UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dzisiaj lepiej głęboko nie oddychać

 
Elbląg, Dzisiaj lepiej głęboko nie oddychać
Informacje ze strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z godz. 13)

Powietrze w Elblągu podczas dzisiejszych mrozów jest rześkie, ale niestety bardzo mocno zanieczyszczone. Stacja pomiarowa przy ul. Bażyńskiego wykazała nawet pięciokrotne przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłów PM10.

Jeszcze o godz. 7 rano wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w Elblągu utrzymywały się w normie. Godzinę później w powietrzu rozpoczął się armagedon, a wskaźniki zanieczyszczenia poszybowały w górę. Poziom pyłów PM 10 o godzinie siódmej wynosił 76 µg/m3, godzinę później już 149,1 µg/m3, o dziewiątej 201,7 µg/m3, o dziesiątej: 227,7 µg/m3 (norma PM 10 to 50 µg/m3)
     Drastycznie podniósł się też poziom tlenku węgla, o godzinie 9 sięgnął prawie 3 tysięcy µg/m3, czyli trzy razy więcej niż zwykle, ale w tym przypadku do przekroczenia norm nie doszło.
     O godzinie 11 sytuacja zaczęła się stabilizować: wskaźniki PM 10, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki zaczęły spadać, ale nadal na krajowej mapie zanieczyszczeń Elbląg oznaczony jest kolorem czerwonym, a to oznacza, że sytuacja jest zła.
     Pogorszeniu parametrów powietrza sprzyja mróz, podczas którego mieszkańcy spalają więcej paliwa w piecach, niestety nie zawsze jest ono dobrej jakości. Sytuację na bieżąco monitoruje automatyczna stacja pomiarowa przy ul. Bażyńskiego, która co godzinę podaje aktualne wyniki stanu powietrza.
     Jak możemy się zabezpieczyć przed skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza? Pewną wskazówka mogą być porady dr Wojciecha Feleszki – pediatry immunologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarz radzi, aby dziecko oddychało przez nos, który jest naturalnym filtrem powietrza. Należy w takich dniach często pić napoje i ograniczyć do minimum wyjścia z domu. Jeżeli tylko jest taka możliwość, lekarz zachęca do wyjazdu z okolic zanieczyszczonych.

  Wykres zanieczyszczeń powietrza w Elblągu - 8 lutego
Wykres zanieczyszczeń powietrza w Elblągu - 8 lutego


     Czy takie zanieczyszczone powietrze jest groźne? Bardzo. Najgroźniejsze są tlenek węgla oraz pyły PM 10. Tlenek węgla jest odpowiedzialny za niedotlenienie naszych komórek. PM 10 zwiększa ryzyko m.in. ostrego zapalenia oskrzeli i przewlekłą chorobę obturacyjną płuc.
     Przypominamy, że elbląska Straż Miejska prowadzi systematyczne kontrole paliwa używanego przez mieszkańców. Jak na razie elbląscy strażnicy nie przewidują wzmożenia swoich działań w związku ze wzrostem poziomu zanieczyszczenia.
     
     Dane o stanie powietrza w Elblągu można sprawdzać na bieżąco tutaj. 

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Roszczeniowcy z ZBK w akcji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 0
  (2018-02-08)
 • Nie szło dzisiaj oddychać w miejscowościach Adamowo, Wiktorowo, Wiktorowo, Władysławowo, Helenowo. Tak śmierdziało, że szok, czy ktoś jest w stanie coś z tym zrobić??? Tragedia jak my musimy wdychać tak zanieczyszczone powietrze. Wczoraj również ewidentnie śmierdziało spalanym plastykiem albo ktoś też spalał stare opony. Nikt w tej sprawie nie robi a tyle się o tym mówi !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 5
  (2018-02-08)
 • Smród okropny!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 1
  Bystrzak(2018-02-08)
 • Miszkurka2000 Czy Redakcja może się dowiedzieć jakie jest stężenie pyłów PM 2.5?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  Miszkurka2000(2018-02-08)
 • Jeszcze niedawno czytałem że Elbląg na tle innych polskich miast ma czyste powietrze. A prawda jest taka, że czystość powietrza u nas jest porównywalna lub często nawet gorsza niż w takich np. Katowicach czy Krakowie. Obserwuję ostatnimi czasy te wskaźniki i praktycznie zawsze Elbląg jest w czołówce najbardziej zasmrodzonych miast. Czy nasza wspaniała władza zamierza coś z tym zrobić, czy nadal będą okłamywać mieszkańców że problemu nie ma bo mamy czyste powietrze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 3
  Zennon.(2018-02-08)
 • Stacja pomiarowa jest zlokalizowana w najczystszym miejscu w Elblągu (w okolicy nie ma niskiej zabudowy z piecami) w innych częściach miasta jest jeszcze gorzej niestety. W Elblągu i okolicach jest tragiczne powietrze bez względu na to co podają oficjalne pomiary. Władze gminne mimo sygnałów od mieszkańców nie reaguje na spalanie śmieci w piecach. Ochrona środowiska w gminie Elbląg na mój sygnał o tym, że sąsiad pali toksyczne materiały w piecu poinformowała mnie że nic nie może z tym zrobić bo nie ma straży gminnej i mam zwracać się z tym do policji. Policja w Elblągu po długich negocjacjach czy przyjąć zgłoszenie przejechała przez wieś i "nie stwierdziła" problemu. Nadmieniam, że Elbląg to zagłębie stolarzy z płyt klejonych, mdf i innych. Może warto tak jak w innych regionach kraju pomóc ludziom w wymianie pieców na ekologiczne źródła energii takie jak solary, pompy ciepła, termoizolacje budynków. W Elblągu i okolicach jest NAJWIĘKSZA UMIERALNOŚĆ NA RAKA! Tak tak, nie w Rybniku czy Krakowie a w Elblągu. Może czas coś z tym zrobić bo niedługo Dębica będzie zbyt mała.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28 3
  rowerzysta(2018-02-08)
 • @rowerzysta - prawda spalanie płyt ze stolarni to plaga kontrolować wszystkie zakłady i nie będzie problemu prawda jest taka że ludzie na wsiach i w miastach palą odpadami ze stolarni które są całe w kleju i dlatego tak śmierdzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 2
  obserwatorka(2018-02-08)
 • Nagle węgiel okazał się złej jakości. Nagle każdy zaczął palić plastikiem. Atak na nasze kopalnie z Brukseli przepisami unijnymi i tymże właśnie smogiem. Proszę sprawdzić kto finansuje organizacje antysmogowe typu: "Akcja demokracja (European Climate Foundation z Brukseli), Polski Alarm Smogowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 18
  Berg(2018-02-08)
 • @Berg - @ berg: A ile jest zgonów w Polsce dzieki smogowi? Pewnie to wina Tuska ? Sprawdż; życzę zdrowia. @ Miszkurka 2000: Stężenie pyłów PM 2.5 mozna sprawdzić na pogoda/interia. pl, niestety dzisiaj było ok. 700% powyżej norny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 3
  ket(2018-02-08)
 • Spokojnie, wszystkie zanieczyszczenia przefiltrują ci co poszli na Górę Chrobrego :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2018-02-08)
 • Poczytaj od kiedy wprowadzono pojęcie PM10 i wedle czyjej dyrektywy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 5
  Berg(2018-02-08)
 • Elbląg Dzisiaj godz. 15:50 ŹRÓDŁO: Airly jakość powietrza Mocno zanieczyszczone pm 2.5 332% normy pm 10 259% normy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  ket(2018-02-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Talerzyki papierowe Minnie&Unicorn 19,5 cm
Balon Foliowy Cyfra "7" Megaloons 102 cm
Balon Foliowy Cyfra "5" Animaloons 102 cm
Balon Foliowy Cyfra "4" Czerwona 102 cm