UWAGA!

Gdy kończy się miłość…

 Elbląg, Najczęściej najmłodsi najbardziej cierpią na decyzji dorosłych
Najczęściej najmłodsi najbardziej cierpią na decyzji dorosłych (fot. AD)

Najpierw suknia z welonem, żarliwe „tak” i przysięga na wieki. Obie strony są pewne swoich uczuć i przekonane o wspólnym życiu na dobre i złe. Jednak przeciwności losu nie dla wszystkich są znośne, co widać po rosnącej z roku na rok liczbie rozwodów. Przykre, gdy na tej sytuacji cierpią dzieci.

Według danych Sądu Okręgowego w Elblągu liczba rozwodów z roku na rok rośnie.
       - W 2010 r. wpłynęło 1037 spraw rozwodowych, a w pierwszym półroczu 2011 już 610. Wskazuje to na tendencję wzrostową – mówi sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy elbląskiej Temidy. – Coraz częściej małżonkowie korzystają z separacji. W ubiegłym roku mieliśmy 55 takich wniosków, w tym już 40.
       Powody decyzji o rozstaniu są różne.
       - Każda sprawa jest inna i indywidualnie rozpatrywana – mówi sędzia Zientara. – Od podejścia i nastawienia stron zależy, jak szybko zostanie zakończona. Orzeczenie może zostać wydane już na pierwszej rozprawie, jeżeli małżonkowie są zgodni i nie mają małoletnich dzieci. Są też sprawy skomplikowane, gdy występuje spór, obarczanie się nawzajem winą, no i kwestia wychowania dzieci.
       Sąd może również – w szczególnych przypadkach – odmówić rozwodu.
       - W 2010 r. odrzucono 7 wniosków, w tym roku – 9 – mówi Dorota Zientara. – Chodzi tu głównie o dobro dzieci. Sytuacje takie reguluje art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
       A to najmłodsi, niestety, najbardziej cierpią na decyzji dorosłych.
       - Musimy uważać, by u dzieci nie wystąpił, nazywany w psychologii, zespół Gardnera, czyli gdy dziecko przyjmuje na siebie odpowiedzialność za jedną ze stron konfliktu – mówi Waldemar Czerski, psycholog. - W krańcowej fazie dziecko przyjmuje stanowisko matki lub ojca jako swoje. W tym momencie odrzuca całkowicie racje drugiej strony. Jeżeli dojdzie do takiego stanu, rozwiązaniem może być jedynie terapia dziecka i terapia systemowa rodziny.
       - Dziecko bowiem - jeśli nie ma molestowania, zagrożenia przemocowego- musi mieć kontakt z obojgiem rodziców, dlatego, że w jego rozwoju jest potrzebny wizerunek i ojca, i matki - podkreśla. – Natomiast, jeśli wystąpi manipulowanie dziecka, a w efekcie dojdzie do wystąpienia zespołu Gardnera to najgorsza sytuacja rozwodowa, do jakiej możemy dopuścić. Niestety, zdarza się to dość często. Dziecko utożsamia się z racjami jednej ze stron i przyjmuje je jako własne. Nie ma żadnej możliwości odbudowania kontaktów z drugą stroną. I na to rodzice muszą zwrócić szczególną uwagę. Najczęściej dzieci przyjmują racje rodzica, z którym zostają – kontynuuje psycholog. - Jeżeli to jest, przyjmijmy, matka, która została w jakiś sposób skrzywdzona, bo na przykład mąż ją zdradził to roztacza swoje problemy, swoją emocjonalność na dziecko. Ono to widzi, odczytuje i aby wzmocnić jej uczucie przyjmuje jej racje. Stanowią wówczas symbiotyczny związek przeciwko ojcu.
       A przecież rozwód nie oznacza, że dziecko przestaje mieć ojca i matkę.
       - Ważna jest zmiana kierunku myślenia u osób rozwodzących się – wskazuje Waldemar Czerski. - Wychowują wspólne dziecko mimo, że nie są razem i to powinno być najważniejszym wnioskiem. Dziecko potrzebuje bowiem wzorca męskiego i damskiego. Mówimy oczywiście o sytuacji, gdzie nie występuje element przemocowy ani nie występuje przekroczenie sfery intymnej, seksualnej. W takich sytuacjach bowiem separacja dziecka jest wskazana.
       Jak długo dzieci oswajają się z rozwodem rodziców? Czy młodsze łatwiej adaptują się w nowej sytuacji?
       - Nie ma reguły, wszystko zależy od aktualnego stanu rozwoju emocjonalnego dziecka – wyjaśnia psycholog. - Na pewno małe dzieci nie rozumieją tej sytuacji i dlatego całkiem nieźle się w niej odnajdują. Pod warunkiem oczywiście, że kontakty rodziców są prowadzone w sposób prawidłowy. Problem jest natomiast z nastolatkami, które potrafią ocenić rozwód – dodaje. - Zburzenie poczucia bezpieczeństwa, norm, które do tej pory były akceptowane powoduje, że ten okres – z założenia buntu – przebiega gwałtowniej. Dzieci zwracają się ku grupie rówieśniczej i tam szukają tego, czego nie mają w rodzinie, czyli oparcia. Kierują się do grupy tak czy inaczej, ale w sytuacji rozwodowej może to przynieść niebezpieczne skutki. Nie mają bowiem bazy emocjonalnej i grupa rówieśnicza może nimi dowolnie pokierować.
       Podsumowanie.
       - Rozwód to nie burzenie świata dziecka – podkreśla Waldemar Czerski. - Rodzice się rozstają, bo przestali się kochać, ale to nie dotyczy ich wspólnego potomka. Wiadomo, łatwo tak mówić, ale gdy dochodzą emocje, małżonkowie angażują całą aktywność w rozwód. Powinni jednak pamiętać o dziecku.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Panie Waldemarze proszę na siebie uważać. Za słowa "(. .. ) w jego rozwoju jest potrzebny wizerunek i ojca, i matki. " Środowiska homoseksualne walczące o prawa adopcji mogą panu zrobić niezły najazd medialny. Trzeba nie lada odwagi w dzisiejszych czasach, żeby coś takiego głośno powiedzieć.
  • Bo dziecko powinno mieć ojca i matkę a nie dwóch ojców tudzież dwie matki
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Ploterek(2011-07-13)
  • głównym powodem jest zdrada i wymiana na nowszy model
  • W końcu i tak wszystkiemu winne są kobiety jedna nie chciała druga dała.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pomponik(2011-07-13)
  • jeśli bardzo zły ojciec, lub matka to lepiej żeby ich nie było w życiu dziecka
  • Lepiej się rozwieść niż czasem jak rodzice kłócą się itp. w małżeństwie. Dziecko czasem bardziej ucierpi jak rodzice tkwią w małżeństwie niż na rozwodzie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kjdsfioejcriuhejhriue(2011-07-13)
  • Jeżeli dziecko czy dzieci miałby obserwować i powielać zachowania toksycznego ojca, który próbuje zniszczyć rodzinę-znęca się fizycznie i psychicznie, jest agresywny, nadużywa alkoholu, zdradza żonę, to należy natychmiast odsunąć takiego od rodziny. Najlepszym rozwiązaniem dla par, które przyjęły sakrament małżeństwa jest separacja i terapia rodzinna. O ile taki pragnie zmienić swoje zachowanie. Jednak przeważnie taki oprawca nie chce zmieniać się- co najwyżej zmieni kobietę, nad którą w krótkim czasie zacznie się znowu znęcać. Dlatego też pozostaje drugie rozwiązanie :rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy oprawcy i odizolowanie od dziecka. Wiem, że idealną sytuacją dla dziecka jest wychowywanie go przez matkę i ojca, ale jeśli np. ojciec jest taki, jak przykład powyżej- to bardzo dobrze, że w spokoju, miłości i poczuciu bezpieczeństwa wychowuje je sama matka.
  • To ja napisałam. .. Toksyczna Kaśka.
  • sam sie rozwiodłem i powiem tak ze lepiej sie rozstacjak kwitnąć w toksycznym związku !!!!!.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    ROZWODNIK(2011-07-14)
  • popieprzony świat zafajdanych smarkaczy
  • wymiana na młodszy model
  • Zwykle wina leży po dwu stronach: Żony i Teściowej :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    rozwodnik(2011-07-14)
Reklama