UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Dziś Boże Ciało

 
Elbląg, Dziś Boże Ciało
fot. Michał Skroboszewski
Reklama

Dziś (15 czerwca) przypada uroczystość Bożego Ciała. Główne uroczystości w naszym mieście rozpoczną się w katedrze św. Mikołaja mszą o godz. 10, po której wyruszy procesja eucharystyczna do 4 ołtarzy. Zobacz fotoreportaż.

Procesje przejdą ulicami miasta
       Główna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, rozpocznie się w katedrze św. Mikołaja po mszy św. o godz. 10. Procesja przejdzie trasą z katedry św. Mikołaja, przez plac Katedralny, ul. Wodną, Św. Ducha, Wigilijną, Giermków, Hetmańską, 1 Maja, Przymurze i Rzeźnicką do ul. Mostowej. Przed procesją będą rozdawane teksty pieśni eucharystycznych, które będą śpiewane podczas przemarszu. Zakończenie uroczystości planowane jest ok. godz. 13.
       Poza główną procesją, ulicami miasta przejdzie dziewięć procesji, które organizowane są przez inne parafie, o czym informowaliśmy w artykule.
      
       Idąc podtrzymują tradycję
       Niesienie sztandarów ze scenami z biblii lub przedstawiającymi patronów parafii i obrazy z tajemnicami różańca, dekoracja okien, sypanie kwiatków przez dziewczynki, udział w procesji to gesty stanowiące o świadectwie wyznawanej wiary. Tradycja obchodów Bożego Ciała jest długa. Na ziemiach polskich obchody Bożego Ciała zainicjował w 1320 roku biskup krakowski Nanker. W 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość już za powszechną i obchodzoną we wszystkich kościołach królestwa. Obchody uroczystości Bożego Ciała łączono początkowo z procesją błagalną o odwrócenie nieszczęść, a zwyczaj ten przyjął się powszechnie w XV wieku i wszedł do liturgicznej księgi „Rytuału piotrkowskiego” z 1631 roku.
       Dla katolików najważniejszy tego dnia powinien być udział we mszy św., ponieważ obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa nazywanej w naszym kraju Bożym Ciałem są wyrazem pobożności eucharystycznej. Inspiracją do corocznych obchodów tej uroczystości i organizowania barwnych procesji stały się m.in. treści objawień bł. Julianny z Cornillon (ur. 1193) wzywające do ustanowienia dnia ku czci Najświętszego Sakramentu, co nastąpiło w 1264 roku, kiedy papież Urban IV bullą Transiturus zatwierdził to święto dla całego Kościoła. Jako argumenty przemawiające za wprowadzeniem święta papież wymienił: zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu. Na święto Bożego Ciała papież wyznaczył czwartek po oktawie Trójcy Świętej, dlatego jest to tzw. święto ruchome.
       Ponadto po Soborze Watykańskim II Konferencja Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 II 1967 roku obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania ewangelii, które tematycznie związane są z Eucharystią. Dla wielu osób udział w uroczystości jest okazją do zamanifestowania swojej wiary oraz spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • tylko kto tak naprawdę przejmuje się treścią objawień bł. Julianny z Cornillon. Największą wartością tego święta jest manifestacja dziewczynek ubranych w białe sukienusie, posypujących na zakończenie wiosny ulice płatkami kwiatów, pochód starców ubranych w swoje najlepsze garnitury, idących za Krzyżem, dla wielu z nich niestety już po raz ostatni. Manifestacja młodości i manifestacja przemijania. I złudzenie że jest się w środku tej grupy; już nie dziecko posypujące kwiatkami ulicę przed niesioną symboliczną kromką chleba a jeszcze nie starzec idący po raz ostatni. Miłego dnia zirytowanym ograniczeniami ruchu bezbożnikom życzę. Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 20
  (2017-06-15)
