Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy w ZUS doszło do mobbingu? Sprawę zbadają prokuratorzy

Elbląg, Czy w ZUS doszło do mobbingu? Sprawę zbadają prokuratorzy
w elbląskim ZUS remontu wymaga nie tylko fasada budynku...

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w elbląskim oddziale ZUS przy ul. Mazurskiej w związku z zasłabnięciem pracownicy, co miało być efektem nękania jej przez naczelniczkę wydziału. - Skieruję do Prokuratury Rejonowej w Elblągu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na uporczywym i złośliwym naruszaniu praw pracowniczych - zapowiada szef PIP Eugeniusz Dąbrowski.

Na początku marca w Wydziale Rozliczeń ZUS przy ul. Mazurskiej zasłabła jedna z pracownic. Doznała paraliżu kończyn, skarżyła się na silny ból w klatce piersiowej. Wezwano pogotowie. Po przyjeździe karetki kobieta straciła przytomność i odzyskała ją dopiero w szpitalu. Sprawą zajęła się elbląska „Solidarność”. Jej przewodniczący Mirosław Kozłowski powiadomił Państwową Inspekcję Pracy, ta przeprowadziła kontrolę w wydziale ZUS, która wykazała, że sytuacja taka faktycznie miała miejsce.
     - W wyniku przesłuchania części pracowników tego wydziału oraz zapoznania się z dokumentami odnośnie zdarzenia, ustalono, że 4 i 5 marca pracownica była poniżana w obecności kolegów a nawet interesantów i w sposób agresywny oskarżana publicznie o nieudolność - informuje Eugeniusz Dąbrowski, szef elbląskiego oddziału PIP. - W wyniku takiego zachowania zasłabła. W tym samym dniu 18 pracowników tego wydziału skierowało do dyrektora oddziału ZUS pismo, w którym oskarżyło naczelnika wydziału o niewłaściwą atmosferę w pracy, obrażanie pracowników, o ich nękanie absurdalnymi zarzutami, a w szczególności tych pracowników, którzy cierpliwie znoszą takie zarzuty, w wyniku czego „większość z nas nie umie już funkcjonować bez środków uspokajających”, napisano - kontynuuje Eugeniusz Dąbrowski.
     Po zapoznaniu się z sytuacją w tym wydziale dyrektor oddziału ZUS przeniosła dotychczasową naczelniczkę do pracy na innym, samodzielnym stanowisku, powierzając na miesiąc pełnienie obowiązków naczelnika Wydziału Rozliczeń innej osobie.
     - W wyniku kontroli inspektor pracy uznał, że w tym wydziale dochodziło do naruszania godności pracowników i w związku z tym kieruję do Prokuratury Rejonowej w Elblągu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przewidzianego w art. 218 par. 1 kodeksu karnego, a polegającego na uporczywym i złośliwym naruszaniu praw pracowniczych - zapowiada Eugeniusz Dąbrowski. - Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.
     Szef elbląskiej PIP jednocześnie podkreśla, że inspektor pracy nie jest uprawniony do orzekania w sprawie mobbingu, który w szczególności polega na długotrwałym i uporczywym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołując u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej i powodując jego poniżenie lub ośmieszenie.
     - W tych sprawa orzekają sądy pracy - stwierdza Eugeniusz Dąbrowski. - To one mogą przyznać mobbingowanemu pracownikowi zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
     Zdaniem inspektora pracy w Wydziale Rozliczeń ZUS w Elblągu wystąpiły okoliczności, które mają znamiona mobbingu.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Wielki szacunek dla 18 koleżanek ( może i kolegów) mobbingowanej pracownicy. Pogratulować odwagi, zawsze jest lepiej jeść suchy chleb, niż tolerować kata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ok.(2009-03-31)
 • A wiecie jak w życiu jest - Trafi Kat Na Kata !!!!! Jeżeli przełożeni mają zaniżoną samoocenę, są niedowartościowani, a to swoim wyglądem, a to swoim poziomem IQ, ewentualnie bardzo ich drażni, że pomimo wyższego wykształcenia są fantastycznie pracujący średniacy. .. .. to wtedy wychodzi z nich zwierzę jak w przypadku Pani (. .) z ZUS. Napiszcie, w jakich firmach są fantastyczni szefowie a w jakich dno, nie obrażając dna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Weberka(2009-03-31)
 • A co robił społeczny inspektor pracy? Na marginesie - pracownik tego wydziału. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ufoludek(2009-03-31)
 • Już nie powinien tam pracować, zwolnić takowego, ponieważ jego umysł nie ogarnia tego czego wymaga się na tym stanowisku. Głupa palić można też np. czyszcząc okna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ok.(2009-03-31)
 • Przepraszam, przecież to Społecznik jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-03-31)
 • Jeśli to prawda, to przeniesienie nie powinno mieć miejsca, a jedynie zwolnienie dyscyplinarne (lub zawieszenie do czasu wyroku sądu), Szef ZUS elbląskiego do dymisji za brak nadzoru
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Juras(2009-03-31)
 • Prawdopodobnie w EPECU TEZ jest MOBBING
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-03-31)
 • W BEST -- ii, to jest przemiał, piorą mózg piorą i za bramę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-03-31)
 • polscy prokuratorzy jeszcze nie traktują powaznie mobbingu w pracy, chyba, że chodzi o molestowanie seksualne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-03-31)
 • Niech się odezwą byli i obecni pracownicy BEST-u tam to dopiero jest sajgon.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  vito(2009-03-31)
 • Dziwię się, że nikt nie zdecydowałyśmy się do tej pory, na doniesienie do prokuratury za sucze traktowanie pracowników niepełnosprawnych, wyzywanie nas pefronkami, mówienie, że jesteśmy nieudacznicami i że to przez nas Bestia nie wykonuje planu, co jest nieprawdziwe, bo zasuwamy jak na akord, zapisujemy ile wprowadzamy dokumentów dziennie do systemu i nie ważne jest czy jesteś sprawny czy niesprawny. mierzą nam czas ile zajmuje nam przejście od biurka do skanera, niedługo będzie jak w Biedronce, archiwistki będą sikać w majtki. .. a kierowniczek nam wciąż przybywa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-03-31)
 • Do BEST - ciaków !! Z kim chcecie wygrać ?? Z brunatną niedźwiedzicą, żarłaczem łososi !! Sama na siebie nastawi pułapkę, jeszcze trochę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-03-31)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Domena funkcyjna .com.pl
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini