UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Działalność gospodarcza i inwestycje w świetle Prawa Ochrony Środowiska

Działalność gospodarcza i inwestycje w świetle Prawa Ochrony Środowiska

Inwestorom, deweloperom i projektantom od lat aktywnym na rynku nieruchomości pojęcia takie jak zamierzenie (budowlane) mogące znacząco oddziaływać na środowisko, czy też mogące jedynie potencjalnie tak oddziaływać, nie są obce, a same procedury uzyskiwania decyzji środowiskowych tak mocno wpisały się w proces projektowania i realizowania inwestycji, że nie stanowią już dziś przeszkody na drodze ich realizacji.

Prawo ochrony środowiska jednak ewoluuje i w ślad za zapisami zawartymi w Dyrektywie Rady Unii Europejskiej 96/61/WE z 1996 roku, w krajobrazie polskiego systemu legislacyjnego, w roku 2002, pojawiło się pojęcie pozwolenia zintegrowanego, które wymaga zmiany podejścia nie tylko do projektowania i wykonawstwa nowych obiektów budowlanych, ale przede wszystkim do przemysłu i działalności gospodarczej w ogóle. O decyzjach środowiskowych przeczytasz tutaj.
      
       Czym zatem jest pozwolenie zintegrowane, komu służy i jak je uzyskać?

       Sedno sprawy tkwi w interdyscyplinarnym podejściu do pojęcia środowiska, które do tej pory w polskim prawodawstwie traktowane było poniekąd sektorowo. Stąd właśnie decyzje środowiskowe czy szczegółowe pozwolenia, na przykład wodno – prawne, wydawane były w kontekście konkretnego aspektu oddziaływania na środowisko, przede wszystkim planowanego. I choć same raporty o oddziaływaniu na środowisko zawierały szczegółowe informacje, odnoszące się do ogółu oddziaływań tj. hałasu, odpadów, wprowadzania ścieków do kanalizacji czy też do wód naturalnych i ziemi, a także wprowadzania gazów i pyłów do powietrza, to sama sentencja decyzji, czy też pozwolenia, dotyczyła jedynie tego aspektu, który mieścił się w ramach stosowanego rozporządzenia, w którym tylko i włącznie dana aktywności definiowana była jako potencjalnie zmieniająca jakość środowiska. Dziś już jednak i Polacy, i prawodawca coraz lepiej rozumieją to, jak ważne są wszystkie komponenty naszego otoczenia i z należytą dbałością, zarówno społeczeństwo jak i system prawny zaczyna troszczyć się o wpływ wszelkiej działalności – i tej istniejącej, i tej planowanej, na środowisko.
       Zmianę tą wsparło właśnie pojawienie się pojęcia pozwolenia zintegrowanego i wdrożenie w polskim systemie ochrony środowiska standardów UE, które środowisko, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, ujmuje jako wielowymiarowy system wzajemnie uzupełniających się elementów, w których zmiana w jednym aspekcie najczęściej zmienia warunki naturalne w całym, lokalnym ekosystemie.
      
       Zintegrowane podejście wymaga profesjonalnej obsługi
       Pozwolenie zintegrowane, w ujęciu systemowym, jest niczym więcej jak decyzją administracyjną określoną w czasie i w kontekście ogółu instalacji wymienionych w rozporządzeniu, zgodnie z art. 201 ust. 2 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska.
       Ogół wymogów formalno–prawnych oraz technicznych, jakie należy spełnić, aby pozwolenie to uzyskać, jak również utrzymać w mocy, znacznie jednak przekracza kompetencje większości przedsiębiorców, stąd możliwość skorzystania z kompleksowej usługi zewnętrznej, realizowanej przez osoby od lat związane z zagadnieniem ochrony środowiska, wydaje się rozwiązaniem bardzo opłacalnym. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wykonanie kompleksowej diagnozy stanu wyjściowego, a także specjalistycznej dokumentacji, uwzględniającej restrykcje wynikające z BAT (najlepszej dostępnej techniki) we wszystkich instalacjach objętych wnioskiem, które w dużej mierze decydują o uzyskaniu pozwolenia zintegrowanego, to oszczędność czasu i kapitału. Jeden podmiot, posiadający systemowe pełnomocnictwa, odpowiada zatem za całą procedurę uzyskania dokumentu – od fazy diagnozy, poprzez założenia techniczne i technologiczne, sporządzenie wniosku wraz ze specjalistyczną dokumentacją i prowadzenie postępowania, aż do uzyskania pozwolenia. To jednak nie wszystko – outsourcing w tym zakresie to najczęściej także stała obsługa i kontrola nad realizacją pozwolenia, które gwarantują stałość działalności i aktualizacje stosowanych dokumentów zawsze wtedy, gdy termin ich obowiązywania kończy się, bądź gdy zmianie ulega podstawa prawna.
       To ostatnie wydaje się szczególnie istotne w sytuacji, w której coraz bardziej świadome społeczeństwo nie waha się już dziś przed aktywnym udziałem w kształtowaniu lokalnego ekosystemu i świadomą kontrolą różnych podmiotów – ich planowaną aktywnością, działalności, i zgodności procedur z literą prawa. Prawo ochrony środowiska daje zatem społeczeństwu możliwość aktywnego udziału w postępowaniu o wydanie pozwolenia zintegrowanego, a ono samo chętnie kontroluje poprawność jego wykorzystania.
       Artykuł poleca firma Eko Projekt.
      
                                                                             ----------- artykuł sponsorowany ------------
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl