Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Europejski Tydzień Autyzmu w SOSW Nr 1

Elbląg, Europejski Tydzień Autyzmu w SOSW Nr 1 Niezapomnianych wrażeń dostarczył dzieciom z Ośrodka zimowy piknik, któremu towarzyszyła hipo- i kynoterapia (fot. nadesłane)
Rek

Od kilku lat pierwszy tydzień grudnia to czas w którym solidaryzujemy się z osobami dotkniętymi autyzmem oraz ich rodzinami. Do uroczystego świętowania Europejskiego Tygodnia Autyzmu włączyli się również uczniowie elbląskiego Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 1. Ośrodek od siedmiu lat bowiem pracuje z tą jednostką chorobową w zespole edukacyjno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z autyzmem.

Autyzm to skomplikowany zespół upośledzenia rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Jest to choroba neurologiczna, której konsekwencją są poważne problemy z komunikacją, wyrażaniem uczuć i nawiązywaniem kontaktów społecznych. Występują również kłopoty z integracją wrażeń zmysłowych (integracja polisensoryczna). Autyzm w typowych przypadkach pojawia się w pierwszych trzech latach życia. Ocenia się, że występuje u około 2 do 6 na 1000 osób, przy czym czterokrotnie częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet. Obecnie autyzm bywa leczony farmakologicznie i behawioralnie. Wczesna diagnoza i działanie są niezbędne w celu zapewnienia optymalnego rozwoju dziecka. (Źródło: wikipedia)
     SOSW nr 1 ma już 7- letnie doświadczenie w pracy z tą jednostką chorobową. Staramy się maksymalnie aktywizować naszych podopiecznych, włączając w życie społeczne, respektując przy tym jednocześnie ich ograniczone możliwości psychofizyczne.
     Miniony tydzień to dla naszych podopiecznych czas wzmożonej nauki poprzez zabawę. Szczególną atrakcją dla najmłodszych okazał się udział w projekcjach filmowych. Niezapomnianych wrażeń dostarczył zimowy piknik, któremu towarzyszyła hipo- i kynoterapia. Zimowe ucztowanie przebiegało w atmosferze integracji z koleżankami i kolegami z przedszkola przy ul. Polnej. Skoro grudzień to nie mogło również zabraknąć obecności Świętego i zabawy mikołajkowej.
     Tak więc, mimo niskiej temperatury za oknami, atmosfera wśród uczniów była gorąca. Obecność gości, wspólne zabawy, mikołajkowe wyzwania czy wrażenia z filmu - wszystko to twórczo aktywizowało zarówno uczniów, jak i nauczycieli. A warto pamiętać, że każde kolejne spotkanie to nowe doświadczenia i konstruktywne refleksje, skoncentrowane wokół autyzmu. Także najbliższy weekend poświęcony będzie szkoleniu, podczas którego nasi nauczyciele zaznajomią się z elementami pracy metodą C. Delacato.
     Pragniemy zwrócić Państwa uwagę, iż w naszej elbląskiej społeczności żyją osoby z autyzmem. One też mają swoje prawa i potrzeby. Zadbajmy więc również o ich przywileje, podając im pomocną dłoń.
Anna Hatle-Tafelska, SOSW nr 1 w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Płyn Hayne
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE