Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wiadukt wieczorem Wiadukt wieczorem

H. Zabiełła: Jestem Warmiakiem

Rozmowa z Heronimem Zabiełłą, kandydatem do sejmiku wojewódzkiego z ramienia Samoobrony.

Jeszcze niedawno był pan czlonkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej . Teraz jest pan w Samoobronie. Co się stało, że pan zrezygnował?
     Od półtora roku jestem bez pracy. Nie mogę jej znaleźć ani w Elblągu, ani poza Elblągiem. Sojusz zaś jest partią ludzi, którzy mają pracę lub którym dobrze się powodzi i jest to organizacja ludzi niewrażliwych na tych, którzy pracy nie mogą znaleźć.
     
     Czy to znaczy, że panu nie pomogli w znalezieniu pracy?
     Nie tylko mi nie pomogli.
     
     A mieli dać panu pracę?
     W Polsce jest trzy miliony bezrobotnych i SLD zdaje się nie dostrzegać problemów tych ludzi.
     
     Dlaczego wybrał pan kandydowanie do sejmiku?
     Urodziłem się na Warmii i od 50-ciu lat tutaj mieszkam. Znam na każdą warmińską drogę i każdą miejscowość, znam problemy Warmii i jestem z nią emocjonalnie związany. Uważam, że należy tu dużo zrobić - przywrócić dawne czasy, kiedy Warmia była eksporterem wielu produktów przemysłowych i rolniczych. Trzeba przeprowadzić radykalne zmiany w polityce zarówno władz krajowych, jak i regionalnych.
     
     Czy elbląska Samoobrona jako ugrupowanie idzie do sejmiku z konkretnym programem wyborczym dla Elbląga, dla regionu...
     Główne tezy to po pierwsze produkcja na eksport, po drugie pomoc socjalna.
     
     A ma pan jakieś swoje indywidualne propozycje?
     One wynikają z tych dwóch głównych tez. Warmia musi zostać ponownie liczącym się producentem wyrobów mleczarskich i żywności, które musimy zacząć sprzedawać. Na razie większość opcji politycznych upatruje drogę do Unii Europejskiej tylko poprzez zdobycie stanowisk w Brukseli. My nie chcemy pracować w Brukseli, my chcemy tam sprzedawać nasze warmińskie wyroby.
     
     A co zrobić, żeby je sprzedawać?
     Przede wszystkim należy zmienić podejście polskich polityków do Unii. Musimy wspólpracować z Unią na zasadzie uczciwej wymiany handlowej. Nie możemy być tylko importerem. Tu powinna być przewaga polskiego eksportu nad importem. Wiadomo, że nie podbijemy Europy naszymi samochodami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby polskie produkty były sprzedawane, np. warmińskie sery w Paryżu.
     
     A może jednak coś stoi na przeszkodzie? Właściwie tylko kilka zakładów na Warmii i Mazurach jest dostosowanych do wymogów Unii Europejskiej. Ile trzeba zainwestować, aby naszą produkcję dostosować do europejskich norm...
     Taka sytuacja to konsekwencja tak prowadzonej polityki państwa.
     
     Ale jeżeli nie zaakceptują naszych norm, to jak mamy sprzedać ten produkt?
     Zboże sprowadzane z Niemiec nie spełnia polskich norm, jest w ogóle bardzo niskiej jakości.
     
     Sprawdzał to pan?
     Samoobrona na pewno sprawdzała.
     
     Porozmawiajmy o elbląskim porcie...
     Akurat mija dziesięć lat, kiedy decyzją Rady Miejskiej utworzono port morski w Elblągu. Uważam, że była to najgorsza decyzja w dziejach Elbląga, ponieważ jednocześnie wprowadzono morskie opłaty, nie zrobiono natomiast nic, aby morskie statki mogły tutaj wpływać. Chodzi mi o głębokość toru wodnego, który na dzisiaj wynosi 1,7 metra.
     
     Tor będzie pogłębiany wiosną.
     Będzie pogłębiany tylko do trzech i pół metra, a to niewiele pomoże, ponieważ wszystkie statki morskie posiadają głębokość zanurzenia od czterech metrów.
     
     Skoro jednak Urząd Morski twierdzi, że pogłębi do takiej głębokości, to chyba wie, co robi...
     Wtedy, dziesięć lat temu Urząd Morski mówił dokładnie to samo. Pogłębienie do trzech i pół metra nie poprawi sytuacji elblążan w zakresie przewozów morskich. Powinniśmy zmienić zasady żeglowania na tak płytkich wodach. Żegluga powinna być oparta o przepisy żeglugi śródlądowej.
     
     W pańskiej ulotce napisano, że będzie pan stał za budową obwodnicy Olsztyna. Elblążanom może się to nie spodobać...
     Już się nie podoba. Obwodnica powinna powstać, aby elblążanie mieli dogodniejszy dojazd do Olsztyna, stolicy regionu. Po drugie, budowa obwodnicy umożliwi elbląskim firmom współrealizowanie tamtejszej inwestycji.
     
     Jaki będzie układ sił w sejmiku?
     W kraju znajdującym się w środku Europy nie można zostawić człowieka całkowicie bez środków do życia, bez żadnej pomocy. Uważam, że każdemu Polakowi bochenek chleba i litr mleka dziennie się należy za trzy złote. To minimum biologicznego przeżycia.
     
     Czy będzie pan umiał porozumieć się z radnymi z innych opcji politycznych, którzy reprezentują nasz region?
     Myślę, że tak. Nie sądzę, abym nie potrafił się porozumieć nawet z tymi, którzy myślą zupełnie inaczej.
     
     
     Programy Studia El prezentowane są w każdy wtorek i piątek na antenie Telewizji Elbląskiej około godz. 17.30.
przyg. Joanna Ułanowska - Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Pan Zabiello zna wszystkie drogi na Warmi, mieszka tam juz 50 lat, ale jest jeden szkopul - Elblag nie lezy na Warmi :))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  :))(2002-10-16)
 • U pana Zabielly nie kiepsko nie tylko z geografia. Z ekonomia tez cienko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  :-o!(2002-10-16)
 • A gdzie leży Elbląg? w jakiej krainie historycznej ? (hi hi)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  na miedzy(2002-10-16)
 • czy do niedawna pan Zabiełło nie był dyrektorem spółki ELPORT z nominacji pana Prezydenta. Czy to nie on miał przywozić drewno i węgiel z Kaliningradu, ale firma mu splajtowała, bo nie umiał nią kierować ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kaktus(2002-10-17)
 • A Balcerowicz musi odejść!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Lepper(2002-10-17)
 • Pan Zabiełło nie mieszka 50 lat w Elblągu, dużą część swojego życia spędził poza nim między innymi w Zastawnie k/Młynar.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Aborygen(2002-10-17)
 • O to widzę, że nawet anonimowi, podszczekiwacze, maglowi - lubią występować w czyimś imieniu - stosując znane nicki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2002-10-17)
 • OJCIEC TO SE KANDYDUJ Z WARMII CZY TAM JAKIEGOŚ OLSZTYNA BURAKU JEDEN A OD ELBLĄGA WARA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ELBLĄG(2002-10-17)
 • Na pochybel BURUNOM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Z olsztyna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AAA(2002-10-17)
 • Pozdrawiam elbląskich szowinistów! Szkoda tylko, że doskonałość Elbląga postrzegają jedynie pan prezydent Słonina i tylko niektórzy elblążanie! W rankingu miast - powiatów grodzkich pod względem potencjału gospodarczego i atrakcyjności dla inwestorów na 31 miast Elbląg zajął ostatnie 31 miejsce ! Aktualnie jeżeli elblążanie nie będą gospodarzami swojego naturalnego subregionu - zachodniej części świętej warmińskiej ziemi, to wszyscy razem BĘDZIEMY PŁYWAĆ W SZCZYNACH NEPTUNA i korupcji ! Do zobaczenia na Bulwarze 20 pażdziernika ! HERONIM ZABIEŁŁO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-10-17)
 • Elbląg nie jest częścią żadnej (nie) świętej ziemi warmińskiej, ale i odrębnej krainy historyczno-geograficznej - od dawien dawna zwanej POMEZANIĄ. A ty drogi kolego podpisujący się nazwiskiem Zabiełło, wypij sobie sam te swoje szcz.... i w drogę zasuwaj uszczęśliwiać warmiaków.... ale na Warmii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Albinger(2002-10-18)
 • Hospody pomyłuj takiego steku bzdur to ja już dawno nie czytałem.... Po kolei: ostatnie miejsce w rakingu powiatów grodzkich? Odsyłam do rankingu siedlce.um.gov.pl Nie, żeby zaraz czołówka ale jest sporo większych ośrodków miejskich za nami. Eksport serów do Paryża? A może lepiej by tak eksport ropy do Kuwejtu? Niemieckie zboże gorsze od polskiego....taaaa samoobrona napewno sprawdziła. Śmiechu warte takie sprawdzone wieści. Obwodnica pomoże elblążanom dojechać do Olsztyna... a ja naiwny zawsze myślałem, że obwodnica służy do objeżdżania miasta. Za płytki port 3,5 m za mało.... ale Zalew ma średnią głębokość ok 3 m... jak będzie głębiej to se tu Titanica sprowadzimy. Itd itp. Kolega Zabiełła chyba rozum postradał, jeśli go kiedykolwiek miał... i z czym tu chłopku do wyborców? Do szkół cie posłać trzeba, albo z powrotem na kuroniówkę...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  oko(2002-10-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Volkswagen