Poniedziałek 24-09-2018, imieniny Gerarda, Teodora
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląskie cmentarze (2)

Elbląg, Elbląskie cmentarze (2)

W przeddzień Dnia Wszystkich Świętych przypominamy historię elbląskich cmentarzy. W tej części prezentujemy drugi cmentarz komunalny - przy ul. Agrykola.

Cmentarz komunalny nazwany Agrykola funkcjonuje od 1946 r. Do 10 października tego roku pochowano na nim prawie 24,4 tys. osób.
     Nekropolia składała się niegdyś z czterech cmentarzy: Św. Mikołaja i Najświętszej Marii Panny - założonych w połowie XIX wieku oraz cmentarzy: ewangelickiego i mennonitów (w miejscu gdzie obecnie znajduje się pomnik Żołnierzy Armii Radzieckiej) - założonych w końcu XIX wieku.
     Na cmentarzu znajduje się budynek przedpogrzebowy wybudowany na początku lat sześćdziesiątych i wyremontowany w 1993 r. Ponowny remont obiektu planowany jest w najbliższym czasie.
     W pobliżu kwatery księży Redemptorystów (na skrzyżowaniu głównych alejek cmentarza) w 1983 r. wzniesiono brzozowy krzyż upamiętniający zbrodnie katyńskie, u stóp którego umieszczono kamienną tablicę o treści: „Jeżeli zapomnę o nich, ty, Boże na niebie zapomnij o mnie”.
     W 2001 r. zabiegom konserwatorskim poddano zabytkowy krucyfiks znajdujący się w głównej alei cmentarza. Prace objęły konserwację rzeźby Chrystusa wraz z rekonstrukcją złoceń, naprawę schodów i cokołu, konserwację elementów metalowych oraz wykonanie nowego drewnianego krzyża.
     Od 2004 r. systematycznie remontowane jest ogrodzenie cmentarza. Wykonano remont zabytkowej bramy prowadzącej na cmentarz wraz z remontem części zabytkowego ogrodzenia od strony ul. Agrykola oraz zamontowano nowe, estetyczne ogrodzenie od strony parkingu przy ul. Kościuszki.
     Przy głównej alei cmentarza w najstarszej jego części znajduje się kwatera wojskowa założona w 1945 r. (ostatecznie urządzona w 1992 r.), w której pochowani zostali jeńcy wojenni różnej narodowości: żołnierze polscy, włoscy i francuscy. Głównym akcentem w kwaterze wojskowej jest tablica memorialna poświęcona jeńcom polskim 1939 roku, ufundowana przez społeczeństwo Elbląga. W 2005 r. wykonano renowację wszystkich płyt nagrobnych w kwaterze wojskowej na terenie cmentarza, a w kwaterze żołnierzy francuskich odsłonięto tablicę pamiątkową.
     Na terenie cmentarza przy ul. Agrykola znajdują się m.in. mogiły: Waldemara Rebinina, Zbyszka Godlewskiego i Mariana Sawicza - ofiar tragicznych wydarzeń grudniowych w 1970 r.; Tomasza Murkowskiego - żołnierza poległego w 2006 r. w Iraku; Bronisława Jana Schlichtingera - uczestnika m.in. wojny obronnej 1939 r.; Włodzimierza Skolimowskiego pseudonim „Saturn” - piętnastoletniego powstańca warszawskiego, harcerza „Szarych Szeregów”.
     Przy ul. Agrykola znajduje się również Cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej. W 1945 r. wzniesiono na nim Pomnik Wdzięczności, który w 1995 r. został poddany generalnemu remontowi. W 2006 r. wykonano prace remontowe elewacji górnej części Pomnika Wdzięczności. Zakres prac obejmował usunięcie odspojonego tynku, wykonanie nowego tynku oraz malowanie górnej części elewacji. Prace zostały sfinansowane z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu gminy.
     W 1993 r. przed Pomnikiem Wdzięczności postawiony został drewniany krzyż z napisem: „Żołnierzom idącym ze Wschodu, ofiarom wojny pochowanym na tym cmentarzu krzyż ten postawiono w Dniu Świętej Trójcy”, oraz metalowy krzyż prawosławny. Przed krzyżem umieszczono płytę z napisem: „Bohaterskim żołnierzom radzieckim, oswobodzicielom Ziemi Elbląskiej, ku wiecznej pamięci potomnym - społeczeństwo miasta Elbląga i powiatu elbląskiego”.
     Za Pomnikiem Wdzięczności znajduje się cmentarz z 253 nagrobkami. W 2003 r. wyremontowano 49 nagrobków. Remont obejmował posadowienie nagrobków na fundamentach, odnowienie elementów betonowych, wykonanie i montaż nowych tablic z nazwiskami żołnierzy, naniesienie symbolu gwiazdy i numeru ewidencyjnego mogiły.
     
     Materiał zawdzięczamy Joannie Tomczyk z Biura Prasowego Urzędu Miasta Elbląga.

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Czytnik kart kryptograficznych Mini