Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Otwarcie wiaduktu z prezydentem Otwarcie wiaduktu z prezydentem

Dziś św. Mikołaja – patrona Elbląga

Elbląg, Dziś św. Mikołaja – patrona Elbląga Figura św. Mikołaja w elbląskiej katedrze (fot. ze strony internetowej katedry św. Mikołaja

Zgodnie z postanowieniem władz miasta od 2016 roku św. Mikołaj jest patronem naszego miasta. O godz. 17 przed Ratuszem Staromiejskim nastąpi uroczyste rozświetlenie elbląskiej choinki. Wydarzeniu temu towarzyszyć będą liczne atrakcje. Dziś przypada też patronalne święto katedry elbląskiej, w której odbędą się uroczystości odpustowe.

Św. Mikołaj pochodził z Licji
     Prawdziwy św. Mikołaj, pochodził z miasta Patara, które znajduje się na obszarze obecnej Turcji. Zmarł 6 grudnia 345 lub 352 r., a jego grób znajduje się w Bari, gdzie pochowano również królową Bonę Sforzę. Będąc jedynakiem, po śmierci rodziców Mikołaj odziedziczył spory majątek, który rozdzielił pomiędzy potrzebujących, ułatwiając m.in. dobre zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, którym podrzucił skrycie pieniądze na posag. Pierwsze wizerunki Mikołaja pozbawionego mitry i stroju biskupiego, który zastąpiono tym dziś nam znanym, pojawiały się w latach 20. XX wieku i do dziś wykorzystywane są podczas promocji przede wszystkim produktów spożywczych. Wygląd tego prawdziwego świętego Mikołaja lepiej oddaje średniowieczna figura biskupa Myry, która znajduje się w naszej elbląskiej katedrze.
     Jako biskup Myry, Mikołaj uwalniał niesłusznie osądzonych skazańców, ratował okręty podczas burzy i roznosił dzieciom miodowe placuszki. Jego postawę zaczęli najpierw naśladować mieszkańcy podległych jego jurysdykcji ziem, a z czasem chrześcijanie z innych regionów oraz innowiercy. Wspominając świętego biskupa z Myry, który słynął z dobroczynności obdarowujemy się dzisiaj prezentami, ofiarowując je skrycie w butach, ozdobnych skarpetach i workach zawieszanych nad drzwiami lub nad kominkiem.
     
     Możesz pomóc dziecku napisać do św. Mikołaja

     Dobroczynną działalność prowadzi naśladujący świętego biskupa z Myry Mikołaj, mieszkający w Rovaniemi w Finlandii. Dzieci mogą pisać do niego listy i podglądać go, podczas pracy w biurze pakowania prezentów i odbierania korespondencji na stronie. Listy należy wysyłać (koniecznie przed 24 grudnia) na adres:
     Santa Claus,
     Arctic Circle,
     96930 Rovaniemi,
     Finlandia
     
     Uroczystości odpustowe w katedrze
     Postać św. Mikołaja związana też jest od wieków z Elblągiem, a konkretnie z katedrą św. Mikołaja. Dlatego każdego roku w święto patronalne (6 grudnia) w naszej katedrze odbywają się uroczyste nabożeństwa odpustowe. W tym roku w niedzielę o godz. 18. zostanie odprawiona uroczysta suma odpustowa, której przewodniczyć będzie biskup Zbigniew Zieliński z Gdańska. Po mszy św. odbędzie się adoracja przechowywanych w naszej katedrze relikwii św. Mikołaja.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia klasyczna
Kuchnia, a aneks kuchenny