Czwartek 15-11-2018, imieniny Alberta, Leopolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Eurodesk pomaga młodym

Elbląg, Eurodesk pomaga młodym
Rek

Wakacje to dla jednych czas wypoczynku, a dla innych szansa na znalezienie dorywczej pracy. Pojawia się wówczas szereg pytań. Gdzie znaleźć informacje o pracy sezonowej? Czy bardziej opłaca się zostać w Polsce, czy lepiej wyjechać za granicę? Gdzie szukać taniego campingu? Jakie są koszty utrzymania? Na te i wiele innych kwestii bezpłatnie odpowiedzą konsultanci Eurodesku.

Jak wyjaśnia Małgorzata Piaścik, koordynatorka projektu Eurodesk Eurowolontariat, jest to europejska sieć informacyjna, skierowana do młodzieży i osób pracujących z młodzieżą.
     - Sieć działa w 31 krajach Unii Europejskiej. W jej skład wchodzi ponad 1000 organizacji i instytucji, w tym 70 istniejących w Polsce. Do niedawna funkcjonowaliśmy jako lokalny punkt Eurodesk. Obecnie jesteśmy Regionalnym Punktem Informacji Młodzieżowej, obejmującym zasięgiem całe województwo – tłumaczy Małgorzata Piaścik.
     Kompendium wiedzy dla młodych osób jest również strona internetowa eurodesk.pl. Można z niej czerpać wiadomości na temat projektów skierowanych do młodzieży, szansach kształcenia się i pracy za granicą, konkursów, staży , praktyk studenckich oraz możliwości zwiedzania najciekawszych zakątków Europy. Wszystkie informacje pogrupowane są tematycznie, według dziedzin , np. zdrowie, badania, media, studenci, demokracja lub prawa człowieka.
     Poprzez stronę internetową można też otrzymać informacje na temat konkursów.
     - Są one organizowane na szczeblu europejskim. Młodzież może zmierzyć się z rówieśnikami z Europy np. w konkursach fotograficznych lub filmowych. Nagrodami są stypendia lub szansa na podróż po Europie, podczas której można nawiązywać nowe kontakty – mówi Małgorzata Piaścik.
     
     Zapytaj konsultanta
     Istotnym źródłem wiedzy są także konsultanci sieci Eurodesk. Mają oni pomiędzy sobą stały kontakt internetowy, dzięki czemu mogą szybko udzielić informacji np. na temat pracy, taniego zakwaterowania czy ceny chleba w jednym z krajów Unii Europejskiej.
     - To są naprawdę bardzo praktyczne informacje, które mogą się przydać każdemu, kto planuje wyjazd za granicę. U nas otrzyma je praktycznie od ręki - telefonicznie, mailem, poprzez stronę internetową lub osobiście – zapewnia Małgorzata Piaścik.
     Jak dodaje, pytania dotyczą przeważnie studiów, wolontariatu, pracy oraz dofinansowania inicjatyw młodzieżowych.
     - Jeśli np. ktoś chce podjąć studia w Danii, udzielamy mu informacji o wymaganiach, które musi spełnić, pomagamy w formalnościach niezbędnych do otrzymania stypendium oraz informujemy o warunkach zakwaterowania – tłumaczy koordynatorka. – Ostatnio jedna z osób pytała o szkoły lotnicze w poszczególnych krajach europejskich. Konsultanci punktów regionalnych w całej Europie kontaktowali się ze sobą i zbierali szczegółowe informacje o ponad dziesięciu tego typu uczelniach.
     
     Im już pomogli
     Informacje sieci Eurodesk okazały się bardzo przydatne dla elbląskiej grupy teatralnej Deja Vu. Jak mówi instruktorka grupy, Edyta Machul, poszukiwali oni partnerów zagranicznych do współpracy.
     - Chcieliśmy rozwijać nasze umiejętności teatralne. Dzięki Eurodeskowi nawiązaliśmy kontakt z organizacją pozarządową z Turcji, która poszukiwała artystycznie uzdolnione grupy młodzieży. Przedstawiliśmy im nasze umiejętności , a oni wyrazili zainteresowanie współpracą z nami - wyjaśnia Edyta Machul.
     Jak zaznacza instruktorka grupy, wyjazd daje młodym ludziom wiele możliwości.
     - Cieszymy się na projekt w Turcji, bo dzięki niemu będziemy mieli szansę współpracować z artystami z różnych krajów Europy, wymienić się doświadczeniem i warsztatem, zarażać i inspirować. W programie znalazły się różnego rodzaju działania artystyczne w przestrzeni miasta, angażujące przechodniów - na co czekamy z niecierpliwością. Liczymy, że ten wyjazd pobudzi nas kreatywnie i wrócimy pełni nowych pomysłów na własne projekty – mówi Edyta Machul.
     
     Niebanalne prośby
     W sieci Eurodesk zdarzają się również bardzo nietypowe pytania. Jak mówi Małgorzata Piaścik, pewien Włoch organizował wydarzenie z okazji Dnia Kobiet.
     - Zaapelował za naszym pośrednictwem do kobiet z różnych krajów, by wysyłały do niego swoje zdjęcia, ponieważ tworzy wystawę „Kobiety świata”. Nie wiem jednak, ile osób odpowiedziało na tę ofertę - śmieje się koordynatorka.
     Regionalny punkt Eurodesk Elbląg zaprasza młodych do siedziby przy ul. Warszawskiej 55 (budynek CWT) – tel. 607 523 385, mail: m.piascik@elblageuropa.pl. Już wkrótce ruszy strona internetowa elbląskiego Eurodesku, poprzez którą będzie można zdobywać informacje sieci oraz otrzymywać newsletter na swoją skrzynkę mailową. Punkt działa w ramach projektu Eurodesk Eurowolontariat.
     
     Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Tomasz Franciuk, Stowarzyszenie Elbląg Europa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy