UWAGA!

Gimnazjaliści zrobili biznES

 Elbląg, Podsumowanie projektu i uroczysta gala finałowa z rozdaniem nagród odbyła się 19 grudnia w Żuławskim Ośrodku Kultury,
Podsumowanie projektu i uroczysta gala finałowa z rozdaniem nagród odbyła się 19 grudnia w Żuławskim Ośrodku Kultury, fot. Piotr Opitz

Z końcem 2013 r. Stowarzyszenie Szkolna 13 zakończyło projekt edukacyjny Zróbmy biznES. (ES jak Ekonomia Społeczna). Celem przedsięwzięcia była promocja ekonomii społecznej na terenach wokół Zalewu Wiślanego.

W projekcie wzięło udział 80 gimnazjalistów z ośmiu szkół z Elbląga, Fromborka, Mikoszewa, Nowego Dworu Gdańskiego, Stegny, Sztutowa oraz Tolkmicka wraz z nauczycielami oraz ośmiu członków organizacji pozarządowych przeszkolonych do roli trenerów młodzieży.
       W ramach działań projektowych odbyły się szkolenia dla trenerów i nauczycieli. Następnie, podczas ostatniego tygodnia wakacji młodzież wzięła udział w seminarium w Zespole Szkół w Sztutowie, gdzie uczniowie prezentowali swoje miejscowości poznając rówieśników z nie tak odległych, ale czasem nieznanych miejsc wokół Zalewu Wiślanego. Podczas kolejnych 5 dni młodzież została podzielona na 8 dziesięcioosobowych grup. W każdej grupie były osoby z różnych szkół, co początkowo wzbudziło duże kontrowersje, ale okazało się dobrym sposobem na nawiązanie nowych znajomości. Ten czas uczniowie spędzili bardzo aktywnie uczestnicząc w zajęciach z trenerami i wizytach studyjnych, zwiedzając tereny nad Zalewem Wiślanym, jeżdżąc na rowerach, pływając kajakami, podróżując kolejką wąskotorową, odwiedzając muzea, planetarium i Katedrę we Fromborku, wspinając się w parku linowym. Nie zabrakło czasu także na basen, dyskotekę, ognisko i nocny seans filmowy. Największym i najważniejszym wyzwaniem były badania potrzeb społeczności lokalnej w formie ankiet skierowanych do turystów i mieszkańców miejscowości nadzalewowych. Udało się przeprowadzić ponad 2,5 tys. ankiet, co pozwoliło na wybranie pomysłu na biznes społeczny zgodnego z oczekiwaniami lokalnego rynku. Pracę nad tworzeniem przedsiębiorstw społecznych młodzież kontynuowała po rozpoczęciu roku szkolnego w czasie zajęć z nauczycielami i trenerami.

 


       Efektem ponad półrocznej wspólnej pracy uczniów, nauczycieli i terenów jest 8 biznesplanów spółdzielni socjalnych zajmujących się prowadzeniem kawiarni, centrum papierniczego, fitness clubu, gospodarstwa agroturystycznego, wioski tematycznej, miejsca spędzania wolnego czasu dla młodzieży, ośrodka rehabilitacji, agencji survivalowej i kulturalnej. Biznesplany zostały ocenione przez ekspertów z branży finansowej. Eksperci wysoko ocenili pomysły, misję społeczną oraz wkład pracy autorów biznesplanów. Zwycięzcami konkursu na najlepszy biznesplan PES zostali uczniowie gimnazjum z Tolkmicka wraz z nauczycielem, Jolantą Myszką oraz trenerem Piotrem Opitz. Za zaangażowanie i pracę grupową wyróżnieni zostali gimnazjaliści za Sztutowa (opiekun – Ewelina Milewska, trener - Marta Ciechanowska). Starosta Powiatu Nowodworskiego ufundował specjalną nagrodę za najlepszy biznesplan w powiecie nowodworskim, która została przyznana uczniom z Mikoszewa (opiekun - Beata Kwiatkowska i trener -  Agata Kibort). Podsumowanie projektu i uroczysta gala finałowa z rozdaniem nagród odbyła się 19 grudnia w Żuławskim Ośrodku Kultury z udziałem uczestników i przybyłych gości.
       Wszystkie założone cele projektu zostały osiągnięte. Oprócz przesłania ekonomii społecznej, uczestnicy nabyli konkretne umiejętności praktyczne: umiejętność przeprowadzania badań rynku, planowania strategii przedsiębiorstwa w oparciu o model biznesowy (Business Canvas Model), pisania biznesplanu. Młodzież miała do dyspozycji najnowocześniejsze narzędzia multimedialne, które pozwoliły na stworzenie profesjonalnych biznesplanów przedsiębiorstw społecznych.
       Podczas realizacji projektu Stowarzyszenie nawiązało współpracę w twórcami platformy internetowej do pisania biznesplanów, która zaowocowała stworzeniem szablonu dedykowanego wszystkim, którzy chcą połączyć cele gospodarcze i społeczne i prowadzić przedsiębiorstwa zatrudniające osoby wykluczone społecznie np. poprzez długotrwałe bezrobocie czy osoby mające znaczne problemy ze znalezieniem pracy w tradycyjnych przedsiębiorstwach. Innowacyjność platformy polega na intuicyjnej i prostej w obsłudze aplikacji, bardzo pomocnej przy pracy nad biznesplanem zawierającej wyjaśnienia poszczególnych punktów oraz przykładowe opisy firm. Biznesplany stworzone przez naszą młodzież okazały się tak dobre, że w szablonie poświęconym ekonomii społecznej znalazły się opisy ich przedsiębiorstw.
      

Artur Milarski, koordynator projektu

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama