Niedziela 17-02-2019, imieniny Aleksego, Zbigniewa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dzień Ludzi Bezdomnych

Obchodzony 14 kwietnia dzień, zainicjowany został w Polsce przez twórcę stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot - Marka Kotańskiego. Jego celem jest organizowanie akcji pomocy ludziom, którzy z różnych powodów dotknięci zostali bezdomnością.

Przyczyn bezdomności jest wiele i często trudno je wszystkie sklasyfikować. Brak domu uniemożliwia normalny rozwój człowieka, wpływa negatywnie na stan zdrowia psychicznego i fizycznego, uniemożliwia regenerację sił i wypoczynek, co doprowadza do deprawacji na wszystkich poziomach egzystencji, począwszy od podstawowych potrzeb fizjologicznych a na potrzebach związanych z samorealizacją skończywszy. Skalę zjawiska bezdomności określa w Polsce nieprecyzyjna liczba od 30 do nawet 300 tysięcy osób.
     Pomocną dla osób, które starają się wyjść z bezdomności oraz tych, którzy mają zbyt mały dochód, aby zakupić własne nowe mieszkanie, może być pozarządowa, dobroczynna organizacja chrześcijańska Habitat for Humanity, której celem jest pomoc niezamożnym rodzinom w zbudowaniu własnego mieszkania. Organizacja działa w 100 krajach, gdzie zbudowała już 200 tysięcy domów, dając dach nad głową milionowi ludzi. W Polsce do tej pory organizacja pomogła ponad 150 rodzinom, a kolejne domy są budowane i remontowane. W naszym kraju pomoc kierowana jest do osób, których dochody kształtują się poniżej 70 proc. średniego dochodu na rodzinę w danym regionie. Rodziny muszą jednak posiadać finansową możliwość spłacania kosztu mieszkania w nieoprocentowanych ratach miesięcznych, przez 20 lat. Osoby, które chcą otrzymać pomoc Habitat for Humanity, muszą wyrazić gotowość do partnerstwa w budowaniu swojego mieszkania i mieszkań innych rodzin habitatowskich, ponieważ organizacja nie daje mieszkań w prezencie, ale stwarza warunki dla rodziny, aby mogła zamieszkać we własnym domu. Habitatowskie mieszkania budowane przez ich przyszłych właścicieli, wspólnie z wolontariuszami są proste, tanie i solidne.
     Dla przykładu - 21 marca uroczyście rozpoczęto kolejny sezon budowlany w Józefosławiu, gdzie powstaje drugi już habitatowski dom dla sześciu rodzin. Przyszli mieszkańcy domu wraz z grupą 30 wolontariuszy porządkowali teren i montowali płyty sufitowe w mieszkaniach. Pieniądze pochodzące z darowizn i spłat od rodzin tworzą fundusz umożliwiający budowanie następnych domów. W ten sposób raz przekazana złotówka pomaga budować każdy kolejny dom. A złotówkę może przekazywać co dnia każdy dobroczyńca, który kliknie myszką na umieszczony na stronie www.habitat.pl baner z napisem „wesprzyj nas”. Budowę kolejnych mieszkań można także wesprzeć kupując na stronie organizacji jeden ze znajdujących się w sklepiku gadżetów. Osoby zainteresowane przystąpieniem do projektów Habitat for Humanisty, wszelkie potrzebne informacje znajdą na stronie organizacji.
     Ponadto według ustawy o pomocy społecznej, pomoc bezdomnym należy do zadań własnych gminy i może ona mieć formę udzielenia schronienia, posiłku, ubrania a także zasiłku celowego na leczenie. Gminy mogą też zlecać wykonywanie zadań związanych z ograniczaniem bezdomności organizacjom pozarządowym. Najbardziej znanymi ogólnopolskimi organizacjami specjalizującymi się w tym zakresie są: Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta oraz założone przez Marka Kotańskiego Stowarzyszenie „Monar” i jego wyspecjalizowana jednostka organizacyjna „Markot”.
     W Elblągu pomocy osobom bezdomnym udzielają: Dom dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta (albertynki) - ul. Nowodworska 49, tel. 055 32 69 60 oraz Lazarus - Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej Św. Łazarza; ul. Komeńskiego 42, ul. Grunwaldzka 85, tel. 642 99 89.
     
     Źródło: www.habitat.pl
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Super komentarze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-04-14)
 • Sama czasem się zastanawian jak ludzie mogą być tak nieczuli na problem innych ja mam 54lata wychowwała mie ciotka która opócz mnie miała swoich troje dzieci ja nie mogę patrzeć na ludzkie cieroieni dlatego jak dzisiaj oglądam telewizję to obwiniam tylko panstwo bo znam życie polak mądry po szkodzie teraz szukają winnych a podejżewam że napewno ludzie mówili o swoich problemach ale nikt na to nie zwracał uwagi dopiero jak się stało to co się stało to jest problem bo ja też dzwoniłam jak czułam gaz to mówili że przesadzm jak dopiero waktycznie groziło wybuchem to cały blok był naprawiany tak samo myślę ze tak samo byłw tym temacie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  teresa 45(2009-04-14)
 • Niby tacy biedni i trzeba okazać współczucie, szanować jak każdego człowieka. Ale w okolicach Wielkanocy bezdomni zniszczyli pojemnik na szkło na moim osiedlu w poszukiwaniu butelek. Swego czasu zniknęły też kratki spod klatek schodowych. No i jak tu mają wzbudzać szacunek jeśli kradną lub niszczą mienie? Owszem zdarzają się wyjątki, bezdomni kulturalni i nie wchodzący w konflikty z innymi ludźmi (vide "lokatorzy" budek przy kortach na Warszawskiej, naprawdę bardzo porządni ludzie), ale większość to jednak śmierdzący i brudni alkoholicy, którzy przepili życie, dla których nie ma żadnych wartości prócz etanolu. I sterczą pod sklepem mówiąc "panie poratuj 55 groszami", zwykli żule bez poszanowania dla cudzej własności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pan Janek(2009-04-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna