Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląskie szkoły w "Klubie Bezpiecznego Puchatka"

Elbląg, Elbląskie szkoły w "Klubie Bezpiecznego Puchatka"

W listopadzie dzieci ze szkół podstawowych w całej Polsce odpowiadały na pytania dotyczące ich bezpieczeństwa. Do Testu, zorganizowanego w ramach programu „Klub Bezpiecznego Puchatka”, przystąpiło ponad 7 tys. szkół z ponad 4 tys. miejscowości w całej Polsce. W ogólnopolskim Wielkim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie wzięło też udział 19 szkół z Elbląga.

Wyniki powinny ucieszyć każdego rodzica i nauczyciela! Bezbłędnie na wszystkie 15 pytań odpowiedziało prawie 65 proc. dzieci uczestniczących w Teście! Z województwa warmińsko-mazurskiego do Testu przystąpiło prawie 280 szkół, w tym szkoły z Elbląga.
     Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie, który trwał od 18 do 25 listopada, został zrealizowany już po raz drugi. Odbywał się on w ramach programu edukacyjnego „Klub Bezpiecznego Puchatka”, kierowanego do wszystkich szkół podstawowych w Polsce – nauczycieli, dzieci i ich rodziców. Program ma honorowy patronat Komendanta Głównego Policji i Kuratoriów Oświaty. Od września, na podstawie otrzymanych materiałów „Klubu Bezpiecznego Puchatka”, pierwszoklasiści uczyli się, jak prawidłowo przechodzić przez drogę, dlaczego trzeba zapinać pasy i nosić elementy odblaskowe, a także jak bezpiecznie bawić się w domu, na podwórku czy szkolnym korytarzu.
     Głównym celem Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie było sprawdzenie wiedzy, ale jednocześnie przypomnienie zasad bezpieczeństwa. Dzieci na lekcji, z pomocą nauczyciela albo w domu z rodzicami, odpowiadały na 15 pytań, umieszczonych na stronie www.bezpiecznypuchatek.pl. Pierwszoklasiści, którzy wskazali błędną odpowiedź, na koniec Testu mogli sprawdzić, które z odpowiedzi są poprawne i jakie zachowania gwarantują im bezpieczeństwo.
     Tylko z samego Elbląga na pytania dotyczące bezpieczeństwa odpowiadały dzieci z 19 szkół podstawowych. W każdej szkole pierwszoklasiści bez większych problemów poradzili sobie z zagadnieniami bezpieczeństwa.
     W Teście wzięły udział m.in.: Szkoła Podstawowa nr 12 , Szkoła Podstawowa nr 1, Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy Nr 2 , Szkoła Podstawowa nr 9.
     Zapięte pasy – bezpieczny pasażer, każde dziecko to wie!
     Najmniej trudności sprawiły uczniom pytania o znaki oznaczające przejście dla pieszych. Dzieci wiedzą też, jak ważne jest zapinanie pasów podczas jazdy samochodem, czy jazda w kasku na rowerze. Bez problemu wskazały bezpieczne przedmioty w ich domu oraz te, których muszą używać pod okiem rodziców i ze zwiększoną ostrożnością. Cieszy również fakt, że dzieci zdają sobie sprawę, iż nie mogą rozmawiać z nieznajomymi, czy otwierać im drzwi pod nieobecność rodziców. Taką wiedzą może poszczycić się aż 90 proc. uczniów klas pierwszych, którzy rozwiązali Test.
     Nauczyciele powinni być dumni ze swoich uczniów, którzy bez błędu odpowiedzieli na pytanie dotyczące ich bezpieczeństwa w szkole. Dzieci wiedzą, że gdy będą mieć problem, np. ze starszymi uczniami, którzy będą im dokuczać, to nie powinni ignorować takiego zachowania, ale zwrócić się z prośbą o pomocą i radę do dorosłych.
     Dziecko w świecie Internetu
     Wielki Test Wiedzy o Bezpieczeństwie pokazał również, że niestety, w dalszym ciągu dzieci mają problem z zabezpieczeniem swojej tożsamości w Internecie. Świadomość o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci jest jeszcze wciąż zbyt niska. W ubiegłorocznym Teście ten wynik był podobny – również wtedy dzieci gorzej poradziły sobie z pytaniem o informacje, które mogą ujawniać w sieci. Nie wszyscy uczniowie klas pierwszych wiedzą, że w wirtualnym świecie nie można ujawniać swoich danych osobowych czy adresu zamieszkania.
     Dużym zaskoczeniem jest, że dzieci o wiele częściej niż w roku ubiegłym, podawały złe odpowiedzi przy pytaniach o kolor światła na przejściu dla pieszych, podczas którego można przejść czy o numer telefonu alarmowego Policji.
     Wyniki te z pewnością wskazują obszary, w których dalsza edukacja jest niezbędna. Na każdym kroku musimy przypominać dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a także pokazywać im tylko te poprawne zachowania – spiesząc się do szkoły, zaczekajmy na zielone światło. Zajmie to dodatkową minutę, a może uratować życie. Nasze dzieci obserwują nas bardzo uważnie i zapamiętują praktycznie wszystko. Dlatego tak ważna jest codzienna edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa, nie tylko w domach, ale także w szkołach.
     Bezpieczeństwo przede wszystkim!
– Wszystkim pierwszoklasistom z Elbląga serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa! Cieszymy się, że dzieci wiedzą jak poruszać się po drodze, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w domu, czy w szkole. To bardzo ważne, że potrafią rozpoznać niebezpieczeństwa i umiejętnie zareagować. – mówi Dorota Liszka, przedstawiciel firmy organizującej program. - Niezmiernie cieszy nas również fakt, że aż 40 proc. szkół z województwa warmińsko-mazurskiego zgłosiło się do programu edukacyjnego „Klub Bezpiecznego Puchatka”. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas programu i Testu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa dzieci w regionie.
Anita Śliwka, Biuro prasowe Klubu Bezpiecznego Puchatka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 11
Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 12