może pojawić się pewna hierarchia spraw. Zwykłą praktyką jest udział wiernych w zespołach synodalnych, w których mają głos i możliwość wnoszenia problemów. Nie liczymy na "nawiedzonych" reformatorów, gdyż Kościół to nie ludzki pomysł i spryt, ani tylko ludzka strategia działania. Według czysto ludzkich kalkulacji buduje się partie, organizacje, stronnictwa. Każdy wierny na każdym etapie, najlepiej drogą internetową, może zwrócić się do biskupa lub do poszczególnych komisji. Może wnieść pewną problematykę lub postawić swoje pytania.
     
     - Czy uważa Ksiądz Profesor, że obrady i postanowienia synodu zmienią coś w życiu kościoła elbląskiego?

     - Praca zwykle przynosi efekty, nawet nieoczekiwane. Jeśli się nawet nie próbuje, nie można nic osiągnąć ani zmienić. Ruszamy we wspólną drogę. Trzeba planować, wyznaczyć terminy kolejnych posiedzeń. Życie religijne, życie w Kościele przebiega jednak na różnych poziomach. Na koniec posiedzenia przygotowawczego, zacytowałem przesłanie o. Richarda Rohra: „Osoby duchowo dojrzałe mogą posługiwać się terminem doskonałość, wiedząc, że mówią o zamieszkującej w nas doskonałości Boga. Osoby niedojrzałe uznają, że chodzi o poziom moralny, który osiągną, jeśli będą się bardziej starać”. Dobrze byłoby, gdyby zaangażowani w prace synodalne przyglądając się własnej dojrzałości w wierze i życiu, o tym pamiętali. W jaki sposób najpełniej możemy wypowiedzieć to, że dla nas bycie w Kościele, to sprawa ocalenia? Synod w Kościele to nie tylko procedura, wydarzenie administracyjne i socjologiczne, ale i wydarzenie duchowe, którego skutki do końca są nieprzewidywalne. Z istoty swej synod leży na linii dynamiki tradycji, która zachowuje ciągłość, chociaż przekracza skostniały konserwatyzm. Dbałość o zachowanie litery prawa nie może przysłonić dobra człowieka. Człowiek jest drogą Kościoła. Jeżeli jest szereg spraw do przemyślenia, to tym samym szkoda czasu i wysiłku, aby na forum synodalnym zajmować się marginalnymi zjawiskami.
     - A co według Księdza Profesora jest palącym problemem kościoła elbląskiego? Nad czym warto się pochylić szczególnie?
     - Jeszcze nigdy w dziejach Kościoła tak wielu świeckich nie było zaangażowanych i to z wielkim poczuciem odpowiedzialności za głoszenie nowiny o Królestwie Bożym. Z drugiej strony, nadal wierni są zbyt bierni. Najważniejszym więc problemem jest współodpowiedzialność oraz współudział. Kościół nie jest własnością księży. Kościół jest Chrystusa. Palącym problemem jest permanentna formacja duchowa księży, taka, by sami mogli zbliżać się do Boga i w pogłębianiu tej bliskości pomagać innym. To się zmienia, ale chciałbym, aby synodalne poruszenie przypominało pożar. Używam mocnej i radykalnej metafory. Zwykle zaczyna się od jednej iskry lub płomienia. Ogień potrafi niszczyć, ale też ogień oczyszcza. Czego bardziej potrzebujemy? To, co martwe niech spłonie. Zwłaszcza wspólnoty, które z lęku i niedojrzałości zamknęły się na Kościół, parafię czy inną wspólnotę. Bóg ożywia, daje życie, miłuje płodność. Wszyscy potrzebujemy przyjrzeć się swojej dojrzałości w wierze i w życiu, a więc duchowni w pierwszym rzędzie. Pomimo działalności różnych wspólnot, obawiam się, czy gdyby ktoś szukał sposobu pogłębienia życia religijnego, czy znalazłby taką grupę wsparcia. Nie potrzebujemy ducha indywidualnej fantazji, ale pamiętamy, że Bóg przemawia na różne sposoby i przez różnych ludzi.
     
     - W jaki sposób osoby zainteresowane mogą zgłaszać swoje propozycje tematów, czy zmian do omówienia tak, by trafiły one pod obrady? Czy jest przyjęta jakaś formuła?

