Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Harcerze z Elbląga na Monte Cassino

 
Elbląg, Harcerze z Elbląga na Monte Cassino fot. nadesłana
Rek

70. rocznica bitwy pod Monte Cassino była wspaniałą okazją, aby elbląscy harcerze pokazali swoją działalność na wyższym szczeblu. Kilkoro z nas dostąpiło zaszczytu wyjazdu do Włoch i uczestniczenia w tak ważnej uroczystości, jaką była ta okrągła rocznica.

W dniach 13-21 maja około 1300 harcerzy z całej Polski wyruszyło z różnych miejsc w jednym kierunku i w jednym celu. Punktem docelowym były Włochy, a jeśli to miejsce i ten czas, to tylko obchody uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. - Jest to nie lada wyróżnienie dla nas, harcerzy z Elbląga, ponieważ tylko kilkoro z nas mogło uczestniczyć w tak ważnej uroczystości i być tak blisko tych niezwykłych historycznych wydarzeń – mówi dh. Natalia Gałązka, jedna z uczestniczek wyjazdu.
     Przed wyjazdem nie mogło zabraknąć właściwego szkolenia i spotkania organizacyjnego. Oba odbyły się w Olsztynie na początku maja. Szkolenie z musztry zostało zorganizowane i przeprowadzone przez doświadczonych żołnierzy z olsztyńskiej jednostki wojskowej. Było przeprowadzone na wysokim poziomie i okazało się dla nas pomocne podczas wyjazdu.
     W samym Monte Cassino, głównym naszym zadaniem było pełnienie służby przy grobach żołnierzy poległych w bitwie, podczas trwania uroczystości. Podczas pełnienia warty w wyznaczonym czasie symbolicznie złożyliśmy na grobie kwiat maku. Dzielnie zmagaliśmy się z upałem, jaki tamtego dnia towarzyszył nam od samego rana.
     Oczywiście oprócz zaszczytu i obowiązku pełnienia służby przy grobach, nie zabrakło również przyjemności zwiedzania nowych, wspaniałych miejsc. Pierwszym punktem postoju była Wenecja, gdzie mieliśmy szansę zobaczenia prawdziwych gondoli. Kolejnym, nieznanym dotąd miejscem, był Rzym. Tam na własne oczy każdy z nas mógł zobaczyć słynną kolumnadę na placu Św. Piotra oraz uczestniczyć we mszy świętej w Bazylice Św. Piotra. Ostatnim punktem całej wycieczki była Austria i Wiedeń. Tam zwiedziliśmy największy park rozrywki.
     Braliśmy udział również w Rajdzie „Honkrer”. Został on przeprowadzony i przygotowany przez organizatorów specjalnie na tą okazję. Podczas Rajdu w patrolach wykonywaliśmy zadania, które miały nam przybliżyć czasy wojenne. Jednym z takich zadań było na przykład strzelanie z moździerza do celu – z takich właśnie moździerzy korzystało nasze wojsko w zdobywaniu wzgórz Monte Cassino, udzielaliśmy pierwszej pomocy i biegaliśmy w specjalnym oporządzeniu. To wszystko znaczenie przybliżyło nam wcześniejsze czasy.
     Wrażeń była co niemiara, a wyjazd na pewno można zaliczyć do jednego z najbardziej niezapomnianych i niepowtarzalnych. Mamy nadzieję, że podobnych wyjazdów będzie jeszcze więcej!
Kamila Niewinowska, Harcerska Służba Informacji
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
OKOWOKO s.c.