Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Gimnazjum nr 4 na XVI Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół

 
Elbląg, Gimnazjum nr 4 na XVI Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół fot. nadesłana
Rek

W tym roku przedstawiciele Klubu Herbertowskich Szkół gościli na Śląsku. Od trzech lat do tego zaszczytnego grona 20 szkół należy również Gimnazjum nr 4 (przy Zespole Szkół nr 1) z Elbląga.

Gospodarzem XVI Zjazdu, który odbył się w dniach 18-19 września, był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” w Siemianowicach Śląskich.
     Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Michała Archanioła. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i wszystkich delegacji szkół do Parku Tradycji. Pochód ulicami miasta poprowadziła orkiestra górnicza.
     Podczas oficjalnych uroczystości z udziałem przedstawicieli władz miasta odczytano listy od pani Katarzyny Herbert - żony poety i pani Haliny Herbert-Żebrowskiej - siostry Zbigniewa Herberta. Obie panie z powodu problemów zdrowotnych nie mogły osobiście uczestniczyć w tegorocznym spotkaniu, ale wyraziły swoje zadowolenie z faktu, iż szkoły noszące imię Zbigniewa Herberta kultywują tradycję corocznych zjazdów i podejmują działania służące popularyzacji twórczości poety.
     Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkursy związane z twórczością Zbigniewa Herberta oraz wręczono nagrody laureatom. Miło nam poinformować, że elblążanka Weronika Czajkowska (tegoroczna absolwentka Gimnazjum nr 4) zdobyła wyróżnienie w Konkursie Literackim „Pan Cogito wobec wyzwań XXI wieku”.
     Dużą przyjemnością dla zgromadzonych był wykład prof. Rafała Żebrowskiego- siostrzeńca poety -poświęcony utworowi Zbigniewa Herberta pt.: „Modlitwa Pana Cogito podróżnika”. Cytat z tego wiersza był mottem tegorocznego zjazdu.
     (…) żebym rozumiał innych ludzi
     inne języki inne cierpienia (…)

     Z. Herbert
     Nauczyciele i dyrektorzy szkół mieli również okazję poznać się bliżej i wymienić doświadczeniami podczas spotkania przy kawie w zabytkowej Willi Fitznera w Siemianowicach Śląskich. Gospodarze zadbali też o atrakcje dla młodzieży: przejazd kolejką linową nad kompleksem parkowo-rekreacyjnym, dyskoteka i spotkanie „Bliżej gwiazd” w Planetarium Śląskim.
     Największą jednak atrakcją dla gości z całej Polski było zwiedzanie kopalni „Guido” w Zabrzu. Wąskie, niskie korytarze, pył, hałas i oczywiście świadomość zagrożeń czyhających na człowieka pracującego kilkaset metrów pod ziemią wywarły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Była to niewątpliwie cenna lekcja dotycząca historii i teraźniejszości górnictwa w Polsce, ale przede wszystkim dobra lekcja wychowawcza- ucząca pokory wobec sił natury i szacunku dla pracy górników.

 

Uczestnicy zjazdu podkreślali, iż dodatkową wartością ich corocznych spotkań, oprócz wymiany doświadczeń i pogłębiania wiedzy na temat twórczości poety, jest poznawanie kultury i tradycji regionalnych panujących w miejscach, w których Herbertowskie Szkoły funkcjonują.
     Kolejny zjazd już za rok, tym razem w Lublinie.
     Podczas XVI Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół nasze gimnazjum reprezentowali:
     - nauczyciele: Bożena Balbuza, Dorota Gościńska, Roman Nakonowski;
     - uczniowie: Karolina Kozłowska (III B), Marta Strzelczyk (III D), Dawid Rybski (III E) i Julia Olszewska (II B).

Gimnazjum nr 4
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Londynem
Fototapety do biura
Fototapety z Italią
Fototapety ze zwierzętami