UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Filantrop Schichau

Elbląg, Teraz ja - Filantrop Schichau

W związku z doroczną Galą Filantropa Roku, organizowaną przez Fundację Elbląg, podczas której przyznawana jest statuetka Ferdynanda, przypominamy sobie o postaci wybitnego elbląskiego przedsiębiorcy, Ferdynanda Schichaua. To właśnie dzięki niemu od połowy XIX wieku do roku 1945 nasze miasto było prawdziwą potęgą gospodarczą. Niestety, obecnie zasługi tego wielkiego człowieka zostały zapomniane, a młodzi elblążanie o jego dokonaniach wiedzą niewiele.

Ferdynand Gottlob Schichau to nie tylko wielki elbląski konstruktor i przedsiębiorca, ale także filantrop. Wspierał m.in. budowę Teatru Miejskiego, wykonując bezpłatnie żeliwne filary podtrzymujące balkony. Dla najuboższych mieszkańców miasta stworzył Kasę Ubogich, którą sam finansował. Sponsorował budowę szkół, sierocińców, stołówek dla ubogich. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się dworzec PKP, urządził teren rekreacyjny z boiskiem piłkarskim i kortami tenisowymi. Dla swoich pracowników stworzył kasę chorych, gdzie do każdej wpłaconej przez robotników marki dokładał jeszcze jedną – z własnej kieszeni.
     Czy w historii naszego miasta znajdziemy wybitniejszą postać od Ferdynanda Schichaua?
     To dzięki jego działalności ówczesny Elbląg (Elbing) przeżywał lata rozkwitu. Pod koniec XIX wieku niemal 40 proc. elbląskich robotników pracowało w jego fabrykach. To właśnie w Zakładach Schichaua wyprodukowano pierwszy żelazny parowiec morski zbudowany w Prusach. Oprócz prężnie rozwijającego się przemysłu stoczniowego jego fabryki zajmowały się również produkcją lokomotyw.
     O zasługach Ferdynanda Schichaua pisano już wielokrotnie, ale, niestety, cały czas postać tego wybitnego elblążanina nie została godnie upamiętniona. Przed 1945 rokiem w naszym mieście mieliśmy pomnik wybudowany przez robotników na cześć Schichaua, ulicę, a także szkołę noszącą jego imię. Obecnie zasługi upamiętnia jedynie mały obelisk znajdujący się na Skwerze właśnie Ferdynanda Schichaua.
     Czy dokonania twórcy potęgi przemysłowej dawnego Elbląga zostaną wkrótce bardziej docenione? A może postać ta zostanie wykorzystana do promocji gospodarczej naszego miasta? Osobiście mam taką cichą nadzieję.
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 2
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.5 23 66

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Nic z tego nie wyjdzie, zgadnij dlaczego :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  konkret1(2011-05-31)
 • Alstom jest w miejscu fabryki, niech wykona pomnik w nowej odlewni. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-05-31)
 • W dniu wczorajszym w Gimnazjum nr 9 (dawne Schichau Schule) odbyło się spotkanie poświęcone historii naszymi miasta. Fajnie, że młodzież poznaje i chce poznać czasy dawnego Elbinga bo to były naprawdę wspaniałe czasy. Może zastanówmy się jakby wyglądał Elbląg teraz gdyby nie było Ferdynanda Schichau? Prężnie działające zakłady Zamechu (w miejscu dawnych zakładów Ferdynanda) pewnie wogóle by nie istniały. Schichau zrobił wiele dla tego miasta i powinniśmy to docenić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-05-31)
 • Dziś takich ludzi już nie ma. .. Mało kto może się porównywać do tak wielkiej osobistości więc jeśli już ktoś otrzymuje tytuł Filantropa to niech pamięta że to zobowiązuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  adusia123(2011-05-31)
 • Bardzo fajny artykuł, może coś więcej? Jako lokalny patriota lubie czytac o historii mojego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mm's(2011-05-31)
 • a jak filantropem roku zostaje dla kaprysu żona Przewodnczącego to jest OK ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zatroskany(2011-05-31)
 • Bardzo ciekawy artykuł. Niewielu elblążan zna postać Schichaua. Faktycznie warto byłoby to wykorzystać w promocji miasta. Do tego mogłoby powstać np. przy Muzeum elbląskim dział poświęcony technice- takie małe muzeum techniki związanej z elbląskim przemysłem. Ale jak znam życie na to nie ma środków. A myślę że w szczególności to zainteresowałoby turystów z Niemiec.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2011-05-31)
 • Super produktem turystycznym byłaby kolej nadzalewowa z lokomotywą Schichaua. Kiedyś chyba był artykuł o lokomotywie wystawionej na allegro.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  piekarczyk(2011-05-31)
 • Trafna refleksja, a może odtworzyć pomnik Schichaua. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Arkadiusz Jachimowicz(2011-05-31)
 • Ale pomnik mogliby postawić !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-05-31)
 • A może nadać imię Gimnazjum nr 9.Szkoła ta parę lat temu ubiegała się o to, aby właśnie Schichau był ich patronem. Nauczyciele, uczniowie zrobili kawał świetnej roboty ale niestety ówczesna władza tego niedostrzegła. Dodam, że szkoła ta nazywała się przed 1945 Schichau Schule.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  OL(2011-05-31)
 • Uważam, że wykorzystanie wizerunku Ferdynanda Schichaua do promocji gospodarczej naszego miasta to świetny pomysł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-05-31)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna II