Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Gimnazjaliści zrobili biznES

 
Elbląg, Gimnazjaliści zrobili biznES
Podsumowanie projektu i uroczysta gala finałowa z rozdaniem nagród odbyła się 19 grudnia w Żuławskim Ośrodku Kultury, fot. Piotr Opitz

Z końcem 2013 r. Stowarzyszenie Szkolna 13 zakończyło projekt edukacyjny Zróbmy biznES. (ES jak Ekonomia Społeczna). Celem przedsięwzięcia była promocja ekonomii społecznej na terenach wokół Zalewu Wiślanego.

W projekcie wzięło udział 80 gimnazjalistów z ośmiu szkół z Elbląga, Fromborka, Mikoszewa, Nowego Dworu Gdańskiego, Stegny, Sztutowa oraz Tolkmicka wraz z nauczycielami oraz ośmiu członków organizacji pozarządowych przeszkolonych do roli trenerów młodzieży.
     W ramach działań projektowych odbyły się szkolenia dla trenerów i nauczycieli. Następnie, podczas ostatniego tygodnia wakacji młodzież wzięła udział w seminarium w Zespole Szkół w Sztutowie, gdzie uczniowie prezentowali swoje miejscowości poznając rówieśników z nie tak odległych, ale czasem nieznanych miejsc wokół Zalewu Wiślanego. Podczas kolejnych 5 dni młodzież została podzielona na 8 dziesięcioosobowych grup. W każdej grupie były osoby z różnych szkół, co początkowo wzbudziło duże kontrowersje, ale okazało się dobrym sposobem na nawiązanie nowych znajomości. Ten czas uczniowie spędzili bardzo aktywnie uczestnicząc w zajęciach z trenerami i wizytach studyjnych, zwiedzając tereny nad Zalewem Wiślanym, jeżdżąc na rowerach, pływając kajakami, podróżując kolejką wąskotorową, odwiedzając muzea, planetarium i Katedrę we Fromborku, wspinając się w parku linowym. Nie zabrakło czasu także na basen, dyskotekę, ognisko i nocny seans filmowy. Największym i najważniejszym wyzwaniem były badania potrzeb społeczności lokalnej w formie ankiet skierowanych do turystów i mieszkańców miejscowości nadzalewowych. Udało się przeprowadzić ponad 2,5 tys. ankiet, co pozwoliło na wybranie pomysłu na biznes społeczny zgodnego z oczekiwaniami lokalnego rynku. Pracę nad tworzeniem przedsiębiorstw społecznych młodzież kontynuowała po rozpoczęciu roku szkolnego w czasie zajęć z nauczycielami i trenerami.

 


     Efektem ponad półrocznej wspólnej pracy uczniów, nauczycieli i terenów jest 8 biznesplanów spółdzielni socjalnych zajmujących się prowadzeniem kawiarni, centrum papierniczego, fitness clubu, gospodarstwa agroturystycznego, wioski tematycznej, miejsca spędzania wolnego czasu dla młodzieży, ośrodka rehabilitacji, agencji survivalowej i kulturalnej. Biznesplany zostały ocenione przez ekspertów z branży finansowej. Eksperci wysoko ocenili pomysły, misję społeczną oraz wkład pracy autorów biznesplanów. Zwycięzcami konkursu na najlepszy biznesplan PES zostali uczniowie gimnazjum z Tolkmicka wraz z nauczycielem, Jolantą Myszką oraz trenerem Piotrem Opitz. Za zaangażowanie i pracę grupową wyróżnieni zostali gimnazjaliści za Sztutowa (opiekun – Ewelina Milewska, trener - Marta Ciechanowska). Starosta Powiatu Nowodworskiego ufundował specjalną nagrodę za najlepszy biznesplan w powiecie nowodworskim, która została przyznana uczniom z Mikoszewa (opiekun - Beata Kwiatkowska i trener -  Agata Kibort). Podsumowanie projektu i uroczysta gala finałowa z rozdaniem nagród odbyła się 19 grudnia w Żuławskim Ośrodku Kultury z udziałem uczestników i przybyłych gości.
     Wszystkie założone cele projektu zostały osiągnięte. Oprócz przesłania ekonomii społecznej, uczestnicy nabyli konkretne umiejętności praktyczne: umiejętność przeprowadzania badań rynku, planowania strategii przedsiębiorstwa w oparciu o model biznesowy (Business Canvas Model), pisania biznesplanu. Młodzież miała do dyspozycji najnowocześniejsze narzędzia multimedialne, które pozwoliły na stworzenie profesjonalnych biznesplanów przedsiębiorstw społecznych.
     Podczas realizacji projektu Stowarzyszenie nawiązało współpracę w twórcami platformy internetowej do pisania biznesplanów, która zaowocowała stworzeniem szablonu dedykowanego wszystkim, którzy chcą połączyć cele gospodarcze i społeczne i prowadzić przedsiębiorstwa zatrudniające osoby wykluczone społecznie np. poprzez długotrwałe bezrobocie czy osoby mające znaczne problemy ze znalezieniem pracy w tradycyjnych przedsiębiorstwach. Innowacyjność platformy polega na intuicyjnej i prostej w obsłudze aplikacji, bardzo pomocnej przy pracy nad biznesplanem zawierającej wyjaśnienia poszczególnych punktów oraz przykładowe opisy firm. Biznesplany stworzone przez naszą młodzież okazały się tak dobre, że w szablonie poświęconym ekonomii społecznej znalazły się opisy ich przedsiębiorstw.

Artur Milarski, koordynator projektu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Paryżem
Fototapety ze sportami
Fototapety z mapami
Fototapety z Elblągiem