UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Teraz ja - Dekomunizacja w Elblągu

 
Elbląg, Teraz ja - Dekomunizacja w Elblągu
fot. Anna Dembińska, arch. portEl

Jak bumerang powraca temat zmiany nazw ulic, skwerów, budynków, które mają cokolwiek wspólnego z poprzednim ustrojem, a winowajcą jest ustawa dekomunizacyjna z 1 kwietnia 2016 roku, ,,o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”.

Zmieniać czy nie zmieniać? Oto jest pytanie. Nie chcę propagować komunizmu czy innej ideologii, ale spróbować wyjaśnić sens niektórych zmian, które będą miały miejsce w naszym mieście.
     Czym była Armia Ludowa (Gwardia Ludowa, Bataliony Chłopskie, Związek Walki Młodych), wie każdy, kto choć trochę interesuje się historią Polski i mimo podporządkowaniu się Armii Czerwonej, wojsko to miało jeden cel - przeciwstawić się niemieckiemu okupantowi. Z perspektywy czasu niektóre jednostki społeczne, szczególnie te przesiąknięte obecną ideologią, o wszystkim i wszystkich sprzed roku 1989 roku, wyrażają jednym słowem: zdrajcy. Trzeba wziąć pod uwagę, że w tamtym czasie i ówczesnych realiach, społeczeństwo polskie nie patrzyło na przynależność partyjną, ale miało jeden wspólny cel do zrealizowania - walka z faszyzmem. Dzisiaj z pewnością niejedna osoba krzycząca „Precz z komuną!” miała w rodzinie kogoś, kto walczył z hitlerowcami, będąc w różnych formacjach wojskowych, które później przekształciły się w Ludowe Wojsko Polskie. Czy też są zdrajcami? Warto wspomnieć o wielu polskich żołnierzach, którzy zginęli podczas marszu na Berlin, służąc w tej formacji. Jeśli mamy traktować wszystkich równo, to takimi samymi zdrajcami są Francuzi i Anglicy, a wszystkie nazwy ulic itp. związane z tymi dwoma nacjami zlikwidować. Niech każdy zada sobie pytanie, czy należy je zmieniać?
     Czołg T-34 Pomnik, znamy chyba wszyscy. W 2013 roku grupa pozytywnych zapaleńców odnowiła ten, według IPN, relikt komunizmu, który stanął w maju 1976 roku jako pamiątka po stacjonującym w Elblągu I Warszawskim Pułku Czołgów im. Bohaterów Westerplatte. Co miałoby stanąć na pustym miejscu po czołgu?
     Rodzina Nalazków, patrz wyżej - Gwardia Ludowa. Rodzina komunistów, tak, dobrze napisałem komunistów, wszyscy zginęli z rąk hitlerowców, oprócz rodziców, pozostali byli w wieku 13-27 lat.
     Najważniejsze pytanie - co z Diaczenką, z gwiazdą, sierpem i młotem na pomniku Armii Radzieckiej na cmentarzu poległych czerwonoarmistów? Ci żołnierze zginęli, walcząc z faszystami, a czy Diaczenko był pijany wjeżdżając do Elbląga, czy w innym stanie, to nie zmienia faktu, że żołnierze radzieccy zginęli tu, w Elblągu, że to Rosjanie zdobyli to miasto i to oni przelewali tu krew. Potem przekazali je naszym dziadkom i ojcom, dzięki nim tu jesteśmy. Masowego samobójstwa ci żołnierze nie popełnili. Umarłych pozostawmy w spokoju. Czy chcielibyśmy, aby rządy innych krajów, gdzie są cmentarze polskich żołnierzy, zmazały z nagrobków nasze narodowe barwy i symbole?
     Żołnierze Wyklęci, temat tabu przez kilkadziesiąt lat, anonimowi bohaterowie, a teraz nagminnie wykorzystywany, szczególnie przez środowiska nacjonalistyczne, Wszech Polaków, polityków i kiboli (nie kibiców). Niestety, ale każda epoka ma swoich bohaterów i bandytów. To samo dotyczy Żołnierzy Wyklętych. Nie można wybiórczo traktować historii.
     Nie chcąc wchodzić w polemikę na temat polityki, boję się, że niedługo większość ulic będzie nazwane nazwiskami Żołnierzy Wyklętych i ofiar katastrofy smoleńskiej, a do wojsk obrony terytorialnej będą wcielane osoby z wyżej wymienionych ugrupowań. Czyżby chichot historii?
Mex.
Liczba publikacji: 31
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.5 2 14

