UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dbajmy o pomniki i symbolikę

 
Elbląg, Dbajmy o pomniki i symbolikę
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl

W sobotę, 15 września o godz. 12 przy Bramie Targowej odbędzie się krótki, lecz bardzo treściwy, happening dotyczący roli pomników ważnych i istotnych w życiu naszego kraju.

Przez całą historię, od momentu kiedy ludzie potrafili ją zapisać, ludzie swoje czyny, idee i wydarzenia, które wydawały się im ważne, przekuwali w pomnik. Dzięki nim niejednokrotnie potrafimy poznać nawet te cywilizacje, których pisanego języka nie znamy. Pomniki na trwałe zapisane są w historii bądź są burzone i niszczone, jeżeli to, co mają symbolizować, nie odpowiada ludzkości. Te z pomników, które się szanuje, te które wyrażają pozytywne emocje, są przez ludzi nie tylko akceptowane, ale też ich obecność może na nowo stwarzać historię. To pod pomnikiem Jana III Sobieskiego gromadzili się podchorążowie i studenci, którzy 29 listopada 1830 roku mieli zaatakować Belweder, to pod pomnikiem Józefa Bema w 1956 roku zaczęła się rewolucja na Węgrzech. To pod pomnikami zbierają się ludzie na manifestacje polityczne, społeczne i kulturalne. Samo ich istnienie może tworzyć nowe wartości kultury. Porównując pomniki Marka Aureliusza i Piotra I Adam Mickiewicz oddał istotę prawa i tyranii. Same pomniki angażowały się też (oczywiście rękoma ludzi) w historię. Kiedy w Warszawie wystawiono pomnik gen. Paskiewicza - Erewańskiego, na pomniku Mikołaja Kopernika znaleziono kartkę z następującą treścią „Dlaczego ten wszarz między nas wlazł”. Kiedy Stanisław August Poniatowski ozdobił Łazienki Królewskie pomnikiem Jana III Sobieskiego, na który wydał duże pieniądze, w dzień po oficjalnym otwarciu znalazła się tam kartka z następującą treścią:
       „Sto tysięcy za pomnik
       ja bym trzykroć więcej łożył
       by Staś skamieniał a Jan III ożył.”
       Upadek komunizmu w Polsce ma swoje wizerunkowe symbole, jednym z nich jest burzenie pomnika Feliksa Dzierżyńskiego na placu Bankowym w Warszawie. Pomniki są wobec tego jednym z istotnych elementów przestrzeni publicznej. Każdy z obywateli ma prawo i obowiązek je szanować i dbać o nie, szczególnie wtedy, gdy wywiesza na nich hasła i symbole ważne w życiu społecznym i politycznym. Nikt tego nie zauważa, ale wielkie słowa wywieszane na pomnikach podczas spotkań, pięknie i wspaniale wyglądające na zdjęciach zamieszczanych w mediach, wiszą tam później szpecąc - brudne i zniszczone - do momentu, kiedy usunie je ręka śmieciarza. Nie chcę i nie pragnę, by tak wielkie w swej symbolice słowa jak „Konstytucja”, „Prawo”, „Demokracja”, „Sprawiedliwość”, „Ojczyzna” i „Patriotyzm” były po zgromadzeniach usuwane przez służby oczyszczania. Symbolika takich wydarzeń wprost kojarzy się z wysyłaniem tych wielkich słów na śmietnik historii. Przeciwko temu protestuję. Dlatego też w imieniu swoim, po konsultacji z astralnym duchem Piekarczyka, w imieniu wszystkich pomników w Polsce zgłoszę postulat, by Ci, którzy na pomnikach wywieszają hasła i mają do tego prawa również je z tych pomników zdejmowali nim staną się one tylko szmatami szpecącymi przestrzeń publiczną. Akcja moja nie jest skierowana przeciwko nikomu i nikogo też nie popiera w sensie ideologicznym, społecznym i kulturalnym. Proszę tylko o jedno - dbajmy o pomniki i symbolikę, którą wyrażają.
      
       Happening odbędzie się 15 września o godzinie 12 pod Bramą Targową w Elblągu.
      
Piotr Imiołczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Nareszcie głos rozsądku! Dziękuję gorąco!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  sdsdf(2018-09-14)
 • Panie Piotrze, gdyby nie szachrajstwa nikt by nie protestował. Szachrajstwo to szachrajstwo. Tak jak okradanie ludzi z dobytku i butów w pociągach trzeba nazwać napadami!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  bez1(2018-09-14)
 • admin Panie Piotrze, z całym szacunkiem, ale to nie wyrzucanie koszulek z napisem Konstytucja jest problemem naszego kraju, tylko jej przestrzeganie. Ja po odbyciu seansu spirytystycznego dowiedziałem się od Piekarczyka, że jest on dumny z takiego przyodzienia. A jeśli różnej maści śmieciarze bez szacunku traktują koszulki z patriotyczną symboliką, to im na pohybel, a chwała tym co je wieszają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  admin(2018-09-16)
 • @admin - Uważam, że Piekarczyk jest dumny z tego, że co jakiś czas może nosić koszulkę "Konstytucja". Nie ma bowiem nic cenniejszego nad ten akt prawny dla każdego obywatela naszego Kraju. Tam są zapisane wszystkie wartości, jakimi należy się kierować w życiu, a także wszystkie nasze prawa!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  lenad(2018-09-16)
Reklama