Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląska Szkoła Biblijna w nowej odsłonie

 
Elbląg, Elbląska Szkoła Biblijna w nowej odsłonie Słuchacze poznają zasady przekładu Biblii z języków oryginalnych: greckiego i hebrajskiego (fot. wm)
Rek

Rusza kolejny nabór do Elbląskiej Szkoły Biblijnej. O wykładach, wykładowcach i studentach opowiada nam ks. dr hab. Marek Karczewski, który jest organizatorem szkoły.

- Jak zrodził się pomysł na zorganizowanie w Elblągu wykładów dla dorosłych właśnie z tematyki biblijnej?
     - Pomysł nie jest zupełnie oryginalny i nawiązuje do diecezjalnych szkól i kursów biblijnych istniejących w innych miejscach Polski. Większość z nich funkcjonuje w ramach działalności Papieskiego Dzieła Biblijnego w Polsce. Idee powstania szkoły poddał ks. bp Jan Styrna, ówczesny biskup elbląski. Inspiracje szczegółowe czerpiemy głównie z Warmińskiej Szkoły Biblijnej w Olsztynie.
     
     - Który to sezon Elbląska Szkoła Biblijna prowadzi nabór słuchaczy?
     - Szkoła istnieje dwa lata. Zakończył się pierwszy podstawowy kurs A-B (dwuletni). Aktualnie planowane jest utworzenie dwóch grup. Kursu podstawowego A-B oraz Studium Egzegezy Biblijnej dla absolwentów kursu podstawowego. Szkoła otwarta jest dla wszystkich, choć głównie do katolików naszej diecezji, do młodzieży starszej oraz osób dorosłych bez limitu wieku. Podstawowy cel spotkań to możliwość pogłębienia relacji ze Słowem Bożym oraz poszerzenie wiedzy z zakresu kultury biblijnej.
     
     - Gdzie i jak często odbywają się zajęcia?
     - Wzorem szkoły olsztyńskiej spotkania odbywają się zasadniczo raz w miesiącu w sobotę przed południem (trzy bloki tematyczne). Od zeszłego roku spotykaliśmy się głównie w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu przy ul. Św. Ducha, które pod względem naukowym patronuje Elbląskiej Szkole Biblijnej. Wcześniej korzystaliśmy także z gościnności Diecezjalnego Centrum Duszpasterskiego w kościele Bożego Ciała.
     
     - Kto prowadzi wykłady?
     - Wykładowców można podzielić na trzy jednakowo ważne grupy. Trzon stanowią osoby posiadające odpowiednie przygotowanie merytoryczne w zakresie biblistyki. Ks. dr Zbigniew Grochowski jest absolwentem renomowanych uczelni w Rzymie i Jerozolimie, aktualnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz w naszym seminarium. Również ja jestem biblistą i profesorem uczelnianym na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie oraz w naszym seminarium. Ścisłe tematy biblijne realizuje też ks. mgr Tomasz Wieczorek, doświadczony duszpasterz młodzieży. Drugi dział to Biblia w liturgii i osobistej relfeksji modlitewnej. Od strony liturgicznej kwestie te prowadzi ks. dr Wojciech Skibicki, liturgista i prorektor WSD w Elblągu. Natomiast tematy związane z duchowością biblijną omawia ks. mgr Jarosław Kiełb, dotychczasowy ojciec duchowny WSD, wieloletni misjonarz w Afryce. Trzeci ważny dział to specjalistyczne tematy szczegółowe związane w Biblią, jej znaczeniem na przestrzeni wieków oraz współcześnie. Tematy prezentują zaproszeni goście. Pani dr Marta Kowaczyk prowadziła serie niezmiernie interesujących wykładów z zakresu relacji mistyczek średniowiecznych do Pisma Świętego. Ks. dr hab. Marek Żmudziński natomiast prowadził wykład nt. wiarygodności Kościoła Katolickiego w świetle przekazów biblijnych.
     
     - Ile osób już ukończyło naukę?
     - W początkowym okresie pierwszego roku w Szkole brało udział ponad 100 osób. Ostatecznie pamiątkowy certyfikat ukończenia kursu AB uzyskało ok. 70 osób. Większość z nich zgłosiła akces do udziału w Studium Egzegezy Biblijnej.
     
     -Jak wyglądają zajęcia?
     - Zajęcia trwają od godz. 9 do 12 w wybrane soboty (raz w miesiącu). Prowadzone są w nowoczesnej auli WSD przy użyciu współczesnych pomocy audiowizualnych. W przerwach istnieje możliwość skosztowania kawy seminaryjnej.
     
     - Czy obecność na zajęciach jest obowiązkowa?
     - Zajęcia są dobrowolne, aczkolwiek żeby uzyskać certyfikat ukończenia całości, należy regularnie brać udział w spotkaniach.
     
     - Co dają wykłady słuchaczom?
     - Mam nadzieję, że są w jakimś zakresie pomocne. Nie zastąpią one osobistego studium Pisma Świętego ani innych form zdobywania wiedzy biblijnej. Stanowią raczej jakąś formę ukierunkowania. Osobiście zawsze zachęcam do zadawania pytań, także tych trudnych lub mniej wygodnych. Studenci maja możliwość osobistej rozmowy z fachowcem z dziedzin biblijnych i pokrewnych. Prawdopodobnie w sposób bardziej nieskrępowany niż w swoich rodzimych środowiskach. My jesteśmy po to by wyjaśniać i wspólnie rozważać trudne kwestie. Jest to o tyle ważne w czasie mocnego naporu tzw. parawiedzy religijnej – fałszywych opinii i nieścisłości uparcie powielanych w niektórych kręgach medialnych. Dotyczy to również Biblii. Nie chcemy się przy tym zatracić, a raczej pogłębić osobisty szacunek do Pisma Świętego, przez które Bóg przemawia do każdego z nas.
     
     - Gdzie i do kiedy chętni do podjęcia nauki dotyczącej zagadnień biblijnych mogą się zgłaszać?
     - Początek spotkań szkoły to głównie koniec października lub początek listopada. Dokładny termin rozpoczęcia spotkań możemy podać dopiero na początku października, ponieważ każdy z nas prowadzi zajęcia w innych miejscach. Będzie on podany na stronie internetowej Diecezji Elbląskiej oraz podany do wiadomości lokalnych księży proboszczów. Każda osoba, która pragnie dowiedzieć się więcej na temat EszB i terminów spotkań może zwrócić się do mnie osobiście na adres elektroniczny markusk@poczta.onet.pl lub numer telefonu 607160857. Informacja o terminach zostanie przesłana bezpośrednio do zainteresowanych (mail lub sms). Zapraszam serdecznie.
     
     - Czy nauka jest odpłatna?
     - Udział w Szkole Biblijnej jest bezpłatny. Wykładowcy za prowadzone zajęcia nie przyjmują żadnego wynagrodzenia. Jedyne fakultatywne koszty to możliwość zakupu dla chętnych drobnych pomocy naukowych.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata