Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dziś św. Mikołaja

 
Elbląg, Dziś św. Mikołaja Mikołajkowe spotkanie dla małych elblążan odbyło się już w środę (4 grudnia) w hali CSB (fot. AD, archiwum portElu).
Rek

Nawiązując do dobroczynności i otwartego na potrzeby innych serca św. Mikołaja, biskupa Myry, tradycyjnie obdarowujemy się prezentami, umieszczając je skrycie w butach, ozdobnych skarpetach i workach zawieszanych nad drzwiami lub nad kominkiem. Tego dnia przypada też patronalne święto katedry elbląskiej.

Ten prawdziwy św. Mikołaj pochodził z terenów obecnej Turcji. Zmarł 6 grudnia 345 lub 352 r., a jego grób znajduje się w Bari.
     Jak głoszą księgi historyczne, Mikołaj urodził się w mieście Patara w Licji ok. 270 r., jako jedyne dziecko zamożnych rodziców. Kapłanem został jeszcze za ich życia, a kiedy zmarli, odziedziczony majątek rozdzielił pomiędzy potrzebujących, ułatwiając m.in. zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica przez anonimowe podrzucenie im pieniędzy na posag. Św. Mikołaj uwalniał też niesłusznie osądzonych skazańców, ratował okręty podczas burzy i roznosił dzieciom miodowe placuszki, co przysparzało mu sympatii wśród mieszkańców Myry. Jego inicjatywę naśladują współcześnie organizatorzy akcji „Szlachetna paczka”, w ramach której chętni mogą anonimowo obdarować wybraną przez siebie rodzinę z terenu całego kraju.
     
     Napisz list do św. Mikołaja
     
Dobroczynną działalność prowadzi również naśladujący świętego biskupa z Myry Mikołaj mieszkający w Rovaniemi w Finlandii. Dzieci mogą pisać do niego listy i podglądać go podczas pracy w biurze pakowania prezentów i odbierania korespondencji na stronie www.santaclauslive.com/. Listy należy wysyłać (koniecznie przed 24 grudnia) na adres: Santa Claus, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia.
     
     Uroczystości odpustowe w katedrze
     
Postać św. Mikołaja związana też jest od wieków z Elblągiem, a konkretnie z katedrą św. Mikołaja. Dlatego każdego roku w święto patronalne (6 grudnia) w naszej katedrze odbywają się uroczyste msze odpustowe o godz. 18. Uroczystej sumie odpustowej w sobotę (7 grudnia) o godz. 11 przewodzić będzie biskup elbląski Jan Styrna. O mszy będzie można zobaczyć relikwie św. Mikołaja, które przechowywane są w naszej katedrze.
     
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Domena funkcyjna .com.pl
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini