Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

 
Elbląg, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
fot. arch. portEl

Obchodzone co roku 13 kwietnia święto zostało uchwalone 14 listopada 2007 r. poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Tego dnia (piątek) w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych o godz. 11 odbędzie się msza św. w intencji ofiar Katynia z udziałem ks. bp Jana Styrny.

13 kwietnia przypada dzień pamięci o zbrodni dokonanej przez NKWD, która pochłonęła tysiące ludzkich istnień i przez lata była ukrywana. W Elblągu w celu oddania im hołdu i zachowania pamięci, po mszy św. nastąpi przemarsz uczestników pod Krzyż Katyński na cmentarzu Agrykola oraz złożenie wieńców i kwiatów pod Krzyżem Katyńskim.
     
     Z historii
     
Prawie 22 tys. jeńców wojennych wymordowanych w 1940 r. przez NKWD pogrzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje i w pobliżu Charkowa. Wśród ofiar byli oficerowie, policjanci, profesorowie, księża i lekarze, których wzięto do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.
     Masowe groby w Katyniu zostały odkryte przez polskich robotników przymusowych z Bauzugu nr 2005 latem 1942 r. na podstawie informacji miejscowej ludności rosyjskiej, po odkopaniu dwóch zwłok w polskich mundurach. O dokonanym odkryciu powiadomione zostały władze niemieckie, które zdecydowały się na prace ekshumacyjne 18 lutego. Do 13 kwietnia Niemcy wydobyli ponad 400 ciał, o czym informowało radio berlińskie, podając komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów.
     Niemcy starali się wykorzystać ujawnione fakty propagandowo, zapraszając 16 kwietnia do badań i ekshumacji Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MCK), przedstawicieli społeczeństwa polskiego z okupowanego Generalnego Gubernatorstwa oraz polskich jeńców wojennych. Ekshumacji dokonano w ośmiu masowych grobach, a wśród wydobytych zwłok zidentyfikowano ciała gen. Bohatyrewicza i gen. Smorawińskiego. Do 3 czerwca 1943 r. zostało wydobytych ponad 4100 ciał, z czego dr Wodzińskiemu udało się dokonać 2800 identyfikacji. Okres dokonania zbrodni ustalono m.in. na podstawie wieku zasadzonych na mogiłach drzew, specyficznych anatomopatologicznych tworów powstających w zwłokach oraz znalezionej przy ciałach, niewysłanej korespondencji.
     Stalinowska wersja wydarzeń katyńskich, zaprzeczająca odpowiedzialności za mordy żołnierzy rosyjskich, utrzymywana była zarówno w ZSRR, jak i PRL praktycznie do 1990 r., kiedy to 14 kwietnia w oświadczeniu TASS oznajmiono, że winę za zbrodnię katyńską ponosi ZSRR, a w szczególności Stalin i jego współpracownicy. 14 października 1992 r., na polecenie prezydenta Jelcyna naczelny archiwista państwowy Rosji Rudolf Pichoja przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie kopie dokumentów z teczki specjalnej nr 1. Dokumenty te zostały opublikowane w 1992 r. w zbiorze „Katyń. Dokumenty ludobójstwa”.
     
     Współcześnie
     
30 listopada 2004 r. IPN wszczął polskie śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej, a pod koniec marca 2006 r. poinformowano, że część archiwów smoleńskiego NKWD może znajdować się w USA, gdzie miały się znaleźć po odebraniu ich przegrywającym wojnę Niemcom. Po wyczerpaniu możliwości sądowej rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej, zgodnie z zapowiedziami krewni zamordowanych zrzeszeni w Stowarzyszeniu Rodzin Katyńskich zwrócili się z tą sprawą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Autorzy pozwów skarżą się w nich na działalność rosyjskich sądów i domagają się, by rozstrzelanie polskich oficerów przez NKWD w 1940 roku uznać za zbrodnię ludobójstwa. Chcą też oficjalnej rehabilitacji ofiar.
     9 i 10 listopada 2007 r. prezydent Lech Kaczyński awansował pośmiertnie o jeden stopień wszystkich znanych z nazwiska zamordowanych żołnierzy, policjantów i innych funkcjonariuszy mundurowych Rzeczypospolitej. Pośmiertny awans dotyczył ponad 14 tysięcy osób, których nazwiska zostały odczytane publicznie.
     Obchody w 2010 roku, z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zapisały się czarną kartą w historii Polski. 10 kwietnia samolot rządowy z prezydentem, pierwsza damą i innymi ważnymi urzędnikami państwowymi na pokładzie, lecący na uroczyste obchody w Katyniu, rozbił się pod Smoleńskiem. Wszyscy zginęli. W ten sposób obchody katyńskie nabrały jeszcze więcej smutku i żałoby, pogrążając w nich rzesze obywateli.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Wszystkim radnym zeszłej kadencji proponuje pojeździć w kółko po rondzie kalinina!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Anty.Komuch(2012-04-12)
 • A kiedy będzie Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2010
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • Nigdy, nigdy nie zagłosuje na PiS!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Paparapa(2012-04-12)
 • Tak. Tak. Ruskie zawsze wobec Polski w swojej polityce mają powalające argumenty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  W_W(2012-04-12)
 • paparapa - nie zagłosujesz na PiS bo PiS był za mało radykalny. druga sprawa - "śmierć zaplutym karłom rekcji" - brzmi tak samo, jak Twój komentarz pod tym artykułem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • Smoleńsk. Ziemio przeklęta, ziemio Smoleńska ziemio walki, mordu, męczeństwa. Tyś solą w oku narodów obu Tyś miejscem kaźni tysiącami grobów. Tyś miejscem hańby Polskiego narodu poniżenia godności i miejscem głodu. Tutaj zdeptano Orła Białego i całe szeregi godności jego tu rozstrzelano kwiat oficerski i zbezczeszczono stan rycerski. Tu wszędzie błądzą duchy przeszłości tu wszędzie wystają z ziemi polskie kości I raz jeszcze odezwała się ta ziemia przeklęta i zabrała raz na zawsze Rząd i prezydenta. 10 kwietnia rankiem tuż o świcie upiór śmierci się upomniał o elity życie i tak zawsze jest z reguły gdy dojdzie do tego śmierć zabiera co najlepsze i nie bierze złego. Pozostała ludzka rozpacz na przeklętej ziemi ludzkie cienie i blask lampek gdy się tylko ściemni. I znów ziemia na obczyźnie polską krwią zroszona i pogięty Polski Orzeł wypadku ikona Henryk Siwakowski Elbląg 9.04.11
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • bandyta i złodziej boi się PIS-u, ja mam czyste sumienie. Honor, Godność, Ojczyzna - to dla mnie najważnejsze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • Stojąc przy katyńskie brzozie pomyślcie o 200 000 dzieci, kobiet, starców wymordowanych przez UPA na Kresach. Tyle lat minęło, a to tylko czci się możnych, politycznych na fali, a o prostych ludziach cisza. Zadeptuje się pamięć ludzi bez grobów, pomników. .. .. uroczystości. IPN jakoś dziwnie chowa pod dywan, a nawet obsadza ludżmi z drugiej, ,strony barykady, ,. .. .temat zbrodni! Do ks. biskupa Jana Styrny kieruje prośbę o odwagę i wspomnienie nie tylko Katynia. Może politycznie śmierć od kuli jest lepsza i ważniejsza od rozrąbania toporem czy powieszeniem na płocie, ale życie jest jedno. .. .tak jak jeden Bóg!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  klm(2012-04-13)
 • No niestety księże biskupie, niedostateczny z historii!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • Budować imperia mogą jedynie narody o wysokiej kulturze osobistej, tolerancyjne wobec innych kultur, majace innym kulturom coś do zaoferowania, coś czego podbite narody nie były by samodzielnie osiągnąć a to coś jest przez te narody pożądane a przynajmniej tolerowane. Polski podbój Europy Wschodniej nie spełnil tych warunków. Poniżenie feudalne podbitych narodów na tak zwanych Kresach (dziwny twór z punktu widzenia prawa międzynarodowego) chamstwo polskich obszarników, nachalna ekspansja katolicyzmu i denerwująca demonstracja wyższości iPolaków zostały po prostu ukarane. Opłakując poległych nie zapomnijcie uderzyć się w pierś i przeprosić za grzechy. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • Panie Hero. Polscy oficerowie nie poginęli w honorowo wydanej bitwie jak Krzyżacy pod Grunwaldem a polski feudalizm był lepszy od niewolnictwa Turków lub Tatarów. Katolicyzm jest także wiarą prawdziwszą niż prawosławie. Nie ma powodów do bicia się w piersi. Polska jest większa od serwowanego dzisiaj z unii kulturowego marksizmu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  W_W(2012-04-13)
 • W_W ". .. Polska jest większa od serwowanego dzisiaj z Unii kulturowego marksizmu"- oj, oj chyba coś się pomyliło. Serwowany z unii marksizm jest jak deszcz, trzeba z nim mądrze żyć nie mocząc d. .. Nie rozumiem od czego Polska jest większa ? Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Stronger
Clinex M9 Strong
Clinex Grill
Pieczątki Trodat