Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dopalacze to narkotyk. Zobacz film ku przestrodze!

650 tys. zł kar i 15,5 tys. zł zwrotu za badania nałożył elbląski sanepid na handlarzy dopalaczami od 2010 roku. Niestety, nie udało się wyegzekwować ani grosza. Osiem razy sanepid wydał decyzję o zakazie prowadzenia działalności, dwóch sprzedawców ma nieprawomocny jeszcze wyrok bezwzględnego więzienia. O walce z dopalaczami dyskutowano dzisiaj podczas konferencji w Wyższym Seminarium Duchownym. Zobacz film.

Walka z dopalaczami trwa od 2010 r., od kiedy pojawiły się w obrocie. Od 2012 r. z powodu zażycia dopalaczy hospitalizowano w Elblągu 137 osób. Kulminacja nastąpiła w okresie 1 kwietnia – 31 lipca 2015 r., kiedy to do szpitali trafiło aż 70 osób po zażyciu dopalaczy. - Zażywając dopalacze, tak naprawdę nie wiemy jak one na nas zadziałają – mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Epidemiologicznej.
     Może się skończyć bólami głowy, bólami w klatce piersiowej, zaburzeniami rytmu serca, bezsennością, problemami z koncentracją lub stanami lekowymi. A to tylko niektóre objawy. Czasem, niestety, kończy się śmiercią. - Walkę z dopalaczami prowadzi sanepid, w związku z tym mamy ograniczone możliwości skutecznego działania – mówi Marek Jarosz.
     Sanepidowi pomaga policja, prowadząc akcje edukacyjne. - Od 2013 r. systematycznie wraz z dyrektorem Markiem Jaroszem prowadzimy spotkania dla osób, które chcą poznać te tematykę – mówi nadkomisarz Marek Cieślak z Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji.
     Niewykluczone, że to właśnie te spotkania są największym sukcesem elbląskich służb walczących z dopalaczami. Na dzisiejszej konferencji, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu, nadkomisarz Marek Cieślak zwrócił uwagę na to, że często ludzie zaczynają się interesować zjawiskiem dopalaczy dopiero po tragicznym zdarzeniu w gronie ich najbliższych.
     - W jednej z podelbląskich miejscowości na spotkanie o dopalaczach w szkole przyszło 12 osób. Kiedy miał tam miejsce tragiczny epizod związany z dopalaczami, po trzech miesiącach poproszono nas o kolejne spotkanie, na którym było już 130 osób – wspominał nadkomisarz Marek Cieślak.

  (fot. Michał Skroboszewski)
(fot. Michał Skroboszewski)


