UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Gastronomik z duszą, czyli 70 lat minęło

 
Elbląg, Podczas gali dyrektor ZSO nagrodziła najbardziej zasłużonych nauczycieli
Podczas gali dyrektor ZSO nagrodziła najbardziej zasłużonych nauczycieli (fot. Michał Skroboszewski)

Popularny gastronomik, obecnie Zespół Szkół Gospodarczych, świętuje 70. urodziny. Z tej okazji na dzisiejszej gali w kinie Światowid spotkali się absolwenci, byli i obecnie nauczyciele i pracownicy szkoły. A po gali przemaszerowali ulicami Elbląga do szkoły, gdzie odbyła się bardziej kameralna część obchodów jubileuszu. Zobacz więcej zdjęć.

- W 1974 roku skończyłam szkołę, później się kontakt urwał, bo poszłam do innej szkoły, do ogólniaka, potem wyjechałam na zachód kraju, obecnie mieszkam w Sulęcinie koło Gorzowa. Jak się dowiedziałam, że jest ten jubileusz, bardzo się ucieszyłam i powiedziałam sobie, że muszę tu przyjechać – mówi Janina Jakubowska, jedna z absolwentek. - Po elbląskiej szkole pracowałam w księgowości, potem w restauracji, następnie jako szwaczka, a na koniec jako kucharz. Właśnie zawód kucharza zdobyłam w elbląskim gastronomiku.
       Takich wspomnień dzisiaj było mnóstwo, bo i okazja była wyśmienita. W jednym miejscu i czasie kilkaset osób świętowało 70-lecie Zespołu Szkół Gastronomicznych, który powstał 1 września 1946 roku jako Państwowa Szkoła Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym i Gimnazjum Krawieckie. Na przestrzeni lat zmieniła się nazwa szkoły, organizacja pracy, kierunki kształcenia, ale nie wyjątkowy klimat, jaki w tej placówce panuje.
       - Dzisiejsza uroczystość przypomina, że w tej szkole najważniejszy zawsze był uczeń, duszą szkoły – nauczyciel, a dumą – jej absolwenci – mówiła podczas gali Maria Dobosz, dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych. - Przez minione dziesięciolecia absolwenci gastronomika stanowili potencjał zawodowy, społeczny i ludzki miasta i regionu. Dzisiaj wyrażamy nasze uznanie i wdzięczność dla ówczesnej kadry zarządzającej, kadry nauczycielskiej i pracowników niepedagogicznych.

  Elbląg, Uczestnicy uroczystości jubileuszowych w przemarszu do szkoły
Uczestnicy uroczystości jubileuszowych w przemarszu do szkoły (fot. MS)


       - Nauczyciel efekt osiąga dopiero po wielu latach i teraz widzę, jakie absolwenci mają sukcesy, jaki mają stosunek do innych ludzi, to jest ważne. Czuję się spełniona – powiedziała nam Teresa Rymarczuk, która w gastronomiku uczyła technologii sporządzania posiłków. - Mam 88 lat, zaczęłam pracować w Elblągu z nakazu pracy, zostałam przysłana tu z Krakowa. Zaczęłam pracę we wrześniu 1950 r. Spotkałam dzisiaj swoich byłych uczniów. Cieszę się, że miło mnie wspominają.
       Przez 70 lat mury szkoły opuściło ponad 15 tysięcy absolwentów. Na przestrzeni tych lat zatrudniono w Zespole Szkół Gospodarczych 450 nauczycieli i 490 pracowników administracji i obsługi. Dzisiaj szkoła dysponuje nowoczesną bazą do nauki zawodu i jest jedną z czterech w województwie placówek kształcenia gastronomiczno-hotelarskiego, które to specjalności są określane jako wiodące w naszym regionie.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama