UWAGA!

Dziewiąte elbląskie „Pola nadziei”

 Elbląg, Dziewiąte elbląskie „Pola nadziei”
fot. WS

Elbląskie Hospicjum podsumowuje tegoroczną edycję akcji „Pola nadziei”. Zbiórka publiczna prowadzona 21 kwietnia na terenie miasta oraz hipermarketów Leclerc i Kaufland przyniosła 14 743, 49 zł.

„Pola nadziei” to wspaniały program zainicjowany przed laty przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Akcja ta jest symbolicznym aktem solidarności z ludźmi chorującymi na raka. Co roku we wrześniu i październiku w ramach akcji sadzone są żonkile, bo żonkil jest symbolem nadziei. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, odbywają się akcje, których celem jest pozyskanie funduszy na potrzeby hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie – uwrażliwienie głównie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych i możliwość niesienia pomocy.
       Zbiórka publiczna przeprowadzona w sobotę 21 kwietnia na terenie miasta oraz hipermarketów Leclerc i Kaufland przyniosła 14 743, 49 zł. Ostateczny wynik zbiórki podsumujemy po zakończeniu akcji, czyli po 27 maja.
       W kweście wzięło udział ok. 350 wolontariuszy ze szkół i innych placówek oświatowych (w sumie 19 placówek) i siedmiu wolontariuszy z Aresztu Śledczego. Ogólnie udział w akcji zadeklarowało 36 szkół, przedszkoli i innych placówek. W konkursie „Żonkil – kwiat nadziei” wzięli udział uczniowie z 13 szkół i przedszkoli.
       21 kwietnia Plac Kazimierza Jagiellończyka został zajęty przez wolontariuszy, pracowników i przyjaciół Hospicjum Elbląskiego już o godz. 9, najpierw ścinane były żonkile, a o godz. 11 rozpoczęliśmy festyn. Anna Podhorodecka, koordynator akcji, przywitała obecnych na Placu, po czym poprosiła dyrektor Hospicjum Wiesławę Pokropską o kilka słów powitania, a następnie zaprosiła na scenę obecnego na festynie Tomasza Lewandowskiego, wiceprezydenta Elbląga, który powiedział kilka ciepłych słów do zgromadzonych osób.
       Jako pierwsze wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 15, a o 11.15 zaczęła się prezentacja uczestników konkursu „Żonkil – kwiat nadziei”. Młodzi konkursowicze prezentowali się niezwykle ciekawie. Jury w składzie: Ewa Bednarska-Siwilewicz, Marlena Szwemińska, Beata Wrzosek i Teresa Miłoszewska przyglądało się prezentowanym pracom, po czym oddaliło się na obrady.
       Po prezentacjach na scenie wystąpił uczeń Gimnazjum nr 9 Andrzej Pawłowski, który dostarczył słuchającym i oglądającym jego występ niezwykłych wrażeń – prezentował beatbox (to sztuka rytmicznego tworzenia dźwięków za pomocą ust, języka, krtani, gardła czy przepony).
       A od godz. 11 przez trzy kolejne godziny na Placu sporo się działo. Animatorzy ze Stowarzyszenia Elbląg Europa zapraszali dzieci i młodzież do zabawy. Przygotowali ciekawostki: szczudlarzy, malowanie twarzy, zabawy z chustą Klanzy, zwierzaki z balonów, bańki oraz konkurs plastyczny – rysunki chodnikowe. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zaprosił na tor przeszkód dla dzieci z nagrodami. Uczniowie Szkoły Policealnej im. J. Romanowskiej „Medyk” mierzyli ciśnienie, prezentowali zasady udzielania pierwszej pomocy. Na stoisku PGNiG przeprowadzony został konkurs i przez kilka godzin malowano twarze w niezwykłe, kolorowe wzory. Odbył się też konkurs z wiedzy o hospicjum (z nagrodami), w którym jak zwykle wzięło udział bardzo wiele dzieci.
       O godz. 13 koordynatorka akcji przedstawiła wyniki konkursu, a Dyrektor Hospicjum wręczyła zwycięzcom nagrody. Werdykt Jury był następujący:
       – „grupa przedszkolna”: 1. miejsce – kl. OA z SP 15, 2. miejsce – Przedszkole nr 4, 3. miejsce – Przedszkole nr 8, wyróżnienie – Przedszkole nr 13.
       – „grupa do lat 13”: 1. miejsce – kl. IC z SP 19, 2. miejsce – SP 4, 3. miejsce – SOSW nr 2, wyróżnienie – SP 14.
       – „grupa 14-18 lat”: 1. miejsce – Gimnazjum nr 6, 2. miejsce – Gimnazjum nr 7, 3. miejsce – nie przyznano, wyróżnienie – SOSW nr 1.
       Dyplomy za udział w konkursie i drobne upominki otrzymały dzieci z Przedszkola nr 10 oraz Przedszkola nr 15.
       Zwycięzcy otrzymali nagrody od firm: Elzambud, Sklep Auto Części A. P. Żukowscy, Computer Team oraz Wydawnictwo Media Rodzina. Serdecznie dziękujemy!
       Organizatorami festynu byli: Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego, Hospicjum Elbląskie; współorganizatorami: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” oraz Stowarzyszenie Elbląg Europa. Festyn odbywał się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Elbląga, w ramach Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny pod hasłem „Mamo, Tato bądźmy razem”.
       Dziękujemy gorąco tym, którzy pomogli nam w organizacji tego wydarzenia, współorganizatorom oraz fundatorom nagród, a także: Prezydentowi Elbląga, Dyrektorom, Nauczycielom i Uczniom z elbląskich szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych; firmom: Zarząd Zieleni Miejskiej, Leclerc, Kaufland, PGNIG, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Szkoła Policealna im. J. Romanowskiej, Tramwaje Elbląskie, Reproskan, Młodzieżowy Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Nadleśnictwo Elbląg, Areszt w Elblągu, Cleaner, Bank PeKao SA O/Elbląg.
       Dziękujemy naszym lokalnym mediom za propagowanie idei hospicyjnej, w szczególności dziękujemy patronom medialnym akcji, a są to „Dziennik Elbląski”, Telewizja Elbląska i portEl.pl.
       Serdecznie dziękujemy wolontariuszom i wszystkim mieszkańcom za wsparcie!
      
Anna Podhorodecka, Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Tusk na zachętę rozdaje po 12,5 tys. zł! Komu? Donald Tusk to najlepszy pracodawca w Polsce! Tylko dla swoich. .. Nie dość, że bardzo dobrze płaci, to jeszcze przyznaje sowite nagrody. Kilka dni po zaprzysiężeniu rządu dał nagrody średnio po 12 500 zł
Reklama