Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dzień Edukacji Narodowej

Przypada właśnie dziś (14 października). Jego początki sięgają roku 1773, kiedy to powstała Komisja Edukacji Narodowej. Z czasem przyjął się zwyczaj, że tego dnia pracownicy oświaty i nauki polskiej otrzymują od władz okolicznościowe nagrody i odznaczenia za swoją pracę.

Komisja Edukacji Narodowej (w liczbie czterech senatorów i czterech posłów) powstała z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powołał ją sejm rozbiorowy 14 października 1773 r. i było to pierwsza tego typu instytucja w Europie. Eksperci pod przewodnictwem Hugona Kołłątaja opracowali trzystopniowy model szkół podstawowych i średnich. Najniższym stopniem były szkoły parafialne przeznaczone dla niższych stanów, pośrednim – państwowe szkoły powiatowe, zaś stopniem najwyższym były uniwersytety w Krakowie i w Wilnie. W ramach reformy edukacji utworzono Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które opracowało pionierskie podręczniki w języku polskim. Po śmierci biskupa Józefa Andrzeja Załuskiego Marszałek Sejmu wydał zarządzenie przejęcia Biblioteki Załuskich, która stała się pierwszą polską biblioteką publiczną.
     Od 1789 r. rozpoczęła się stopniowa utrata wpływów Komisji, co było procesem równoległym do powolnego rozpadu Rzeczypospolitej. W wyniku działalności Komisji Edukacji Narodowej została jednak wykształcona wielotysięczna świecka kadra nauczycielska, która kontynuowała swą działalność według opracowanych przez Komisję programów jeszcze długo po utracie przez Rzeczpospolitą niepodległości. Pozwoliło to przetrwać polskiej kulturze, sztuce i przede wszystkim językowi. Językowi, którego dziś, pomimo, że mamy wolność, nie szanujemy i nie pielęgnujemy, o czym świadczą liczne zapożyczenia i nowe twory językowe.
     Dlatego dziś, w Święto Edukacji Narodowej, pamiętajmy, że tak jak kiedyś, po trzecim rozbiorze Polski, oświeceni przedstawiciele społeczeństwa pozbawionego wolności politycznej zrobili wszystko, co było w warunkach niewoli możliwe, aby język ojczysty ocalić od zagłady i przekazać następnym pokoleniom, tak my dziś – jeśli chcemy zachować nasze dziedzictwo dla następnych pokoleń – powinniśmy zadbać o jego czystość.
     A wszystkim oddanym swej pracy nauczycielom, którzy wychowują kolejne pokolenia, dbając, aby przetrwała polska kultura, nauka i język, w dniu ich święta życzmy sukcesów i zadowolenia z wykonanej pracy.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Audi
Serwis i oryginalne części Seat
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.