Czwartek 21-03-2019, imieniny Benedykta, Filemona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Diamentowy olimpijczyk z Jagiellończyka

 
Elbląg, Diamentowy olimpijczyk z Jagiellończyka
fot. nadesłana

Szymon Rękawik z 3 e II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu przystąpił w tym roku do matury, ale nie musi oczekiwać na wyniki egzaminów, gdyż jest laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie. Podczas uroczystej gali zakończenia olimpiady Szymon wraz z nauczycielem matematyki Katarzyną Cybulską odebrał indeks uczelni.

Miejsce na Wydziale Energetyki i Paliw zapewnił mu udział w trzech etapach konkursu matematycznego organizowanego przez AGH. Nam opowiada o wrażeniach z ostatniej wizyty w Krakowie.
     
     Jak wyglądały zmagania konkursowe?

     Szymon Rękawik: - Na każdym etapie należało rozwiązać siedem zadań. Pierwszy z nich miał charakter dobrowolny, co znaczy, że samodzielnie musiałem sprostać zadaniom udostępnionym na stronie internetowej AGH. Odbył się w październiku ubieglego roku. Pod koniec stycznia stawiłem się do Krakowa na etap okręgowy. Tam miałam najbliżej z kajakarskiego obozu zimowego. Trzeci finałowy etap odbył się w marcu również w Krakowie. Za każdym razem zdobycie minimum 70 proc. punktów gwarantowało awans wyżej, a w finale tytuł laureata. Zdobyłem 93 proc.
     Proszę powiedzieć o wrażeniach z wizyty w AGH.
     Katarzyna Cybulska: - Podczas gali na sali obecnych było ponad czterysta osób odbierających indeksy i certyfikaty, dokumenty zwalniające z procedur rekrutacyjnych na uczelnię. Oprócz laureatów konkursu matematycznego spotkać można było wybitnych uczniów z całego kraju specjalizujących się w fizyce, chemii i geografii. Dowiedzieliśmy się, że w szkole studiuje 35 tysięcy osób, z których 85 proc. otrzymuje pracę po ukończeniu studiów, a połowa jeszcze w ich trakcie.
     Podoba Ci się miejsce, w którym spędzisz kolejnych kilka lat?
     Szymon Rękawik: - Ośrodek uniwersytecki robi wrażenie. Jest duży, bogaty i imponujący. Wspominano o budżecie uczelni, który rocznie opiewa na miliard złotych. To było widać. Powstają nowe budynki, wiele jest zasilanych w nowe laboratoria, a miasteczko studenckie ciągnie się na prawie 2 km. Sam budynek szkoły świętował w 2013 roku swoje stulecie, ale jest zadbany, odnawiany i budzi ogromne zaufanie. Z przyjemnością spędzę tam najbliższe lata mojego życia.
     
     Gala Zakończenia Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie to okazja do świętowania dla władz uczelni, gdyż wita ona w ten sposób najlepszych kandydatów na studia bez rekrutacji, dla szkół średnich i regionów, z których pochodzą, bo zostają zauważone, promowane, a ich wartości docenione, dla nauczycieli - opiekunów, którzy znajdują potwierdzenie w jakości swojego warsztatu pracy, dla rodziców przyszłych studentów i dla uczniów, gdyż dowodzą swojej wiedzy i kwalifikacji, rokując nadzieję na dalszy rozwój i fachurę.
     Szymon Rękawik z II LO w Elblągu jest również szczęśliwym posiadaczem indeksu dającego wstęp do Politechniki Gdańskiej na wydział matematyki, na co zasłużył, zdobywając laury w konkursie tej uczelni. Jest też na co dzień sportowcem. W sierpniu 2015 roku zajął pierwsze miejsce w Pucharze Świata wśród Juniorów w Quadratholnie, biorąc udział w zawodach składających się z czterech dyscyplin: pływania na dystansie 1500m, jazdy na rowerze na odcinku 40km, kajakarstwa - 8km, biegu na 10 km. Godzenie nauki i sportu jest dla niego normalnością, a możliwość zdobywania nowych osiągnięć – wyzwaniem i ogromną przyjemnością. Jesteśmy dumni, że tak ambitni i dzielni uczniowie reprezentują II LO w regionie i w kraju, dając swoimi umiejętnościami i postawą wyraz temu, że pasje inspirują do działania i wyzwalają pokłady pozytywnej energii, z którą można zdobywać różne progi i szczyty, zwłaszcza te krakowskie.
Dorota Radomska, rzecznik prasowy II LO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia inna niż inne