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Na pustym miejscu po czołgu oczywiście śp. Lech Kaczyński. W Rębiechowie juz szykują się do zdjęcia napisu " Wałęsy ", Lecha. .. ma zostać bo "państwo" bo są b oszczędni. .. kondukty Borowców odwożące do domu i samoloty wojskowe Kasa latają na skinięcie palcem. Będą też nowi bohaterowie do nazw ulic jak wszystkich " Przeklętych" uhonorują. Będą to "bracia " Ukraińcy za zasługi dla Polski na Wołyniu. Np. ulica Doborowych sotni zaprawionych w rzeziach, Banderowców, Petlurowców, Siekierników, czy Ciurów Taborowych. A jak nam dopiecze znowu Ukraina którą teraz PiS popiera, to zaśpiewamy pieśń jaka śpiewali Polacy broniący się przed rzeziami :" Tu pagórek, tam dolina, w dupie będzie Ukraina. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  (2017-02-23)
 • To nie najlepszy czas Panie Autorze, na taki mądry artykuł. Bo dziś pączki, zajadają się pączkami i trudno raczej o obiektywny komentarz do pańskiego artykułu. Do uczciwego i spokojnego rozważania tych problemów, które Pan poruszył w naprawdę ciekawym artykule. Zgadzam się z wszystkimi aspektami poruszonymi przez Pana. Życzę Panu dużo zdrowia i wytrwałości w pisaniu mądrych artykułów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  ck.(2017-02-23)
 • Czyli Szanowny Pan autor uważa, że Sowieci przynieśli Polsce wolność? No to serdecznie gratuluję. Słownik języka polskiego mówi wyzwolić -tzn. dać komuś wolność, a Sowieci Polsce wolności nie przynieśli. Co do Armii Ludowej to proszę sobie trochę książek poczytać i dowie się Pan o mordach na cywilach polskich, żydowskich i o co AL walczyła, bo na pewno nie wolność Polski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 7
  Artur(L)(2017-02-23)
 • Stawianie w nawiasie Batalionów Chłopskich w jednym rzędzie z Armia Ludowa, a następnie podporzadkowywanie ich Armii Czerwonej to nie jest skandal, to jest opluwanie i sku...stwo niesamowite wobec wszystkich żołnierzy BCh i ludowców przesladowanych lub zabitych po wojnie. Owszem BCh połączyło się w "pewnym" momencie, ale z... AK. Ty człowieku piszesz o elementarnym pojeciu o historii?! A po tobie kolejne ameby będą te brednie powtarzać. To miał być racjonalny głos o zapedach "dekomunizacyjnych"...Portelu why? - wnuczka BChowca i łączniczki BCh/AK i delegatury Rządu w kraju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  Ka2(2017-02-23)
 • a pisowskie bataliony co to będą, ,ustawiać, ,Polaków w kolejce do nieba, to jak zakwalifikować?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  (2017-02-23)
 • To też prawda nie do podwazenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  Ka2(2017-02-23)
 • Nie zrozumiała Pani artykułu. Napiszę tylko że oficjalnie BCH nie połączyły się z AK a wielu członków BCh podporzadkowalo się PKWN.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  Mex.(2017-02-23)
 • Panie, w jednym zdaniu zrobiłeś pan z BCh, drugiej co do wielkości siły po AK, liczonej w grubych tysiącach, przybudowke AL, a w kolejnym de facto przybudowke Armii Czerwonej. Chociaż geneza i sens BCh nie miały nic wspólnego z komunizmem, nawet ideowym. Czego nie zrozumiałam z tych zdań? Jest coś poza tym, że to absurd? Wielu członków poparło PKWN? Ilu? Ma pan na myśli kilka pododdziałów i grup, które przeszły do AL? Żołnierzom AK też zdarzało się przejść nawet do dowództwa AL, zdarzały się grupom AK gorsze rzeczy, ale nie pozwoliłabym sobie na napisanie, że AK to przybudówka ACz. A może to, że oddziały taktyczne BCh weszły pod AK to nieprawda? To, że żołnierze BCh nie byli zgodni co do rozkazu Sikorskiego ma swój sens, ale do ogarnięcia tego trzeba mieć elementarne pojęcie o historii, polityce i ludziach. Artykuł to może być naukowy, a to jest opinia, krzywdząca, chociaż przyświecał jej szczytny cel.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  Ka2(2017-02-23)
 • Żeby ameby wiedziały od czego zacząć poszukiwania: celem BCh była niepodległość Polski, a nie wspieranie ACz. Ówcześni ludowcy to nie to samo co ówcześni komuniści. I największa tajemnica: AK, BCh i AL oraz innym siłom i siłkom zdarzało się współpracować. Co nie znaczy, że nie dochodziło do różnych krwawych spięć i zamachów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  Ka2(2017-02-23)
 • do Mex. Zrozumiała K2 "art" dobrze. Odniosła się się tylko do tego co ukłuło ją najbardziej - bzdury, powtórzone w drugim wpisie. Oczywiście, że było scalenie AK z BCH i uczestniczenie ludowców w emigracyjnym rządzie w Londynie. Opinia zresztą zawiera więcej kwiatków. Jedz w białostockie, to może dotrze do ciebie, że tzw. wyklęci to nie jednoznaczni >bohaterowie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  annabis(2017-02-23)
 • :)) dobre
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  annabis(2017-02-23)
 • bolszewizm czerwony zastąpiono obecnie katolickim - i wodzowie (o przepraszam panowie) dość plugawego wyglądu twierdzą, że ten będzie lepszy ale jakoś to do mnie nie przemawia, bo mam wielką odrazę do państwa wyznaniowego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  AMalejużniekoniecznie(2017-02-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Balon Foliowy Cyfra "0" Czerwona 102 cm
Talerzyki papierowe Shimmer&Shine 23 cm
Balon Foliowy Cyfra "9" Animaloons 102 cm
Balon Foliowy Cyfra "0" Czarna 102 cm