Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Bezpieczeństwo przede wszystkim Bezpieczeństwo przede wszystkim

Gimnazjum nr 4 w projekcie „Zróbmy biznES”

 
Elbląg, Gimnazjum nr 4 w projekcie „Zróbmy biznES” fot. nadesłana
Rek

Stowarzyszenie "Szkolna 13" ze Sztutowa zaprosiło szkoły gimnazjalne z gmin i miast położonych nad Zalewem Wiślanym do udziału w projekcie edukacyjnym "Zróbmy biznES", którego celem jest propagowanie idei ekonomii społecznej na terenach wokół Zalewu Wiślanego.

W projekcie bierze udział Gimnazjum nr 4 w Elblągu przy Zespole Szkół nr 1 oraz zespoły siedmiu gimnazjów z Tolkmicka, Fromborka, Krynicy Morskiej, Nowego Dworu Gdańskiego, Elbląga, Stegny i Sztutowa
     Na początku sierpnia opiekunowie grup i trenerzy uczestniczyli w dwóch cyklach szkoleniowych na temat ekonomii społecznej w Mikoszewie. W ostatnim tygodniu sierpnia wszyscy uczestnicy brali udział w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez trenerów, szkoleniach i seminariach, podczas których poszczególne zespoły przedstawiały siebie, swoją szkołę i okolice w prezentacjach multimedialnych. Gimnazjaliści, pod kierunkiem trenerów przygotowali ankiety skierowane do mieszkańców i turystów, których celem było zdiagnozowanie potrzeb społeczności lokalnych jako bazy informacji niezbędnych do stworzenia własnego biznesplanu. Uczennicy projektu codziennie "wyruszali w teren" z ośrodka wypoczynkowego, który był bazą noclegową młodzieży. Oprócz ankietowania i poznawania ekonomii społecznej było wiele atrakcji. Między innymi spotkania z ludźmi zaangażowanymi w społeczne inicjatywy: Elbląskim Oddziałem Abstrakcyjnym oraz Przedstawicielami Spółdzielni Socjalnej Wiking. Poruszano się różnymi środkami transportu: na nogach (przemierzano pieszo plaże), rowerami, kolejką wąskotorową i autokarami. Dodatkowymi atrakcjami był spływ kajakowy, wizyta w planetarium oraz park linowy, który okazał się dla niektórych sprawdzianem możliwości i pokonywaniem lęków. Szczególne wrażenie zrobiło Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich i Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim.
     Projekt trwa nadal, obecnie w szkołach odbywają się spotkania z nauczycielami prowadzącymi projekt – opracowywany jest biznesplan przedsiębiorstwa społecznego na podstawie wyników ankiet obrazujących potrzeby i oczekiwania elbląskiej społeczności lokalnej. Wszystkie stworzone projekty zostaną przekazane do Urzędów Pracy i Urzędów Gmin dla których zostały napisane i będą udostępnione chętnym do otwarcia spółdzielni socjalnych.
     Podsumowując uczestnictwo w projekcie należy wskazać na fakt, że młodzież miała okazję zapoznania się z tematem, który jest pewną nowością, ale niesie ze sobą perspektywy aktywizacji grup wykluczonych, daje wiele satysfakcji z wykonanej pracy.
     Uczennice kl. II Gimnazjum nr 4 tworzyły koncepcję biznesplanu od podstaw - opracowały ankietę, przeprowadzały wywiady w miejscowościach nadzalewowych, dokonały ich analizy, obecnie pracują nad modelem firmy trafiającej w potrzeby społeczności lokalnej. Obok ciężkiej pracy były też chwile radości, zabawy i wypoczynku.
     Uczestnicy projektu ze wszystkich gmin stworzyli zgrany zespół, a wyniki ich pracy będą podsumowane na uroczystej gali.

Roman Nakonowski, opiekun projektu w Gimnazjum nr 4
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 3
DRZWI PORTA SEMPRE ONDA-PROMOCJA!!!
AMK-Szafa z drzwiami suwanymi
Promocja RATY 0%