     Ta sytuacja pokazuje, że społeczeństwo nie interesuje się negatywnymi skutkami dopalaczy, dopóki tragedia nie będzie dotyczyć najbliższego otoczenia. W swoim wystąpieniu na dzisiejszej konferencji Marek Jarosz wprost stwierdził, że walka ze sprzedawcami nie dała rezultatu i lepsze wyniki powinna dać edukacja potencjalnych odbiorców i ich najbliższych. - Zażywanie dopalaczy jest formą ucieczki od problemów – mówił ks. dr Sławomir Małkowski, jeden z wykładowców na dzisiejszej konferencji.
     O tym najlepiej wiedzą bohaterowie filmu, który na zlecenie Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego przygotowała telewizja Truso.tv Przed kamerą mówią o tym, jakie zniszczenia w ich organizmach poczyniły dopalacze i jak walczą o to, by wyjść z uzależnienia. Film prezentujemy przy artykule.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ja zalegalizowałbym wszystko, ale pod dwoma warunkami. Pierwszy - leczysz się na swój koszt. Drugi - za wszelkie popełnione przestępstwa odpowiadasz jako osoba poczytalna, z całą surowością prawa. Tak samo zrobiłbym z alkoholem. Skoro ktoś bierze świadomie ten syf, to powinien odpowiadać za wszelkie efekty jego działania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2016-10-21)
 • to tak samo jak z płeo to też dopalacze!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2016-10-21)
 • .. cenzura. .komuna!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2016-10-21)
 • Konferencja była konkretna. Szczególne brawa dla chłopaków z filmu, 3mam za Was kciuki!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  Mary Ki(2016-10-21)
 • Napiszcie, co trzeba mieć w głowie by to g***o brać i co to daje, bo nadal tego nie rozumiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ciekawym(2016-10-21)
 • a pamiętam jak Tusk wypowiedział wojnę dopalaczom przy wsparciu wspierających PO mediów i zanim cokolwiek zrobił (później okazało się że nic nie zrobił, zresztą z tą partią no normalka) media znowu w pełnym zachwycie odtrąbiły zwycięstwo. Jak się okazuje zupełnie przedwcześnie, ale co było zachwytów nad działaniami (wyimaginowanymi)Tuska, usłużne media i dziennikarze mało co nie robili w majteczki aby wyrazić swe uwielbienie. fajno że jest internet i łatwo można to wszystko sprawdzić i zobaczyć jak niektórzy dla forsy potrafią się zeszmacić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  chin(2016-10-21)
 • Pan Radny miasta , wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Rudnicki w swym klipie wyborczym www.youtube.com powiedział , że skutecznie rozwiąże problem z dopalaczami np : w szkołach , czyli... problem ten akurat w tym środowisku rozwiązany ??? Bo , mija już kolejny rok w Radzie Miejskiej a faktyczne rezultaty ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  pampi-ZAWADA(2016-10-21)
 • A Ks. Rosika nie było? Na poprzedniej konferencji był.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  opis(2016-10-22)
 • jeśli chodzi o tzw. "narkotyki" - wcześniej zwane świętymi roślinami, ziołami etc. , stosowane w lecznictwie, ówczesnej psychologii/psychiatrii (indianie (słowianie także!) leczyli schizofrenię! Poza UDANYMI trepanacjami czaszek etc. - o czym mówił np. Cejrowski). Dzisiaj z tego wszystkiego zamiast zbawiennych właściwości dla ludzkości (i zwierząt - też stosują "święte rośliny" - także można obejrzeć nawet na popularnych filmach przyrodniczych) została sama ESENCJA PATOLOGII - czyli sojusz: dużej i małej korpo-farmy (syntetyczne szkodliwe związki zamiast natury) + mafiozi i służby specjalne żyjące z produkcji/sprzedaży narkotyków (CIA eksportuje z Afganistanu ponad 1500% (!!!) więcej opiatów niż przed inwazją na ten kraj) + organizacji "antynarkotykowych" (których zadaniem jest podtrzymanie "penalizacji" wszystkiego co możliwe - efekt "zakazanego owocu" dla młodzierzy, i dzięki temu mafiozi/służby sprzedają to syntetyczne świństwo za 100-krotność kosztów produkcji) + politycy - grupka ludzi, która utrzymując "Status Quo" żyje z powyższych "instytucji" po to, by NIC się nie zmieniło na tym świecie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  AspartamE951=śmierć(2016-10-22)
 • EFEKT? - wieloraki - np. lekarz wie absolutnie NIC o zbawiennych działaniach roślin i NATURALNYCH substancji - za to na pamięć zna całe tomy "leków" korpo-pharmy z całą masą skutków ubocznych. .. na które emeryci w tym kraju wydają pół ich nędznych emerytur. .. +. .. także już "w jednej z podelbląskich miejscowości" jakiś dzieciak z niewiedzy zatruł się jakimś syfem - "bardzo dobrze rokujący" przyszły klient korpo-pharmy do końca życia. .. a handlarze dopalaczami - w tej całej patologii to już tylko patologiczny kwiatek do kożucha. Żyjemy w zniewoleniu i niewiedzy - taka jest puenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  AspartamE951=śmierć(2016-10-22)
 • w sadach zapadają stanowczo za niskie wyroki za stręczenie, handel życiem ludzkim!!! Z rozpraw sądowych nie idzie przekaz o sankcjach finansowych. Nakładane kary to tez tylko wyrok, a sztuką jest egzekucja wyroku. Na poczet tych kar. powinno się zabezpieczać majątek w toku czynności prokuratorskich, zanim sprawy trafiają do sądu. A podczas prowadzonych procesów tych handlarzy należy ich "DOCISKAC" finansowo, ponieważ tylko to ich boli- KASA!!! A jeśli- zupełnym przypadkiem "nic nie mają", to zabezpieczać majątek ich rodzin lub ich zleceniodawców, czyli faktycznych szefów tej mafii!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2016-10-22)
 • czy kontrole sanepidu wspierane są przez inne kontrole, np elbląskiego urzędu skarbowego z policją gospodarczą? Już na wstępie tj. przy uruchomieniu takiego biznesu powinny pojawić się kontrole w miejscu prowadzenia sklepów i zamieszkania właścicieli. Powinny być sprawdzone źródła finansowania biznesu, majątku, towaru (producenci, dostawcy), aby przygotować materiał do decyzji o zabezpieczeniu majątkowym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2016-10-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna