Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Dzieci romskie uczyły się, wypoczywały i poznawały historię Polski

Elbląg, Dzieci romskie uczyły się, wypoczywały i poznawały historię Polski Szczególnie interesująca okazała się wycieczka do stolicy. Uczestnicy programu mieli okazję zwiedzić historyczne zabytki kultury polskiej (fot. nadesłane)
Rek

Już po raz szósty w Elblągu realizowano program na rzecz społeczności romskiej, szczególnie dzieci. Właśnie najmłodsi od maja do grudnia nabywali wiedzę i umiejętności językowe, poznawali też technologię informacyjno-komunikacyjną. Latem wypoczywali w Sztutowie, zaś jesienią odwiedzili Warszawę.

Szczególnie ważne były dwa projekty: „Z angielskim w świat" oraz „ABC komputera", dzięki którym dzieci pochodzenia romskiego wzięły udział w dodatkowych zajęciach informatycznych oraz z języka angielskiego.
     - W trakcie zajęć, trwających od maja do grudnia, uczestnicy nabywali wiedzę i umiejętności językowe oraz w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu. -Wyrównanie szans edukacyjnych dzieci, a także wzrost poziomu motywacji i chęci do nauki to wymierne efekty realizacji takich działań.
     - Niezwykle potrzebne, bo organizowane corocznie było przedsięwzięcie pn. „Dobry start", które polegało na wyposażeniu dzieci w podstawowe podręczniki szkolne, stroje szkolne oraz artykuły papiernicze – wskazuje rzeczniczka. - Wsparcie w tym zakresie otrzymało 20 dzieci pochodzenia romskiego-uczniów elbląskich szkół. Udzielona pomoc wpłynęła korzystnie na jakość kształcenia - zmniejszono różnicę w dostępie do edukacji, a jednocześnie zapewniono równy start w procesie edukacji dzieciom pochodzenia romskiego.
     Największych wrażeń dostarczył dzieciom, zorganizowany w okresie wakacji, wypoczynek letni w Sztutowie. W obozie integracyjnym uczestniczyło 16 dzieci, w tym 8 dzieci pochodzenia romskiego oraz 8 dzieci nierobskich - niepełnosprawnych. Po raz pierwszy dzieci korzystały z zajęć z nauki jazdy konnej oraz mogły wziąć udział w zorganizowanym specjalnie dla nich cyklu warsztatów ceramicznych. Zaplanowano też dodatkowe atrakcje: rejs statkiem po Zalewie Wiślanym, a także podróż kolejką wąskotorową do Stegny. Organizacja obozu letniego stanowiła doskonałą okazję do naturalnej integracji dzieci romskich z dziećmi niepełnosprawnymi w warunkach zabawy i kontaktów z rówieśnikami.
     Ciekawy okazał się także projekt pn. „Śladami historii - wyjazd edukacyjny dzieci do Muzeum Powstania Warszawskiego". W wyjeździe udział wzięło 27 osób.
     - Uczestnicy wycieczki zwiedzili historyczne zabytki kultury polskiej: Łazienki Królewskie, Zamek Królewski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego – opowiada Joanna Urbaniak. - Szczególnie interesująca była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki temu wyjazdowi u dzieci nastąpił wzrost świadomości historycznej oraz wrażliwości na kulturę i historię Polski.
     Wszystkie projekty realizowane były przez prezydenta Elbląga, Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w ramach Rządowego programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Wydano na nie ponad 49 tys. zł, w tym 42 884 zł z dotacji przyznanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna III