Wtorek 25-09-2018, imieniny Władysława, Aurelii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Grzyby są i będzie ich więcej

 
Elbląg, Grzyby są i będzie ich więcej Zbieraj tylko te grzyby, które dobrze znasz.
Rek

Kurki, podgrzybki, koźlarze, borowiki. Pogoda sprzyja i grzybów w okolicznych lasach nie brakuje. Łatwo też je znaleźć podczas spacerów po Bażantarni, o czym zaświadczają osoby wracające z grzybami w siatkach i wiaderkach. Z grzybami trzeba jednak uważać.

Przepadujące deszcze i sprzyjająca temperatura to najlepsze warunki do szybkiego rozwoju grzybni. Kurek i podgrzybków jest coraz więcej – w lasach i na targowiskach. Pojawiły się już niestety pierwsze ofiary zatruć. Dlatego mykolodzy i lekarze apelują, aby zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
     Pamiętać należy, że przy najczęstszych w naszym regionie zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza, prowadząc nawet do śmierci. Trzeba działać szybko, bo muchomor sromotnikowy uszkadza wątrobę nieodwracalnie w dwa dni. Lekarzom udaje się uratować zaledwie co drugą osobę, która zjadła trujące grzyby.
     
     Z grzybami trzeba ostrożnie
     
Zachowując podstawowe zasady związane ze zbieraniem i spożywaniem grzybów można uniknąć zatrucia i zabójczego działania toksyn zawartych w niektórych rodzajach grzybów. W tym celu należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku, są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek. Nie należy zbierać grzybów w okolicach skupisk odpadów, tj. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu – grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
     Poza tym, grzyby należy układać w przewiewne koszyki, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów. Nie wolno przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo (nawet w lodówce), ponieważ łatwo się one psują i szybko powstają w nich substancje trujące. Grzyby są potrawą ciężko strawną i dlatego nie wolno podawać ich dzieciom do 12 roku życia, ludziom w podeszłym wieku oraz osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego.
     W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości po spożyciu grzybów należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Resztki niespożytej potrawy, kał, wymiociny zawierające resztki zjedzonych grzybów powinno się zabezpieczyć i przekazać do badań diagnostycznych w celu określenia gatunku grzyba, który spowodował zatrucie.
     
     Jeśli nie masz pewności
     
W razie wątpliwości, czy zebrane grzyby są trujące, czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych – klasyfikacji grzybów świeżych można dokonać w Laboratorium (Oddział Badania Żywności) ul. Bema 40 w Elblągu; od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15 lub skonsultować się z mykologiem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Żołnierskiej 16 w Olsztynie, Oddział Higieny Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku, tel. 89 524 84 40, w godz. 8-14.
     

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna III
RTV + SZAFA
Kuchnia klasyczna