Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dzień Dawcy Szpiku już w niedzielę

Elbląg, Dzień Dawcy Szpiku już w niedzielę

W niedzielę, 9 kwietnia w parafii Błogosławionej Doroty z Mątów w Elblągu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia. Inicjatorami akcji, wspólnie z Fundacją DKMS, są Iwona Rutkiewicz, Ewa Orłowska i Jolanta Zelek. Akcję organizują lokalni wolontariusze, wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi.

Akcje wspierają wolontariuszki: tegoroczne maturzystki I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu im. Juliusza Słowackiego: Magdalena Folwarczna, Julia Leśniak, Marlena Czubińska, Karolina Brzozowska. Dołączyli do nas Aleksandra Szarejko i Weronika Orłowska - uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu im. Kazimierza Jagiellończyka.
     Zdajemy sobie sprawę, że dzięki takim akcjom zwiększamy szanse na drugie życie innym osobom. Pamiętaj, że to Ty decydujesz, od Ciebie zależy, czy ktoś, komu możesz pomóc, otrzyma od Ciebie „lek życia”, który masz w sobie – szpik.
     Może powinniśmy chociaż przez chwilę pomyśleć o innych – tych którzy nas potrzebują. Z naszej strony to tak niewiele – chwila, aby zarejestrować się. Dla innych ta chwila równa się całe życie.
     Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 9 kwietnia w godz. 9 – 14 w sali przy parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Błogosławionej Doroty z Mątów przy ul. Rawskiej 16 A.
     Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr Pesel.
     Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia. Od ponad 7 lat Fundacja DKMS Polska wraz z osobami zainteresowanymi zajmuje się propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.
inf. nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Polar z haftem