     - Synod pracuje i działa w oparciu o regulamin, który już został opublikowany na stronie Kurii elbląskiej. Dlatego pierwszą inicjatywą byłoby zgłoszenie się do duszpasterza i w ramach parafialnej grupy synodalnej włączyć się w prace. Poszczególne grupy winny współpracować w ramach istniejących komisji, do których należą przygotowani specjaliści i są w stanie podjąć proponowane zagadnienia. Otwarci jesteśmy też na pewną krytykę i spieszę dodać, że słuszna krytyka, dotycząca zwłaszcza przypadków patologii, nie jest wystąpieniem przeciw Bogu i Kościołowi. Pamiętać należy, że synod uwzględnia prawo zawarte w Kodeksie Prawa Kanonicznego, szanuje wykładnie soborowe, zwłaszcza soboru Watykańskiego II. Synod nie będzie redagował nowego katechizmu prawd wiary, ale już pewną ocenę metod przekazywania dobrej nowiny, jak najbardziej. Np. co można by zaproponować w ramach bardziej skutecznego przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa? Inną propozycją mogłaby być forma chrześcijańskiego sposobu przeżywania stanu żałoby. Zmienia się i bardziej dowartościowana jest w Kościele rola kobiet, a więc też wdów i dziewic konsekrowanych. Różne sprawy wymagają omówienia, spojrzenia na nie w świetle objawienia, wiekowej praktyki Kościoła. Według rozeznania można je w formie pisemnej zgłaszać. Mogę tylko zachęcać. Dojrzałość w wierze i życiu opiera się na wolności człowieka i jego wolnym oddaniu się Bogu.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • świat schodzi na psy i niebawem nastanie ciemność!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 9
  (2016-07-10)
 • Czy w czasie synodu ( zjazdu) padnie komenda sztandar wyprowadzić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 4
  (2016-07-10)
 • Wiara jakakolwiek od zawsze cofała ludzkość w rozwoju. Wystarczy popatrzeć na arabusów. Kiedyś mocny, potężny i rozwijający się naród. Pismo, medycyna, pierwsze urządzenia wspomagające pracę człowieka - i wtedy pojawił się Mahomet. .. I dziś z cywilizacji pozostała pustynia i banda kozojebców analfabetów. W Europie podobnie by się stało dzięki Kościołowi Katolickiemu gdyby nie renesans i oświecenie. Na szczęście Luter nie dał się złamać i przeciwstawił się władzy Watykanu. Czarni głupi nie są i widzą jak im owieczki uciekają i próbują się reformować. Tylko kto ma te reformy wprowadzić? Stare dety z opasłymi brzuchami przepasanymi fioletowymi paskami?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 8
  Gawel(2016-07-10)
 • Nie świat tylko kościół schodzi na psy i dzisiaj kk jest reprezentantem sił ciemności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 12
  bumcyk(2016-07-10)
 • "Synod w Kościele to nie tylko procedura, wydarzenie administracyjne i socjologiczne, ale i wydarzenie duchowe, którego skutki do końca są nieprzewidywalne. " -dlatego przestałam chodzić do kościoła, modlę się w domu, kiedy mam taką potrzebę. Fałsz i zakłamanie, polityka i kasa celem obecnego kk. Już zmienili zawołanie - ojczyznę WOLNĄ RACZ NAM WRÓCIĆ PANIE, na DOJNĄ POBŁOGOSŁAW PANIE??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 13
  DOJONA(2016-07-10)
 • Jak zwykle. Najwiecej w sprawach KK mają do powiedzenia te osoby, które do wspólnoty nie należą. Bądź należą ale ja lekcewaza albo oczerniaja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 9
  (2016-07-10)
 • Podatki niech zaczną płacić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 8
  (2016-07-10)
 • Dzisiejszy kościół niewiele rózni sie od tego sprzed wielu wieków. Tam nigdy Bóg nie był na pierwszym miejscu. Tam bogiem jest mamona, uwielbienie wiernych, zaszczyty, stanowiska i wszechobecna nienawiśc do kazdego kto ma odmienne poglądy. Do wiary w Boga nie jest potrzebna żadna religia i jacys pajace w czarnych kieckach uzurpujacy sobie prawo do bycia pośrednikami boskimi choc zaden z nich nigdy Go nie widział, nigdy z Nim nie rozmawiał, ale buta i pycha każe im głosic, że prawa które sami ustanawiaja sa boskie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 11
  wierzący(aleniewkościół)(2016-07-10)
 • jeśli nic się nie zrobi, samo się nie zmieni. .. każdy może wysłać swoje propozycje do kurii :-) łatwo wszystko hejtować, a potem zbliża się czas matur, egzaminów albo nadchodzi śmierć bliskiej osoby. .. i wtedy. .. Panie Boże pomóż!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 3
  (2016-07-10)
 • Co to jest za wiadomość? - Podczas sesji organizacyjnej I Synodu Diecezji Elbląskiej, która odbyła się niedawno w elbląskim seminarium - czyli kiedy, w średniowieczu, przed czy po II wojnie światowej czy może wczoraj? Czepiam się choć wiem, że poziom zadżumienia jest ten sam. Najważniejsze jest czy został odczytany Apel Smoleński?! Jeśli nie, to macie przej@@^%^%^%ne - Antoś pamięta, j@#a wam powyrywa! Macie tego świadomość?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 5
  zającpoziomka(2016-07-10)
 • Nie należą ale ich utrzymują
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  (2016-07-10)
 • Nie chodzi tu o Boga a o czarnych. Ludzie odwracają się nie od Boga a od KK. Ludzi wku. .. a dawanie kasy z naszych podatków na czarnych a nie dofinansowaniu z budżetu szpitali, czy szkół. Katoliku, czy wiesz ile milionów płacimy na te spasione by... w autach za ponad 100 000 zł? Poczytaj trochę w radyjku Rydzyk FM o tym Ci nie powiedzą,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 3
  Gawel(2016-07-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Audi
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM