Niedziela 22-07-2018, imieniny Marii, Magdaleny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Harcerze wybrali nowe władze

Elbląg, Harcerze wybrali nowe władze Nowym komendantem hufca został phm. Adrian Szymański (fot. nadesłane)

W sobotę 22 października, po czterech latach instruktorzy zarządzający elbląskim hufcem złożyli swoje srebrne sznury. Delegaci na zjeździe hufca wybrali nowe władze. Jest to czas na podsumowanie pracy poprzedniej komendy.

Przez cztery lata phm. Adrian Greczycho pełnił funkcję komendanta hufca, towarzyszyli mu hm. Adam Krause - zastępca komendanta do spraw pracy z kadrą, hm. Marek Borkowski - zastępca ds. organizacyjnych (do maja 2010), po druhu funkcję tę przejął phm. Rafał Jurczyk, hm. Karolina Ciechorska-Kulesza - zastępca komendanta ds. programowych (do września 2009), po druhnie - pwd. Marta Jankowska. Funkcję skarbnika hufca pełniła hm. Danuta Aszyk.
     Przez pierwsze lata kadencji pomysły na nasze działania czerpaliśmy z „Reguły czterokrotnego ognia”, która jest zaczerpnięta ze źródeł skautingu – Woodcraft Indians. Jej symbolami jest czterokrotny ogień, w którego centrum znajduje się krąg - symbol Wielkiego Ducha. Jest on ogniem głównym, z którego wychodzą cztery światła: Piękna, Prawdy, Siły i Miłości.
     Podczas realizacji tego programu komenda pragnęła, aby właśnie to drużyny oraz namiestnictwa (zespół, który działa przy hufcu zrzesza drużynowych i funkcyjnych drużyn danego pionu np. namiestnictwo zuchowe) byli organizatorami przedsięwzięć dla swoich drużyn. Staraliśmy się, aby wszystkie imprezy były dostosowane do wieku uczestników.
     - Przez cztery lata mijającej kadencji przeprowadziliśmy ponad cztery tysiące zajęć dla dzieci i młodzieży dostosowując zajęcia pod oczekiwania naszych podopiecznych – mówi phm. Adrian Greczycho. - Staraliśmy się kierować nasze inicjatywy nie tylko do środowiska harcerskiego, ale również do mieszkańców naszego miasta.
     Zespół programowy przeprowadził akcję „Niewidzialna ręka”, pomysł został zaczerpnięty z programu telewizyjnego, który był emitowany w Telewizji Polskiej w latach 70-tych. Jego idea zakładała wyrobienie w młodych ludziach postaw prospołecznych, kierując ich energię na pomoc dla potrzebujących. Aby wciągnąć młodych w zadania nie przynoszące im zysku, organizatorzy stworzyli atmosferę przypominającą wykonywanie zadań wywiadowczych. Zadania polegały na udzielaniu bezinteresownej pomocy, tylko tak, aby nikt nie zobaczył, kto to zrobił. Na miejscu młodzi zostawiali tylko znak odbitej dłoni. Na tej postawie stworzyliśmy hufcową akcję „Niewidzialna ręka”. Drużyny bardzo chętnie wzięły w niej udział, ich dokonania były prezentowane na stronie internetowej hufca.
     - Warto przypomnieć, że w czasie ostatniej kadencji unowocześniliśmy przedsięwzięcia, które są skierowane do mieszkańców naszego miasta oraz stworzyliśmy też nowe imprezy – dodaje komendant hufca.
     Były to:
     Zielony Festyn Ekoludka - Ekoludek to jedyna taka w Polsce animowana postać przygotowana przez elbląskich harcerzy będąca symbolem działań ekologicznych podejmowanych przez naszą organizację.
     Akcja Znicz - z okazji Dnia Wszystkich Świętych nasi harcerze sprzątają zapomniane groby oraz sprzedają znicze. Zarobione pieniądze przeznaczone są na cele statutowe ZHP (np. organizacja zbiórek, biwaków, wycieczek dla harcerzy).
     Betlejemskie Światło Pokoju – przed każdymi Świętami Bożego Narodzenia, dzięki harcerzom, płomyk z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa trafia do wielu elbląskich domów, instytucji i organizacji.
     Festyn Żeglarski – coroczne wydarzenie organizowane na terenie naszego ośrodka wodnego HOW Bryza w formie rodzinnego festynu będącego inauguracją otwarcia sezonu żeglarskiego.
     Festyn „W Krainie Króla Piegusa” - jedyna taka inicjatywa w Polsce realizowana w takiej formule i od ponad trzydziestu lat. Co roku odwiedzana przez ponad 20 000 elblążan! Festyn został nagrodzony w konkursie „Na najlepszą Inicjatywę elbląskich organizacji pozarządowych”.
     Harcerska Akcja Letnia i Zimowa – od ponad 65 lat jesteśmy organizatorami wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
     Święto Flagi i 11 Listopada - projekt jest przedsięwzięciem skierowanym przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej z Elbląga oraz dla tych, którzy pragną wziąć udział w innowacyjnych, miejskich obchodach Święta Flagi oraz Święta Niepodległości.
     
     Hufiec Elbląg ZHP realizuje programy edukacyjne, są to między innymi:
     Alstom Uczy Ratuj życie – program związany z tematem pierwszej pomocy, skierowany do uczniów pierwszych klas gimnazjalnych. Prowadzony wspólnie od z firmą ALSTOM i Szkołą Policealną im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu.
     Żeglowanie Szkołą Życia - skierowany do dzieci i młodzieży zainteresowanych tematyką żeglarską, jest realizowany wspólnie z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu . Został nagrodzony Laurem „Najlepsi z Najlepszych 2009”.
     To Nie Tylko Znaczek – program mający na celu ostrzegać dzieci i młodzież przed konsekwencjami nieprzestrzegania znaków ostrzegawczych. W działania angażujemy Policję, Straż Pożarną, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Telewizję Elbląską.
     
     W Hufcu powołany został Zespół Zagraniczny, na którego czele stanęła pwd. Anna Śledzińska. Działania zespołu umożliwiły nie jednokrotnie wyjazd naszych harcerzy na międzynarodowe zloty młodzieży m.in. na Węgrzech, w Niemczech oraz Rosji. Zespół umożliwił uczestnictwo elbląskim harcerzom w konferencjach, które odbywały się między innymi w Szwajcarii, Norwegii, czy Ukrainie.
     Za pracę z kadrą w naszym hufcu odpowiada Żuławska Akademia Kształcenia, namiestnicy, Komisja Stopni Instruktorskich. Przeprowadzono w czasie ostatniej kadencji mnóstwo szkoleń, warsztatów, które miały pomóc instruktorom, harcerzom w społecznej pracy.
     - Były to owocne cztery lata, chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy mi pomagali oraz zawsze wspierali. Słowo dziękuję należy się władzom naszego miasta, instytucjom, organizacjom, firmom – dodaje phm. Adrian Greczycho
     
     Podczas zjazdu wybraliśmy komisję rewizyjną, w skład której wchodzą: pwd. Sławomir Sękowski – przewodniczący, phm. Olga Stolarska, hm. Andrzej Wiechowski, phm. Monika Szatrańska, pwd. Agnieszka Sontowska.
     Nowym komendantem hufca został phm. Adrian Szymański HR, pełniący funkcję namiestnika harcerskiego oraz drużynowego. W swoich pierwszych słowach poprosił wszystkich instruktorów o wsparcie i pomoc.
     Powołana została komenda, w której w skład wchodzą: hm. Danuta Aszyk – skarbnik, phm. Marta Nasiadek – zastępca ds. organizacyjnych, phm. Rafał Jurczyk – zastępca ds. pracy z kadrą, phm. Piotr Juźwiak – zastępca ds. programowych, phm. Adrian Greczycho – członek komendy, pwd. Anna Śledzińska – członek komendy.
     Nowym władzom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w podejmowanych decyzjach.

pwd. Ewelina Dżugan, szefowa Harcerskiej Służby Informacji
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • a kasa za dzierżawę Pałacyku w Parku Modrzewie odzyskana?! Winni utraconej kasy z WOŚP ukarani? Komendant nowy będzie pełnił funkcję za kasę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AntyKomuch(2011-10-24)
 • Kasa jak kasa, ale zabawa w harcerstwo to jest to. .. .. Jak na emeryta mile wspominam mój udział. .. i przyjemności bycia w gromadzie. .. Jakoś chyba brak dzisiaj dobrej tradycji. .. . Powodzenia i spełnienia oczekiwań młodych na wspólne spędzony pożytecznie czas oraz cenne doświadczenia bycia w zespole. Oczywiście w ciekawym, pełnym życia, przyjażni i pracy dla innych. .. i dla własnej satysfakcji bycia potrzebnym. Pozdrowienia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  klm(2011-10-24)
 • a Ty bys za darmo siedział pół dnia i organizowal rózne sprawy? watpie ! dlatego wynagrodzenie nalezy się jak najbardziej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Nucha(2011-10-24)
 • 'AntyKomuchowi' radzę wyjść poza barierę plotek i poznać temat w którym chce się rzucać jakiekolwiek oskarżenia. W przypadku nie skorzystania z rady, proponuję w ogóle się nie odzywać, w myśl - lepiej się nie odzywać i być posądzonym o głupotę, niż zabrać głos (i w Pana przypadku) rozwiać wątpliwości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  pozdrawiam(2011-10-24)
 • Zdjęcie tosterem robione :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  hehehe(2011-10-24)
 • A jak poszła sprawa z WOŚP ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  qwas(2011-10-24)
 • jak miło usłyszeć znajome nazwiska - gratulacje !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nośka(2011-10-24)
 • ten gość uczył mnie Religi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zdun(2011-10-24)
 • Do "pozdrawiam" jak mawiał Pudzian troszeczkę więcej polory dzieciaczku!!!! Proponuję, żebyś zbadał sobie główkę! Dobrze wiesz co w trawie piszczy i dlaczego jedna wrona kraka jak reszta!!! Dobrze ze, że Adfrianek został wyautowany oraz Adacko!! To była już najwyższa porta! Beznich jest szansa wyprowadzić harcerstwo z marazmu i złej sławy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  chłopak z ferajny(2011-10-24)
 • Do "pozdrawiam" jak mawiał Pudzian troszeczkę więcej polory dzieciaczku!!!! Proponuję, żebyś zbadał sobie główkę! Dobrze wiesz co w trawie piszczy i dlaczego jedna wrona kraka jak reszta!!! Dobrze ze, że Adfrianek został wyautowany oraz Adacko!! To była już najwyższa porta! Beznich jest szansa wyprowadzić harcerstwo z marazmu i złej sławy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  chłopak z ferajny(2011-10-24)
 • miło, że znane nazwiska i twarze znów można zobaczyć w hufcu:) gratuluję i życzę sukcesów w dalszej działalności ZHP- byleby więcej dzieciaków odeszło od komputerów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  harcerka(2011-10-24)
 • dragon gratuluje!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bylyharcerz(2011-10-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i oryginalne części Audi
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski