Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Grunwald 1410 - 2010

Elbląg, Grunwald 1410 - 2010
(fot. nadesłane)

Bitwa grunwaldzka w fotografii, opatrzona sporą porcją historycznych informacji – to wszystko czytelnicy znajdą w folderze zatytułowanym „Grunwald 1410-2010”. Publikacja ukazała się w ramach realizowanego w CSE „Światowid” projektu „Grunwald dawniej i dziś”.

- Założenia projektu były ambitne – mówi Iwona Grajkowska z CSE „Światowid”. – Od początku bowiem postawiliśmy sobie za cel, że w jego ramach odbędą się nie tylko wydarzenia rozrywkowe (choć takie też zaplanowaliśmy – czyli festyn historyczny, pokazy plenerowe filmów na Polach Grunwaldzkich), ale przede wszystkim wydarzenia naukowe. Dlatego zaprosiliśmy na wykłady do Elbląga znanych historyków z uniwersytetów w Toruniu oraz Olsztynie. Owocem tych spotkań będzie publikacja naukowa, która już jest w druku. Katalog grunwaldzki to fotodokumentacja przebiegu uroczystości rocznicowych pod Grunwaldem. Zadbaliśmy jednak, by znalazły się w nim przystępnie napisane teksty autorstwa historyka, Radosława Bugowskiego.
     Głównym celem projektu było podkreślenie znaczenia bitwy pod Grunwaldem w procesie historycznym, który doprowadził do zawiązania Unii Lubelskiej.
     - Katalog jest kompilacją historycznych faktów i źródłowych tekstów dotyczących bitwy, łączących się w opowieść, co działo się 15 lipca 1410 roku na podgrunwaldzkich polach, wzbogaconą zdjęciami z tegorocznej inscenizacji – mówi Edyta Jasiukiewicz, która sprawowała opiekę merytoryczną nad folderem. – To pomysł na to, jak połączyć naukowe fakty z ciekawą formą.
     Czytelnik w folderze znajdzie też płytę DVD z materiałami filmowymi oraz radiowymi zrealizowanymi podczas obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem przez ekipę portalu kulturalnego Warmii i Mazur eswiatowid.pl.
     - Osoby, które są zainteresowane publikacją prosimy o kontakt mailowy (iwona.grajkowska@swiatowid.elblag.pl), katalogi wyślemy pocztą - wyjaśnia Iwona Grajkowska.
     
     Zrealizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Anna Kleina, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna