UWAGA!

Czy w Elblągu powstanie jadłodzielnia?

 Elbląg, Zdjęcie jednej z jadłodzielni w Łodzi
Zdjęcie jednej z jadłodzielni w Łodzi (fot. Foodsharing Łódź)

Są pieniądze na witrynę chłodniczą, są przygotowane regały, wolontariusze czekają w pogotowiu. Brakuje jedynie miejsca na elbląską jadłodzielnię. - To miejsce, gdzie każdy może przynieść co mu zostanie do jedzenia z obiadu, czy z urodzin: garnek zupy, kotlety. A ktoś kto potrzebuje, to przychodzi i zabiera – wyjaśnia Teresa Bocheńska, prezes Elbląskiego Banku Żywności, który chce takie miejsce stworzyć. 

Jadłodzielnia to w rzeczywistości witryna chłodnicza i dwa regały, gdzie część osób zostawia nadmiar jedzenia, a inne osoby biorą, co potrzebują. - Wszystko jest anonimowe, nie ma żadnego odnotowywania, kto co przyniósł, a kto co wziął – dodaje Teresa Bocheńska.
       Podobne miejsca funkcjonują już w kilku miastach w Polsce: m.in. w Warszawie, Gdańsku czy w Białymstoku. W Elblągu pomysł organizacji jadłodzielni zgłosił Robert Turlej, już na początku roku rozpoczęto poszukiwanie miejsca, gdzie taką witrynę można postawić
       - Witryna musi być podłączona do prądu, stać pod dachem i być ogólnodostępna – dodaje prezes Elbląskiego Banku Żywności.
       Wówczas zaczęły się schody, bo jadłodzielni u siebie nikt nie chce. Wydawało się, że najłatwiej będzie postawić witrynę na terenie spółdzielni mieszkaniowej „Zakrzewo” w hali przy ul. Podgórnej. Elbląski Bank Żywności porozumiał się ze stowarzyszeniem kupców handlujących w tym miejscu. Zgody nie wyraziła jednak spółdzielnia.
       - Uważamy, ze jadłodzielnia się w tym miejscu nie sprawdzi. Jesteśmy jak najbardziej za taką inicjatywą, ale w tej chwili nie mamy pomieszczenia, które moglibyśmy udostępnić – wyjaśnia Mirosława Meirowska, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”.
       Elbląski Bank Żywności ma dwa regały i pieniądze na witrynę chłodniczą. Centrum Wolontariatu zadeklarowało, że oddeleguje wolontariuszy, którzy zadbaliby o porządek w jadłodzielni. Tylko miejsca na jadłodzielnię nadal nie ma.
       - W ostateczności mogłaby stanąć w Elbląskim Banku Żywności (przy ul. Stefczyka – red.), ale to nie jest najlepsze miejsce. O godzinie 14 bank jest zamykany i w tej okolicy jest stosunkowo mało darczyńców, którzy mogliby podzielić się posiłkiem. Zależy nam na tym, że punkt był otwarty możliwie długo – wyjaśnia Teresa Bocheńska.
       Może jednak znajdzie się chętny? 
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama