Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg nadal jest czerwony

Elbląg, Elbląg nadal jest czerwony Janusz Nowak

Rozmowa z Januszem Nowakiem, szefem elbląskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Ze wstępnych wyników wyborów samorządowych wynika, że SLD wygrało w Elblągu.
     Wyniki pokazują, że zwyciężyliśmy, bo uzyskaliśmy największą liczbę mandatów.
     
     Podkreślę słowo "zwyciężyliśmy", bo czy to rzeczywiście jest zwycięstwo, skoro Centroprawica wprowadza do Rady tylko o jednego radnego mniej. Czy to można postrzegać w kategoriach zwycięstwa?
     Nie mamy większości, nad czym ubolewamy, natomiast ewidentnie zwyciężyliśmy, bo otrzymaliśmy poparcie społeczne. To pokazuje, że jesteśmy dobrze postrzegani i że poprzedni okres rządzenia został pozytywnie oceniony przez mieszkańców. Dodam, że otrzymaliśmy poparcie w sytuacji, kiedy od roku SLD sprawuje władzę w kraju i kiedy to musiało podjąć bardzo niepopularne decyzje. To z pewnością odbiło się również na wyniku wyborów samorządowych.
     
     Czy prowadziliście już państwo może wstępne rozmowy, kto będzie szefem klubu radnych lewicy. Pan?
     Nie rozmawialiśmy, ale wydaje mi się, że naturalną kandydaturą jest moja osoba, niemniej będziemy jeszcze o tym rozmawiać.
     
     Kiedy kończyła się kadencja mówił pan, że dość często zarządzał pan w Radzie dyscyplinę partyjną, by przegłosować jakąś uchwałę, bądź ją odrzucić. Czy teraz, gdy ta różnica będzie naprawdę niewielka, będzie pan zarządzał tę dyscyplinę częściej?
     Myślę, że nie. Po pierwsze, jest mniejsza ilość radnych, a po drugie to poza jedną osobą są u nas doświadczeni działacze samorządowi, którzy byli w Radzie Miejskiej. Sądzę więc, że dzięki temu nie będę musiał częściej zarządzać dyscypliny.
     
     W radzie będzie następujący układ sił: SLD-UP, Centroprawica i Samoobrona. To ostatnie ugrupowanie wprowadzi do Rady dwóch radnych. Czy będziecie państwo starali się wejść w koalicję z tymi radnymi czy porozumieć się z nimi, bo wtedy przecież mielibyście państwo większość?
     Naturalna rzeczą jest, że aby sprawować skutecznie władzę, musi być większość, tak więc rozmowy podjąć musimy.
     
     A czy na dzisiaj, na gorąco, jest jakaś propozycja dla radnych Samoobrony?
     Na razie nie ma, ale z pewnością trzeba będzie złożyć jakąś propozycję.
     
     Sytuacja polityczna w Radzie po tych wyborach jest praktycznie taka sama, jak w poprzedniej kadencji. Elbląski elektorat jest właściwie podzielony na pół. Elbląg jednak zawsze był postrzegany jako bastion lewicy. Czy coś się stało w mieście?
     Sądzę, że Elbląg nadal jest lewicowy. Powszechnie mówi się "czerwony Elbląg", natomiast proszę zwrócić uwagę na frekwencję. Gdyby tylko elektorat SLD-owski poszedł do wyborów, to ta frekwencja byłaby wyższa.
     
     Więc dalczego cały elektorat lewicowy nie poszedł do wyborów?
     Nie poszedł ani elektorat lewicowy ani pozostały. Uważam, że sytuacja w kraju jest taka, że ludzie w ten sposób chcieli pokazać swoją dezaprobatę do warunków życia.
     
     A dlaczego nie udało się chociażby zdyscyplinować elektoratu lewicowego, który zazwyczaj jest – powiem tak – posłuszny.
     Przyjdzie czas na analizę tego zjawiska. Myślę, że nie zrobiliśmy wszystkiego, żeby zdyscyplinować i zachęcić nasz elektorat do pójścia do wyborów.
     Jak pan sądzi, jaka będzie frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich? Słyszy się opinie, że jeszcze mniej osób pójdzie do urn...
     Tego obawiamy się najbardziej. Będziemy robić wszystko, aby przynajmniej ci, którzy byli w pierwszej turze, uczestniczyli też w drugiej.
     
     
     Rozmowy Studia El prezentowane są we wtorki i piątki na antenie Telewizji Elbląskiej około godz. 17.45.

przyg. Joanna Ułanowska (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Gdy to przeczytałem, poczułem, jakby przemówił do mnie nieżyjący już od dawna mój ojciec (ówcześnie sekretarz Zakładowego Komitetu PZPR). Drogi Towarzyszu - jest juz XXI wiek, a jedynie bezsilność i bezradność mieszkańców naszego miasta, walczących o przeżycie kolejnych czterech lat, uzasadnia takie, a nie inne wyniki wyborów. Za następne cztery lata juz tak różowo (fuj, jakże dwuznaczne słowo) nie będzie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2002-10-29)
 • Panie, niech Pan nie obraża Elbląga. Tu żyją również normalni Elblążanie, dla których Elbląg jest miastem rodzinnym, a nie za przeproszeniem "czerwonym Elblągiem" - a'propos: gdzie to się tak określa Elbląg? Z poważaniem, bez oczekiwania na sensowną odpowiedź.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-10-29)
 • tylko niska frekfencja dała minimalną przewage SLD.Elektorat lewicy jest bardzo zdyscyplinowany i stać go tylko na tyle.Jest jeszcze nadzieja by ELBLĄG wyprowadzić z regresu.MŁODZI LUDZIE MUSZĄ IŚC NA WYBORY I GŁOSOWAĆ !NA DĘBSKIEGO !Albo będziecie musieli wyjechać do miast nie czerwonych-Gdyni , Gdańska , Sopotu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sPOkojny(2002-10-29)
 • Elbląg będzie tak długo '' czerwony '' jak długo będzie w nim rządziło SLD-UP. Gdy tylko zmienią się rządy ludzie przejżą na oczy i stwierdzą , że jednak może być lepiej. Myśle , że nastąpi to już po drugiej turze wyborów. Co do elektoratu to było wszystko na co ich stać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nie lewy nie prawy(2002-10-29)
 • No tak 10% mieszkańców Elbląga głosuje za komuną a pan nowak dobrze się czyje .Moim zdaniem sytuacja się przedstawia jednak tak, że 80 % mieszkańców Elbląga nie widzi na listach osób godnych zaufania .Ponad 10 %procent uważa, że są lepsi do rządzenia niż czerwoni i a niecałe 10% to ta resztka naiwnych albo osoby związane finansowo z komuchami ich rodziny koledzy itp.. Niema się czym chwalić panie nowak .Kończycie się. Za cztery lata będzie całkowite papa, bo w wiek emerytalny zaczną wchodzić ci, których pałowaliście w 70 roku. Jako emeryci podziękują waszej formacji za współpracę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zuch(2002-10-29)
 • "Tow. sekretarz" mimo, widać kiedys dobrz odrabiał lekcje i do dziś je pamięta. Szkoda tylko, że wyborcy strwonili dużą szansę by coś zmienić, a przynajmniej rozbić skostniały układ. Choć swoją drogą - ciekawe komu sprzeda się Samoobrona?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-10-29)
 • Żenada, zarówno w stylu wypowiedzi, jak i w treści. "Niepopularne decyzje SLD" - jakie to decyzje ? "Naturalną kandydaturą jest moja osoba..." - paradne, nie ma co - skromny gość :-))))) . "Ludzie chcieli pokazać dezaprobatę do warunków życia" - naprawdę to ludzie pokazali takim właśnie politykierom czerwoną kartkę. Wynocha z boiska !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Argonauta(2002-10-29)
 • gdzie jest Jeszcze Pracodawca?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bez(2002-10-29)
 • panie Nowak jest pan karykaturą polityka - w następnych wyborach stołek prezydenta sie marzy. co?? czy bedziesz pan szturmował sejm?? Z tonącego Elbrolu chop na inną kaskę bo kolesie pomogli, a dlaczego za Dubiellą stoi Gwintowt-Dziewałtowski?? może wyjaśnisz pan jaka była wasza gadka o JEGO szkole ??? oj ludzie ale z tzw. politycy wałki kręcą na niskim i wysokim szczeblu, ja w ten kraj już nie wierzę - ani czerwoni ani niebiescy ani zieloni - uczciwych polityków nie ma a jak są to nic nie mogą bo zawsze komuś to bedzie nie na rękę- zapisze się do LSD jak mi załatwicie pracę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  potłuczony(2002-10-29)
 • Potłuczony! LSD to weź sobie do podusi ))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  oset(2002-10-29)
 • Polityk to ani człowiek , ani zwierzę ... to gówno . Szczególnie smierdzące to z lewicy . Z przykrością , ale z konieczności zagłosuję na Dębskiego , bo ... będzie mniej smrodu . Chyba mniej ... ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  apolityczna(2002-10-30)
 • I znowu bieda i bezrobocie przez następne 4 lata
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  abc(2002-10-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Domena funkcyjna .com.pl
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok