Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wikingowie przybyli... Wikingowie przybyli...

Dzień Praw Człowieka

W 1950 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 10 grudnia Dniem Praw Człowieka i wezwało wszystkie państwa do uczestnictwa w jego obchodach. Dzień jest obchodzony. Z przestrzeganiem Praw Człowieka bywa różnie, a wiedza o tych prawach jest przydatna, szczególnie, kiedy państwo, w którym żyjemy, nie wywiązuje się z obowiązków, jakie ma względem swoich obywateli.

Po ujawnieniu zbrodni nazistowskich Niemiec, jakich dopuszczono się podczas II Wojny Światowej, uznano, że Karta Narodów Zjednoczonych jedynie ogólnie formułuje prawa człowieka. Na konferencji w San Francisco wysunięto propozycję utworzenia karty praw człowieka, której opracowaniem zająć się miała Komisja Praw Człowieka. Główną rolę w tworzeniu Deklaracji odegrali Kanadyjczyk John Peters Humphrey, René Cassin z Francji, Eleanor Roosevelt z USA, Charles Malik z Libanu oraz Peng-chun Chang z Chin. Deklarację przyjęto bez głosu sprzeciwu. Od głosu wstrzymało się osiem krajów, w tym Polska.
     Dzień Praw Człowieka obchodzony jest w rocznicę uchwalenia w Paryżu 10 grudnia 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W następstwie tego wydarzenia Zgromadzenie Ogólne wezwało Państwa Członkowskie do opublikowania tekstu Deklaracji i do „spowodowania, aby Deklaracja była rozpowszechniana, pokazywana, czytana i objaśniana, przede wszystkim w szkołach i innych instytucjach oświatowych, wszędzie bez względu na status polityczny kraju lub terytorium”.
     Opierając się na Deklaracji, w 1966 roku uchwalono Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka, które jako umowy międzynarodowe od początku obowiązywały wszystkie Państwa - Strony. Deklaracja do dziś jest podstawą systemu ochrony praw człowieka ONZ. Jej tekst można znaleźć na stronie ONZ aż w 300 wersjach językowych.
     Prawa człowieka to pojęcie reprezentujące koncepcję, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, wynikające z jego godności, które są niezbywalne, co oznacza, że nie można się ich zrzec. Prawa te są też nienaruszalne, gdyż istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią regulowane. Są też naturalne i niepodzielne.
     Państwu przypisuje się rolę instytucji, której zadaniem jest ochrona wymienionych w Deklaracji praw. Artykuł Pierwszy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka mówi, że „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa.”
     Poszanowanie praw człowieka i godności ludzkiej jest uznawane za podstawę sprawiedliwości i pokoju na świecie. Deklaracja podkreśla prawo do życia, prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania, jak również prawo każdego człowieka do uznawania wszędzie jego podmiotowości prawnej, zakaz stosowania tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania lub karania, zakaz trzymania człowieka w niewolnictwie lub poddaństwie, zakaz skazywania człowieka za czyn, który nie stanowił przestępstwa w chwili jego popełnienia, oraz zakaz pozbawiania wolności jedynie z powodu niemożności wywiązania się ze zobowiązań umownych.
     Prawa osobiste zawarte w Deklaracji, o których mówią też artykuły 38-56 Konstytucji RP, mówią o prawach człowieka do: dobrego życia, rzetelnego sądu, decydowania o swoim życiu, szczęścia i o tym, że prawo jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się prawo innego człowieka.
     Prawa i wolności polityczne zawarte w Deklaracji, o których mówią też Art. 57-63 Konstytucji RP, to prawa służące ochronie wolności jednostki przed ingerencją ze strony państwa. Są to: prawo do obywatelstwa, możliwość uczestniczenia w życiu publicznym, czynne prawo wyborcze, czyli możliwość uczestnictwa w wyborach, bierne prawo wyborcze, czyli możliwość kandydowania w wyborach, wolność zrzeszania się, prawo do uczestniczenia i organizowania pokojowych manifestacji, prawo do składania wniosków, petycji, skarg oraz dostęp do informacji o działaniach władz i osób publicznych, jak również równy dostęp do służby publicznej.
     Wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne zawarte w Deklaracji Praw Człowieka uprawniają jednostki do świadczeń na ich rzecz takich jak: ochrona zdrowia, nauka, odpowiednie wynagrodzenia zapewniające jednostce oraz jej rodzinie egzystencję odpowiadającą godności ludzkiej, pomoc socjalna i rozrywka. W ramach praw ekonomicznych człowiekowi przysługuje: prawo do pracy, prawo do własności, prawo dziedziczenia.
     Deklaracja zawiera też prawa solidarnościowe przysługujące grupom społecznym, takie jak na przykład prawo narodów do samostanowienia oraz prawa kulturalne takie jak: prawo do wolności twórczości artystycznej, prawo do badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników i prawo do wolności korzystania z dóbr kultury i ich wytwarzania.
     Deklaracja Praw Człowieka mówi też o prawie każdego człowieka do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły sąd, prawie do fachowej obrony w postępowaniu przed organami aparatu państwowego oraz prawie do skargi konstytucyjnej.
     Instytucje skargi są to urzędy międzynarodowe, do których może zwrócić się obywatel każdego kraju, gdy uzna, że odpowiednie urzędy w jego własnym kraju wydały decyzje na jego niekorzyść, i że te decyzje są według niego niezgodne z Prawami człowieka. W Europie są to: Komitet Praw Człowieka w Genewie oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
     W szczególnych sprawach sądowych w obronie ludzi pokrzywdzonych występuje też Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Human Rights Watch. Wszystkie te organizacje zatrudniają prawników i specjalistów, z których porad skorzystać można nawet za pośrednictwem Internetu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nie wahajmy się z nich skorzystać.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na dibond 300x60 cm - Deski
Fototapety Trójmiasto
Fototapety z jachtami
Fototapeta z ludźmi