UWAGA!

Grunwaldzka przygoda zakończona

 Elbląg, Grunwaldzka przygoda zakończona
fot. hm. Mariusz Gągalski

 Od 9 do 14 lipca na Polach Grunwaldzkich trwał XLII Zlot Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich. Uczestnikami wydarzenia byli harcerze z Polski oraz skauci z Rosji i Norwegii.

Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich jest to Ruch Programowo-Metodyczny działający przy Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej. Celem działania „Wspólnoty” jest wzajemne wspieranie się przez drużyny, które chcą wzbogacać swój program o wartościowe, atrakcyjne działania z dziedziny wychowania patriotycznego i obywatelskiego. Formą naszego śródrocznego działania jest współzawodnictwo o Tytuł Drużyny Grunwaldzkiej i Odznakę Grunwaldzką, przyznawane drużynom co roku przez Naczelnika ZHP za wykonanie różnorodnych zadań. W 2013 roku Tytuł i Odznakę Drużyny Grunwaldzkiej hm. Małgorzata Sinica przyznała 87 jednostkom w tym 13 pierwszorocznym i 74 przystępujących do współzawodnictwa po raz drugi i kolejny.
       W Zlocie wzięło w nim udział prawie 1500 osób. Każdy z uczestników podjął starania o zdobycie plakietki zlotowej. Był zobowiązany do wypełnienie glejtu zlotowicza. Harcerze brali udział między innymi w warsztatach duchowych, z pierwszej pomocy, dziennikarstwa, rękodzieła, wytop i odlewnictwo, wyplatanie z papierowej gliny, światłoczułość, a także z survivalu. Te ostatnie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ponad to na polanie odbywały się warsztaty taneczne, które porywały zuchów, harcerzy, a nawet seniorów. O oprawę muzyczną dbała ekipa Grun-Info. Organizowane były punkty aktywności, były to między innymi: jenga, astrobus, łucznictwo. Każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie i uczciwie zawalczyć o plakietkę zlotową.
       Podczas zlotu zorganizowana została Gala Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej, podczas której odbyło się podziękowanie komendantom hufców za pracę, wręczenie nagród za zajęcie czołowych miejsc w Plebiscycie Wysokich Lotów. Największym wydarzeniem był koncert zespołu „Cisza jak ta”, suport „Wojownicy”. Zakończeniem Gali był pokaz fireshow.
       Jak co roku podczas Zlotu uroczyście została rozpalona watra, do końca trwania wydarzenia grunwaldzkiego poszczególne jednostki harcerskie zobowiązane były pełnić warty przy ogniu.

  Elbląg, Grunwaldzka przygoda zakończona
fot. hm. Mariusz Gągalski

Apel pamięci – to wydarzenie, poświęcone wszystkim tym instruktorom, których już z nami nie ma. Tegoroczny był szczególny, ponieważ pierwszy raz wspominaliśmy hm. Barbarę Bogdańską-Pawłowską, która była założycielką naszej Wspólnoty. Druhna Basia będzie zawsze obecna w naszych grunwaldzkich sercach.
       12 lipca odbył się Wielki Sejmik Grunwaldzki, którego celem było podsumowanie kadencji Przewodniczącego oraz Rady Wspólnoty oraz wybranie nowych władz Ruchu, Podczas wyborów zdecydowaliśmy, że funkcję przewodniczącego będzie pełnić: hm. Przemysław Padrak (Chorągiew Kujawsko-Pomorska) Wiceprzewodniczący: hm. Marzena Skonieczna (Chorągiew Warmińsko-Mazurska), hm. Maria Marciniak (Chorągiew Warmińsko-Mazurska), phm. Janusz Karaś (Chorągiew Śląska). Sekretarz: phm. Ewelina Dżugan (Chorągiew Warmińsko-Mazurska) oraz członkowie Rady: hm. Iwona Zawadzka (Chorągiew Łódzka), phm. Mariusz Fabiszewski (Chorągiew Mazowiecka), phm. Krzyszfot Chodziak (Chorągiew Wielkopolska), hm. Mariusz Jabłoński (Chorągiew Łódzka), pwd. Paweł Michalski (Chorągiew Wielkopolska).
      
       Organizatorami Zlotu Grunwaldzkiego była Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich oraz Chorągiew Warmińsko-Mazurska.
      

phm. Ewelina Dżugan, sekretarz Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Byłem kiedyś pod Grunwaldem (niem. Grünwald - Zielony Las, albo Grünefelde - Zielone Pole).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    TonyHalik(2013-07-20)
  • Ja też byłem ale miałem pecha bo odszedłem stamtąd wprost do wieczności. Ulrich von Jungiengien
  • Co jest jenga, astrobus, watra? O co chodzi w Plebiscycie Wysokich Lotów? Po co podawać zwykłym ludziom specjalistyczne nazwy, nie tłumacząc, co one znaczą? Co ma powiedzieć mieszkańcom Elbląga litania nazwisk jakichś ludzi z całej Polski? Czy harcerze nie mogą sobie znaleźć jakiegoś dziennikarza, który nauczy ich pisać dobre artykuły? I nie popełniać błędów ortograficznych (\"ponad to\")? Nic dziwnego, że harcerstwo jest w kryzysie, skoro nie umie o sobie dobrze opowiadać, tylko pisze, że \"w zlocie wzięło w nim udział\" i bredzi o jakimś \"wyplataniu z papierowej gliny\". Świetne, po prostu z marszu wysyła dziecko do ZHP.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    2
    5
    Czytelnik_MOBI_45099(2013-07-22)
  • Skoro nie rozumiesz prostych słów to wpisz sobie w google. .Problem ? A jak przeszkadza ci ten artykuł to go nie czytaj. I kolejny problem rozwiązany. Dziekuję.
  • Co do błędów ortograficznych to faktycznie trochę kiepsko, ale używane tu słowa są jak najbardziej normalne. Jeżeli ich nie rozumiesz to sprawdź sobie w google, a nie pogrążaj się. Jenga to jest nazwa takiej gry z drewnianych klocków, dużo ludzi ją zna, do tego nie trzeba być harcerzem. "Wyplatanie z papierowej gliny" to nazwa konkretnych warsztatów na których robili koszyki z papierowej gliny. Może Ci wytłumaczyć słowa: survival, światłoczułość lub fireshow, bo pewnie też ich nie rozumiesz. Pozdrawiam.
Reklama