UWAGA!

Grzyby są i będzie ich więcej

 Elbląg, Zbieraj tylko te grzyby, które dobrze znasz.
Zbieraj tylko te grzyby, które dobrze znasz.

Kurki, podgrzybki, koźlarze, borowiki. Pogoda sprzyja i grzybów w okolicznych lasach nie brakuje. Łatwo też je znaleźć podczas spacerów po Bażantarni, o czym zaświadczają osoby wracające z grzybami w siatkach i wiaderkach. Z grzybami trzeba jednak uważać.

Przepadujące deszcze i sprzyjająca temperatura to najlepsze warunki do szybkiego rozwoju grzybni. Kurek i podgrzybków jest coraz więcej – w lasach i na targowiskach. Pojawiły się już niestety pierwsze ofiary zatruć. Dlatego mykolodzy i lekarze apelują, aby zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
       Pamiętać należy, że przy najczęstszych w naszym regionie zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza, prowadząc nawet do śmierci. Trzeba działać szybko, bo muchomor sromotnikowy uszkadza wątrobę nieodwracalnie w dwa dni. Lekarzom udaje się uratować zaledwie co drugą osobę, która zjadła trujące grzyby.
      
       Z grzybami trzeba ostrożnie
      
Zachowując podstawowe zasady związane ze zbieraniem i spożywaniem grzybów można uniknąć zatrucia i zabójczego działania toksyn zawartych w niektórych rodzajach grzybów. W tym celu należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku, są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek. Nie należy zbierać grzybów w okolicach skupisk odpadów, tj. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu – grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
       Poza tym, grzyby należy układać w przewiewne koszyki, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów. Nie wolno przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo (nawet w lodówce), ponieważ łatwo się one psują i szybko powstają w nich substancje trujące. Grzyby są potrawą ciężko strawną i dlatego nie wolno podawać ich dzieciom do 12 roku życia, ludziom w podeszłym wieku oraz osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego.
       W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości po spożyciu grzybów należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Resztki niespożytej potrawy, kał, wymiociny zawierające resztki zjedzonych grzybów powinno się zabezpieczyć i przekazać do badań diagnostycznych w celu określenia gatunku grzyba, który spowodował zatrucie.
      
       Jeśli nie masz pewności
      
W razie wątpliwości, czy zebrane grzyby są trujące, czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych – klasyfikacji grzybów świeżych można dokonać w Laboratorium (Oddział Badania Żywności) ul. Bema 40 w Elblągu; od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15 lub skonsultować się z mykologiem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Żołnierskiej 16 w Olsztynie, Oddział Higieny Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku, tel. 89 524 84 40, w godz. 8-14.
      
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama