Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Herb jest nasz

Elbląg, Herb jest nasz
aktualny herb Elbląga źródło wikipedia.org.pl

Elbląska Rada Miejska rzadko odrzuca prezydenckie projekty uchwał. Tak zdarzyło się jednak na ostatniej (30 kwietnia) sesji Rady, kiedy to radni odrzucili uchwałę, dzięki której herb Elbląga stałby się własnością Urzędu Miasta.

W myśl tego projektu prawo do używania herbu Elbląga przysługiwałoby jedynie: „organom Miasta i jednostkom organizacyjnym Miasta; miejskim służbom, inspekcjom i strażom; radnym w sprawach związanych z wykonywaniem mandatu”. Wszyscy pozostali mogliby korzystać z herbu - pod warunkiem uzyskania zgody Prezydenta Miasta.
     W uzasadnieniu tego projektu czytamy m.in., że „upowszechniłoby to i ułatwiło dostęp do używania herbu”. Uzasadnienie raczej kuriozalne, bo zgodnie z logiką, ale chyba też intencją uchwałodawcy, raczej „ograniczyłoby i utrudniło dostęp”.
     Intencją uchwałodawcy było też „wyeliminowanie ewentualnych przypadków znieważania [herbu] oraz używania niezgodnego z prawem”. Tyle że nikt z radnych nigdy nie słyszał o takim przypadku.
     - Herb miasta powinien być własnością publiczną, własnością wszystkich mieszkańców miasta - protestował przeciwko projektowi wiceprzewodniczący Rady Jerzy Wcisła z PO. - W porządku obrad marcowej sesji był już projekt uchwały w tej sprawie, prezydent wycofał go w ostatniej chwili, nie wiem, dlaczego teraz sprawa wraca.
     Wciśle wtórowali inni radni opozycji (z PO i PiS). Mówili o konieczności kolejnego niepotrzebnego rozbudowania administracji o osoby zajmujące się przyjmowaniem i odpowiadaniem na wnioski o posługiwanie się herbem, zajęciu się Straży Miejskiej kontrolowaniem przestrzegania tego przepisu kosztem innych, ważniejszych zadań, wreszcie pytali, czy Prezydenta Miasta również nie oderwałoby to od innych zadań.
     Bo machinę urzędniczą trzeba by uruchomić ogromną. Przyjęło się np. umieszczanie herbu Elbląga na tablicach rejestracyjnych pojazdów (zwłaszcza po utracie województwa, gdy wprowadzono tablice zaczynające się literami OTE, był to „patriotyczny” obowiązek), popularne są też w mieście flagi państwowe z herbem Elbląga itp. Wszystkie osoby mające takie tablice lub wieszające 3 maja takie flagi musiałyby wystąpić do Prezydenta Elbląga o pozwolenie.
     Prezydenta Słoninę przekonały chyba w końcu te argumenty, bo stwierdził, że pozostawia decyzję w sprawie tej uchwały Radzie. A Rada odrzuciła projekt 13 głosami przeciw siedmiu.
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • bardzo mądra Rada, miasto trzeba promować herbem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-05-04)
 • Drodzy radni i szanowny Panie Prezydencie - Flaga narodowa podlega ochronie ustawowej, naruszanie tej ustawy jest zagrożone sankcją i w tym kontekście co robi herb miasta na fladze narodowej ???. Flaga taka jest na ratuszu i kto za to odpowiada ???? -
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  podatnik(2009-05-04)
 • .. .. " popularne są też w mieście flagi państwowe z herbem Elbląga itp. " - no właśnie ale czy legalne ??? Sztab prawników jest w Ratuszu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-05-04)
 • herb ma być własnością nas wszystkich elblążan, a nie tylko urzędników!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-05-04)
 • Hihi, zdurnielista widze:) Bialo-czerwona flaga z krzyzami maltanskimi jest oficialna flaga miasta Elbląg, a flaga z herbem jest jej (flagi miasta) odpowiednikiem. O i tyle po teorii spisku:D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ally(2009-05-04)
 • To ni ekrzyże maltańskie i nie barwy polskie sa na herbie Elblaga. krzyże - od założycieli czyli Krzyżaków. biało-czerwone barwy to flaga miasta Lubeka, skąd przybyli mieszczanie zakładac osade przy zamku krzyżackim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Skiner(2009-05-04)
 • Ale ta złota siatka, JEST NASZAAAAA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  RulerofBlaircourt(2009-05-04)
 • ale, to ciekawe jak wszystko można odwrócić do góry nogami- utrudnić znaczy w przekonaniu urzędników -ułatwić dostęp do posługiwania się herbem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-05-05)
 • W takim razie co to wisi na ratuszu ?> Wikipedia podaje >>>
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-05-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywki
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA