Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Do Próchnika powróci przedwojenny obelisk

 
Elbląg, Do Próchnika powróci przedwojenny obelisk Przez lata pomnik stał na skwerze przy ul. Piławskiej (fot. nadesłana)
Rek

Po ponad pięćdziesięciu latach na swoje dawne miejsce trafi obelisk, poświęcony mieszkańcom Próchnika, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Przez ten czas stał zapomniany na terenie byłych Zakładów im. Wielkiego Proletariatu, późniejszego Furnela, przy ul. Piławskiej.

– Jest to pomnik ku czci poległych żołnierzy z parafii w Próchniku, walczących w I wojnie światowej. Wszystkie kościoły w gminach pruskich posiadały podobne obeliski – mówi Artur Ciesielski, mieszkaniec Próchnika.
     W 1962 roku obelisk został wywieziony z Próchnika do Elbląga. Przyjechał po niego dźwig z Zakładów im. Wielkiego Proletariatu, które zajmowały się produkcją mebli.
     - Został ukradziony przez dyrektorów Zakładów im. Wielkiego Proletariatu – dodaje Artur Ciesielski. - Pomnik musiał się im po prostu spodobać, bo był to ładnie ciosany

  Pomnik przed kościołem w Próchniku na przedwojennej rycinie Pomnik przed kościołem w Próchniku na przedwojennej rycinie

granitowy obelisk, został więc zawłaszczony i postawiony na skwerze przed zakładami. Tablice niemieckie z niego zdjęto, przykręcono jakieś inne i tak sobie tam stał przez pół wieku.
     Obelisk, dzięki zaangażowaniu obecnych mieszkańców Próchnika, już w tym tygodniu powinien stanąć na swoim pierwotnym miejscu.
     - W tym tygodniu będziemy go montować, fundament został już wylany, jest to duży fundament, bo obelisk ma aż cztery metry wysokości. Powstanie też postument, na którym stanie pomnik. To jest bardzo duża sprawa – informuje ks. Tadeusz Mazur, proboszcz parafii w Próchniku.
     Przeniesieniem pomnika zajęła się firma Cleaner, której prezes Grzegorz Misiewicz jest mieszkańcem Próchnika, więc osobiście zaangażował się w sprawę przywrócenia cennego zabytku parafii.
– Już w tym tygodniu będzie można sfotografować się przy starym obelisku przy kościele w Próchniku – mówi. – Trzeba będzie tylko wykonać nowe tablice, ponieważ stare zostały zniszczone.

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czy bardzo podobnie wyglądające pomniki wysokości około 4 metrów ustawione na prywatnych grobach Polaków pochowanych na cmentarzu przy ul. Agrykola nie są przypadkiem (przerobionymi) pomnikami żołnierzy poległych w I wojnie światowej ukradzionymi sprzed innych kościołów np. w Pomorskiej Wsi, Młynarach??? Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  (2015-09-21)
 • Z Pomorskiej Wsi to nie, bo jest tam cały czas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2015-09-21)
 • "Już niedługo Narodowcy zabiorą się za Lidle i inne zagraniczne sklepy i banki, które doją Polskę od lat. .. .. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  (2015-09-21)
 • A co innego potrafią narodowcy oprócz spuszczenia "wpierdol", podpaleń i nałożenia podatku na utrzymanie narodowców. Narodowcy to taka katolicka odmiana Państwa Islamskiego. Zero pracy, maximum przemocy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 3
  (2015-09-21)
 • To prawda niemoty i puste łby
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2015-09-21)
 • Oni sa jedna z odmian kiboli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  (2015-09-21)
 • Zmienił się ustrój, zmieniła się moda na pomniki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lach(2015-09-21)
 • Moderator -nie zmieniaj treści wypowiedzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lach(2015-09-21)
 • Historia podobno kołem się toczy, dlatego nie powinniśmy niszczyć żadnego pomnika. Wystarczy przenieść w inne miejsce. Niech przypomina czego nie powinno się robić by historia się nie powtórzyła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-09-21)
 • Szanowna Redakcjo Mieszkam w dzielnicy Próchnik (wcześniej wsi Próchnik) od zawsze. Inicjatywa przewiezienia pomnika była podejmowana niejednokrotnie - dobrze się stało, że temat wrócił i ma sporą szansę na realizację. Jaka była historia wywiezienia obelisku? Czy była to kradzież? A może stało się to za czyjąś wiedzą i zgodą - tego nie wiem ale jest to do ustalenia (to były lata 70'). Prosiłbym aby publikując artykuły weryfikować/sprawdzać pewne dane. Niejednokrotnie na Waszych stronach zauważyłem "lekkość" w publikowaniu informacji które zwykle nie były Waszą domeną. W Próchniku nie istnieje samodzielna Parafia. Jest to Parafia w Łęczu a kościół jest filią kościoła parafialnego. Podobnie w Łęczu znajduje się probostwo a nie w Próchniku. Sugerowałbym sprostowanie treści artykułu. PS wrócę do tematu kiedy ustalę faktyczny powód przeniesienia pomnika w latach 70'
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  mieszkaniecPróchnika(2015-09-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat