UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dziś Popielec

 
Elbląg, Dziś Popielec
fot. arch.portEl

Wtorkowy „śledzik” zwyczajowo kończy okres karnawału. W środę zaczyna się czas czterdziestodniowego przygotowania do świąt Wielkanocnych. Tego dnia wierni w kościołach uczestniczą w obrzędzie posypania głów popiołem, co symbolicznie ma przypominać o przemijaniu, potrzebie refleksji nad sensem życia i śmiercią, która dotyczy każdego człowieka.

Kultywowany do dzisiaj rytuał posypywania głów popiołem został wprowadzony do liturgii ok. IV wieku. Do X wieku był on przeznaczony wyłącznie dla osób publicznie odprawiających pokutę, które po posypaniu głów popiołem musiały opuścić kościół, a jego progi wolno im było przekroczyć dopiero po spowiedzi wielkanocnej w Wielki Czwartek. Od X wieku posypywanie głów popiołem stało się obrzędem dla wszystkich wiernych przypominając o pokucie, żalu za grzechy, gotowości do poświęceń i dobrych uczynków, które miały stanowić element przygotowania do Wielkanocy.
       Dawniej w połowie Wielkiego Postu obchodzono Półpoście. Wówczas po wsiach i miasteczkach biegali chłopcy, hałasując drewnianymi kołatkami i rozbijając o drzwi domów garnki wypełnione popiołem.
       W wiekach XVIII i XIX, a w niektórych rejonach również na początku XX wieku, księża posypywali popiołem jednego najważniejszego człowieka z rodziny - ojca lub dziada, i dawali mu nieco popiołu do modlitewnika. W domach ta osoba „dawała popielec” rodzinie - czyli posypywała głowy popiołem domownikom. Tego dnia na stołach pojawiał się żur postny, ziemniaki, kapusta kiszona, śledzie i chleb. W domach zamożnych mieszczan i arystokracji jadano także potrawy z ryb, sery, masło oraz mleko.
       Obecnie obrzęd posypania głów popiołem wraz ze słowami: „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub „nawracajcie się i wierzcie w ewangelię” kultywowany w środę popielcową wzywa przede wszystkim do przemiany życia, które szybko przemija.
       Tego dnia według tradycji obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Pochyl. Pochyl głowę pokornie grzeszniku tego świata ty który żyłeś na tej ziemi poprzez długie lata. Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz lecz masz duszę nieśmiertelną czemu się więc smucisz. Czemu płaczesz że odejścia już się zbliża czas tak naprawdę nie umierasz drugie życie masz. Twoje ciało w pył się zmieni w grobowcach kurhanach dusza twoja będzie w niebie na niebiańskich łanach będziesz wielbił swego Pana i był mu w potrzebie wszyscy kiedyś się spotkamy lecz nie wszyscy w niebie. Lecz gdy kiedyś się zakończy tego życia kram chciałbym z dumą zakołatać tam do nieba bram. Henryk Siwakowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2017-03-01)
 • każda okazja dobra żeby naród ogłupiać nawet popiół
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 6
  łowcadurni(2017-03-01)
Reklama