 • Zabłysła monstrancja Zadrżała ziemia zabłysły monstrancje w procesjach Bożego Ciała ze śpiewem na ustach w wielkiej modlitwie ruszyła procesją Polska cała. Z pokorą w sercu ugięły się kolana serca zabiły uroczyście i poszły tłumy towarzyszyć panu w celebrze i kapłanów asyście. Dziewczęce ręce sypnęły kwiatki całe kwieciste kobierce dzwonią dzwoneczki przy każdej stacji i każdy w pokucie uderza się w serce. Kolejna stacja kolejna modlitwa kolejne do pana przesłanie od powietrza głodu ognia i wojny uchroń nas panie. Znów błysk monstrancji i zapach kadzidła przed nami kolejna stacja i droga jest tak uroczyście i podniośle czujemy w sercach obecność boga. Wciąż idą tłumy całe rodziny by ujrzeć dziś pana oblicze z otwartym sercem w wielkiej pokorze tak wielkie że ich nie zliczę. A bóg idzie z nami lśni w słońcu monstrancja a za nim ludzkie gremia witają go kwiaty ptaki na drzewach i cała Polska ziemia. Henryk Siwakowski. Elbląg 14.06.2017.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 7
  (2017-06-15)
 • Dzwony zabiły. Zabiły dzwony w ten niezwykły czwartek Jezus nam przyszedł w odwiedziny rusza procesja Bożego Ciała idą powoli całe rodziny Radość na twarzach ich się maluje i niosą w rękach kwiaty a każdy bukiet jest z polnych kwiatów niezwykły przebogaty, Złożą go Panu na ołtarzu dosłownie za chwil parę kwiaty zebrane z polskiej ziemi dla Pana na ofiarę. Czuję kadzidła wonny zapach i blask monstrancji w blasku słońca klękają ludzie przed jej obliczem wciąż idą tłumy ciągną bez końca. Pod baldachimem kapłan kroczy w monstrancji niesie Ciało Boże słońce oświetla złotą monstrancję i ciepło jest na dworze. Bądź pozdrowione Boże Ciało w dymie kadzideł w blasku złota Klękają ludzie w obliczu Pana dla niego dziś ta Golgota. Sypią kwiatuszki śliczne dziewczynki mijając kolejne stacje widać wzruszenie na ludzkich twarzach i pełna adorację. A te dziewczynki są jak aniołki mają prześliczne białe sukienki na piersi koszyczki z kwiatkami małe niezwykłe całe białe. Z ściśniętych gardeł śpiew się wyrywa i słychać modlitwę kapłana kolejna stacja znak krzyża na czole klękamy na kolana. I czuję w tej chwili że Bóg idzie z nami monstrancja błyszczy w blasku słońca jak okiem sięgnąć idzie procesja długa poważna i bez końca. Henryk Siwakowski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 7
  (2017-06-15)
 • W Stegnie na parkingach nie ma już miejsc na plaży też trudno znaleźć miejsce do klęczenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 18
  sarfael6(2017-06-15)
 • Kto zapłaci za posprzątanie miasta, kto zapłaci za asystę policji, Zapłacimy my wszyscy tylko nie organizator.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 26
  rysio(2017-06-15)
 • @rysio - a co tu sprzątać, różane płatki, lepiej napisz kto płaci za sprzątanie po twoim psie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 4
  (2017-06-15)
 • @rysio - jak przyjdą muzułmanie i będą robić Ramadan na Hetmańskiej ( przez środek jezdni ) przez tydzień w godzinach szczytu to dopiero będziesz mieć sprzątania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 5
  (2017-06-15)
 • U Nas Boże Ciało, a na zachodzie Ramadan....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  antykacap(2017-06-15)
 • W Warszawie 21 procesji, w Elblągu 10.Porównując wielkość miast - wygraliśmy :-).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 1
  (2017-06-15)
 • Co za matoł, skąd mają oni przyjść, a może siedzą w kopercie Szyszki -od takiej córki leśniczego-do Błaszczaka. Kto nie pomaga potrzebującym czyli np. nie przyjmuje uchodźców w praktyczny sposób wyrzeka się chrześcijańskiej wiary bo granie katastrofą smoleńską i wszystko co obecnie robi władza jest głęboko antykatolickie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 5
  (2017-06-15)
 • Panie Hero a co z naukami obecnego papieża Franciszka proszę nas oświecić a i może doda Pan coś o naszym Janie Pawle co popierał okrągły stół i przyjaźnił się z Wałęsą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2017-06-15)
 • Bóg nie istnieje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 22
  (2017-06-15)
Reklama